۲۱ میلیارد مترمکعب سالانه از کارون به خلیج فارس می ریزد

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

سالانه حدود ۲۱ میلیارد متر مکعب از آورد رودخانه کارون به اروندرود و خلیج فارس می ریزد.

21 میلیارد مترمکعب سالانه از کارون به خلیج فارس می ریزدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ هوشنگ حسونی زاده معاون سازمان آب و برق خوزستان در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) گفت : بخش مهمی از آب خروجی از کارون از طریق جزر ومد دریا (خلیج فارس) به مصرف نخیلات دو سوی اروندرود می رسد.


وی افزود: هرگونه کاهش در دبی رودخانه کارون سبب ورود آب دریا به نهرهای منشعب به نخیلات می شود.


حسونی زاده با بیان اینکه هیچ یک از دو کشور ایران و عراق نمی توانند آب اروندرود را منحرف کنند ، خاطرنشان کرد: به تازگی گفته می شود عراق قصد دارد در ام الرصاص و ابوفلوس سد احداث کند تا آب اروندرود را به سمت عراق منحرف کند.


معاون سازمان آب و برق خوزستان گفت : نقصان در خروجی آب اروندرود و کارون می تواند سبب خشک شدن نخیلات دو سوی اروندرود و جزیره آبادان شود.


وی با اشاره به اینکه در یک دهه اخیر به علت کاهش روان آب کارون و اروندرود بخش های مهمی از نخیلات سواحل خوزستان از بین رفته است ، 

تصریح کرد: هرگونه شوک جدید در مهار آب اروندرود یا سدسازی از سوی دولت عراق می تواند پیامدهای منفی زیست محیطی دو کشور به همراه داشته باشد.


حسونی زاده اظهار داشت : پیش روی آب خلیج فارس از طریق مد آب و حرکت آب شور دریا به سمت آبراه ها و نهرهای کوچک، مرگ قطعی نخیلات را به همراه خواهد داشت و بزرگترین آسیب نصیب نخیلات جزیره آبادان خواهد شد.


کارون به عنوان بزرگترین و پرآب ترین رودخانه کشور که از کوههای زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد نقش کلیدی و حیاتی در خوزستان دارد.


این رودخانه در خرمشهر به دو شاخه تقسیم می شود که شاخه اصلی به اروندرود می ریزد و شاخه فرعی آن با تشکیل رودخانه بهمنشیر و عبور از شرق جزیره آبادان راهی خلیج فارس می شود.

Let’s block ads! (Why?)

.