۳۶ درصد ظرفیت مخزن سد‌ها پر شده است/ پیش‌بینی بارندگی سنگین در روز جاری

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

محمد علایی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، در خصوص آخرین شرایط استان خراسان رضوی گفت: در بحث سد‌ها شاخصی به عنوان سد بزرگ و کوچک مطرح است که سد بالای ۱۵ متر را به عنوان سد بزرگ نام می‌بریم که در این استان ۳۵ سد بزرگ وجود دارد.

 

وی افزود: سال آبی گذشته یکی از کم سابقه‌ترین خشکسالی‌های استان بوده، به گونه‌ای که میانگین بارش ۵۰ ساله در حدود ۲۲۱ میلیمتر ثبت شده که این رقم در سال آبی گذشته تنها ۱۵۹ میلیمتر گزارش شده است.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: خوشبختانه تا امروز میزان بارش‌ها به رقم ۲۲۱ میلیمتر رسیده و همچنان ۵ ماه از سال آبی باقی مانده که ۲ ماه از آن میزان بارش قابل توجه است. این مورد سبب آن می‌شود میزان بارش‌ها به راحتی از میانگین بلند مدت افزایش یابد.

 

علایی تصریح کرد: این استان تاکنون نزدیک ۲۴۰ درصد رشد بارش در مقایسه با سال گذشته و ۴۵ درصد رشد بارش در مقایسه با میانگین ۵۰ ساله داشته باشد.

 

وی بیان کرد: ظرفیت سد‌های استان ۱ میلیارد و ۵۷۲ میلیون متر مکعب است که از این رقم انتظار می‌رود به طور میانگین ۹۰۰ میلیون متر مکعب پر شود. گفتنی است از این رقم ۵۳۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده که این رقم در مقایسه با ظرفیت سد‌ها در حدود ۳۶ درصد و نسبت به میانگین آب مورد تنظیم بیش از ۵۰ درصد آب جمع شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه سد‌های این استان هم اکنون شرایط خوبی را پشت سر می‌گذارند، عنوان کرد: با وجود سرریز شدن تعدادی از سد‌ها شامل گلستان، یام، کمایستان، چهچه و قره تیگان تمامی آن‌ها در شرایط پایداری قرار دارند و هیچ گونه مشکلی برای پایین دست سد‌ها ایجاد نشده است.

 

وی در پایان یاد آور شد: طبق پیش بینی‌های هواشناسی طی روز جاری بارندگی‌های سنگینی صورت خواهد گرفت که از تمامی افراد تقاضا داریم از رودخانه‌های استان فاصله بگیرند و بنا‌هایی که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده طی امشب خالی از سکنه باشد تا از سیلاب احتمالی در امان بمانند.

انتهای پیام/

 

Let’s block ads! (Why?)

.