۶۰۰ کیلومتر سیل‌‌بند خوزستان در انتظار احداث یا ترمیم است/ مساحت بافت ناکارآمد شهری در استان خوزستان ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار است/ آب و فاضلاب اهواز شرایط بسیار نامناسبی را دارد

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

600 کیلومتر سیل‌‌بند خوزستان در انتظار احداث یا ترمیم است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، فاضل عبیات در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که در محل سالن جلسات شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد اظهار داشت: مساحت بافت ناکارآمد شهری در استان خوزستان ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار و در بازه زمانی ۸۵ تا ۸۹ و در بین ۲۹ شهر صورت گرفته است.

وی با اشاره به این‌ که بافت نابسمان میانی از مساحت بافت ناکارآمد شهری ۵ هزار و ۶۱۴ هکتار است بیان کرد: سکونتگاه‌های غیررسمی نیز ۷ هزار و ۸۰۳ هکتار است و اهواز در حاشیه‌نشینی رتبه دوم در سطح کشور را دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: نسبت مساحت بین تعداد محله‌های دارای محدوده ناکارآمد به کل محله‌ها ۲۵ درصد و خوزستان در بین تمام استان‌ها دومین استان از نظر وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی است.

وی با اشاره به این‌که در سکونتگاه‌های غیررسمی ۸۵۰ هزار نفر و معادل با ۱۸ درصد از جمعیت خوزستان ساکن هستند، ادامه داد: اهواز در بین همه شهرهای کشور بیشترین سکونتگاه‌های غیررسمی را به مساحت ۵ هزار و ۲۹ هکتار به خود اختصاص داده است.

عبیات با بیان این‌ که استان خوزستان از نظر بیکاری در رتبه دوم قرار دارد، افزود: از جمله علت‌های بیکاری و افزایش حاشیه‌نشینی می‌توان به سدها و حذف برخی از مشاغل و مهاجرت به حاشیه شهرها، تأسیسات نفتی و گاز، خشک شدن تالاب‌ها و از بین رفتن برخی از زمینه‌های کسب و کار به‌ویژه هشت سال جنگ تحمیلی اشاره کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به این‌که ۲۷ درصد بافت‌های ناکارآمد به محدوده شهر نسبت به دارد، گفت: از مساحت ۲۲ هزار هکتار کل شهر اهواز، مساحت محدوده‌های نیازمند بازآفرینی نیز ۵ هزار و ۹۳۱ هکتار است.

وی با اشاره به این‌که مسجدسلیمان از نظر نسبت بافت ناکارآمد شهری نسبت به کل مساحت شهر بیشترین تعداد محلات و در حدود ۳۶ درصد مساحت شهرستان را دارد، ادامه داد: مساحت محدوده این شهرستان ۲ هزار و ۷۹۰ هکتار و از این میزان ۶۰۷ هکتار بافت فرسوده است، حدود ۱۲ هزار و ۱۴۰ منزل در بافت‌های ناکارآمد مسجدسلیمان قرار دارند.

عبیات با اشاره به تخریب سیل‌بندها و خطراتی که عدم ترمیم آنها به استان خوزستان وارد می‌کند عنوان کرد: ۶۰۰ کیلومتر سیل‌بند در استان نیازمند احداث یا ترمیم است که بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارند و باتوجه به سیلاب اتفاق افتاده، خوزستان با سیلاب کمتر از امسال خطراتی را به همراه دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به این‌که آب و فاضلاب اهواز شرایط بسیار نامناسبی را دارد، خاطرنشان کرد: تصمیم‌ها و اقدامات خوبی صورت گرفته اما از نظر زیست محیطی، آب شرب و فاضلاب شرایط مناسبی ندارد. پس‌زدگی آب، بالا رفتن سطح فاضلاب براثر سیلاب خساراتی را به مبلغ نزدیک به ۴۶۷ میلیارد تومان وارد کرد.

وی عنوان کرد: نزدیک به ۹۰۹ کیلومتر شبکه فاضلاب اصلاح، ۱۱۴ کیلومتر خطوط اصلی فاضلاب، ۳۰ ایستگاه پمپاز فاضلاب نیاز است که بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

.