۵ توصیه توریست استرالیایی برای سفر به ایران

یک گردشگر استرالیایی پس از سفر به ایران ۵ توصیه مهم به دیگر گردشگرانی داشته که می خواهند به ایران بیایند.

«موارد مورد نیاز در ویزا را بررسی و اطمینان حاصل کنید که تا پیش از رسیدن، مدارک لازم را به همراه دارید. پول نقد به همراه داشته باشید؛ زیرا کارت اعتباری شما به کارتان نخواهد آمد. تا جایی که ممکن است در مواجهه با مردم پاسخ مثبت بدهید، مگر آنکه چیز خاصی شما را ناراحت کند. صرف نظر از اینکه مرد یا زن هستید، می توانید تنها به ایران سفر کنید. خودتان درباره این سفر تحقیق کنید؛ وب سایت های بسیاری در مورد حمل و نقل، پول و لباس مناسب وجود دارند که به مسافران کمک خواهند کرد.»

سوزی گریگ اولین توریستی نیست که بعد از بازگشت به کشورش، ایران و تجربه سفرش به این کشور را توصیف می کند. طی سال گذشته و پس از به سرانجام رسیدن برجام، در حالی ورود گردشگران به ایران رشد مثبتی را تجربه کرده که گردشگران بازدیدکننده از کشورمان نیز معمولا در رسانه های غربی نظر مثبتی در مورد کشور و بازدید آن برخلاف باورهای رایج در جامعه خود، انعکاس داده اند. حالا هم در تازه ترین خبرهایی که از گردشگری ایران در رسانه های غربی منعکس شده، اسکای نیوز تجربه سفر یک توریست استرالیایی را منتشر کرده است.

تجربه برخورد با مردم

گریگ در گزارش خود درباره نوع نگاه غربی ها به ایران می گوید: «بیشتر مردم با یک شک و تردید وارد ایران می شوند. به ما گفته می شود مراقب غریبه ها باشیم. به ما گفته می شود که ممکن است فریب بخوریم، دزدیده شویم یا حتی اتفاقات بدتری برایمان رخ دهد. همچنین وقتی می خواهیم به ایران سفر کنیم به ما گفته می شود همیشه در کنار محافظمان باقی بمانیم. بنابراین می توانید بفهمید که وقتی به ایران سفر می کردم، به چه فکر می کردم.» به گفته او، نخستین پرسشی که ممکن است از این گردشگر استرالیایی پرسیده شود این است که آیا سفر به این سرزمین خطرناک است؟ پاسخ به این پرسش شگفت انگیز است. گریگ می گوید: «من به عنوان یک زن تنها در ایران احساس ایمنی بیشتری نسبت به بسیاری از مکان های دیگری که رفته ام، داشته ام.» او از تجربه خود در مورد آشنا شدن با دوچرخه سواران ایرانی در بازار و دوستی با آنان نیز می گوید: «عالی بود؛ زیرا من هم دوچرخه سواری می کنم. ما با هم به آپارتمانی در شهر رفتیم و مهمان آنها بودم.»

سوزی گریگ از این مهمان نوازی خاطره خوبی دارد و تصریح می کند: «اگر مردم شما را به چیزی دعوت کردند، اگر شما مورد خاصی برای ناراحتی احساس نمی کنید، با آن موافقت کنید. ایرانیان واقعا در مورد دعوت کردن گردشگران به خانه های خود هیجان زده هستند.» برای این گردشگر زن استرالیایی تفاوت های میان زنان و مردان در ایران در وهله نخست شگفت انگیز بوده است؛ برای مثال واگن مخصوص زنان در متروی تهران یا اینکه در اتوبوس ها هم قسمت زنان و مردان جدا از هم است. برای او این به آن معنا است که حمل و نقل عمومی در ایران برای زنان امن است. گریگ در این باره خاطرنشان می کند: «می توانستم شبانه سوار قطار شوم و هیچ احساس عجیبی نداشته باشم. صادقانه باید بگویم که آن را دوست داشتم.» او همچنین از تجربه برخورد بسیار محترمانه مردان می گوید: «به عنوان یک توریست، مردها واقعا محترم بودند و اگر صادق باشم، فکر می کنم در استرالیا اغلب تجربه نامناسب تری نسبت به ایران داشته ام. تنها در یک مورد ناراحت شدم و البته در مقایسه با کل سفرم، قطعا یک اتفاق کوچک و مجزا بود.»

