FATF آسیبی به صنعت هوایی نمی زند

چندی پیش یکی از خبرگزاری های داخلی در گزارشی اعلام کرد بود، پیوستن ایران به FATF باعث لغو قرارداد در خرید هواپیما به کشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، در این گزارش آمده است؛ با پیوستن بانک های ایرانی به FATF بانک ها دیگر اجازه تأمین مالی برای ایرلاین های داخلی در پروژه های نوسازی ناوگان هوایی نظیر فاینانس (سهم ۱۵ درصدی) را نخواهند داشت که این مورد موجب بروز مشکلات بعدی در صنعت حمل و نقل هوایی و نوسازی ناوگان می شود.

برخی از کارشناسان بر این باورند؛ عضویت ایران در FATF به معنای شفاف شدن تبادلات و تصمیم گیری ها در این زمینه است. شاید در دوران تحریم که دلال ها و یا واسطه ها برای صنعت هوانوردی ایران محصولات جدید وارد می کردند، پیوستن به این گروه مالی می توانست اثراتی منفی از خود برجای بگذارد، اما در صورتی که تحریم ها واقعا لغو شوند این موضوع تاثیری در تبادلات اقتصادی ایران نخواهد گذاشت.

این کارشناسان می افزایند؛ بر اساس برجام تمام ایرلاین های ایرانی به جز یک مورد که در فهرست تحریم های ظالمانه قرار گرفته، از فهرست محدودیت ها خارج می شوند: در این شرایط می توان امید داشت که با لغو قطعی تحریم ها شرایط برای واردات هواپیماهای جدید به طور قابل توجهی بهبود پیدا کند. البته این موضوع منوط به آن خواهد بود که ایرلاین های ایرانی بتوانند شرایط اقتصادی خود را ارتقاء دهند، زیرا در اوضاع فعلی حتی خرید یک فروند هواپیمای نو نیز برای بسیاری از آنها ناممکن به نظر می رسد.

طبق ادعای یکی دیگر از تحلیلگران صنعت هوایی، با پیوستن بانک های ایرانی به FATF، این بانک ها دیگر امکان تأمین مالی برای برخی شرکت های داخلی نظیر قرارگاه خاتم و یا ایران ایر، آسمان و غیره را که در لیست تحریم های غرب مانده اند را نخواهند داشت بنابراین، الحاقیه مذکور ممکن است تنها موجب بروز مشکلات برای برخی شرکت های خاص می شود.

.