حجاب یکی دیگر از دغدغه هایی است که زنان برای سفر به ایران با آن مواجه می شوند. گریگ در این خصوص نیز توضیح می دهد: «من باید موهای خود را می پوشاندم، لباس با آستین های بلند و تا نزدیک زانو می پوشیدم. این نحوه پوشش تجربه جدیدی بود.» به گفته او، سال ۲۰۱۶ فرصت جالبی برای بازدید از ایران است؛ برای سال ها این کشور به طور موثری از بقیه جهان جدا شده بود و تحریم های اقتصادی علیه این کشور به دلیل برنامه هسته ای آن وجود داشت؛ اما یک توافق تاریخی در ماه ژوئیه گذشته موجب شد که درهای این کشور اکنون مجددا برروی کسب وکار و گردشگری باز شود.

دریافت آسان ویزای ایران

بر اساس گزارش اسکای نیوز و طبق آمار وزارت امور خارجه و بازرگانی استرالیا، تعداد استرالیایی هایی که از ایران دیدن کرده اند در ۱۲ ماه گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. هرچند، هنوز هاله ای از ابهام و اشتباه در میان کشورهای غربی وجود دارد که این کشور خطرناک است. این دقیقا همان چیزی است که سوزی که از اهالی ویکتوریای مرکزی است، می خواست از نزدیک ببیند. او می گوید: «اگر کسی فکر منفی درباره این کشور دارد، نمی تواند درست باشد. باید بگویم آدم های این سرزمین بد نیستند.» او پس از پرواز به تهران ویزای ۳۰ روزه ای را در هنگام ورود دریافت کرده و تاکید می کند این کار بسیار ساده بوده است. سوزی توضیح می دهد: «شما نیاز به رزرو هتل دارید و متصدیان ویزا با هتل تماس می گیرند تا این موضوع را بررسی کنند.» این گردشگر استرالیایی تاکنون از ۳۰ کشور دیدن کرده است و به ۳ زبان حرف می زند. علاوه بر این در مسیر سفرش نیز کمی فارسی یاد گرفته است. او که یک جهانگرد حرفه ای است، می گوید: «توانایی سفر موفق به ایران به نگرش انسان بستگی دارد و نه به تعداد سفرهایی که شخص انجام داده است. شما باید روشن فکر باشید. آدم های خوب زیادی در دنیا وجود دارند.»

طبیعت ایران از شمال تا جنوب

این گزارش تاکید می کند که مناظر ایران دقیقا همان چیزی است که گردشگران انتظارش را دارند. گریگ در مورد تنوع آب و هوایی ایران می گوید: «کویرهای زیادی در آنجا وجود دارد. اما رشته کوهی هم هست که تهران را از ساحل دریای خزر جدا می کند؛ رشته کوهی سرسبز و زیبا. تفریحگاه های اسکی نیز در بسیاری از نقاط وجود دارند و بسیار سرد هستند.» او از تهران به سمت جنوب و شهر کویری ورزنه سفر و از بقایای باستانی تخت جمشید و شهر شیراز دیدن کرده است. اصفهان نیز که تقریبا در مرکز ایران قرار گرفته، مورد توجه وی واقع شده است. او در مورد اصفهان می گوید: «این شهر واقعا زیباست. آنها پل هایی دارند که در شب با نور تزیین می شود و فضای عمومی باورنکردنی در بیرون از مسجد اصلی و باغ های این شهر به وجود می آید.» سوزی که خود را چندان مذهبی نمی داند معتقد است چیزهای زیبا را دوست دارد که شامل مسجدی در شیراز می شود که با آینه تزیین شده است.

وی در مورد دید غربی ها از ایرانیان می گوید: «ایرانیان از دیدگاه منفی غرب نسبت به خود آگاه هستند. من صادقانه به آنها می گفتم که بسیاری از مردم در غرب فکر می کنند که این کشور خطرناک است. آنان نمی دانند که ایرانیان می خواهند جهان بداند که مردم خوبی هستند.» او می گوید که اوقات خوشی را در پذیرفتن تفاوت میان فرهنگ ها سپری کرده و از این تفاوت نترسیده است. توصیه های سوزی گریگ به دیگر کسانی که می خواهند به ایران بیایند، حقایقی را برای دست اندرکاران گردشگری کشور آشکار می کند که می تواند به کار بیاید. لزوم تسهیل هرچه بیشتر روند صدور ویزا و همچنین لزوم اتصال شبکه بانکی ایران به جهان برای استفاده از کارت های اعتباری از سوی گردشگران از جمله دغدغه های روزمره توریست هایی است که به ایران می آیند که باید مرتفعش کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.