یادداشت‌های علم، یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۴۶: چرا برای ارضای هوی و هوس دولتی‌ها باید مردم را از شاهنشاه برنجانیم؟

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یادداشت‌های علم، یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۴۶: چرا برای ارضای هوی و هوس دولتی‌ها باید مردم را از شاهنشاه برنجانیم؟

پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

به گزارش انتخاب، در خاطرات علم آمده است:

صبح شرفیاب شدم. کارهای جاری به عرض رسید. راجع به انتخابات صحبت شد. فرمودند، در بلوچستان و سیستان حزب دولت شکست خورد، چند جای دیگر هم همین‌طور و من گفتم بی‌جهت مداخله نشود، آن‌ها بردند چه عیبی دارد. عرض کردم، ای کاش همه جار همین‌طور عمل می‌شد و متاسفانه نشد و ما یک فرصت چهارساله را برای جمع و جور کردن حقیقی مردم داریم از دست می‌دهیم. عرض کردم، کشور ما امروز بر اثر تلاش‌های اعلیحضرت به جایی رسیده که به هیچ وجه نمی‌توان آن را با کشوری که تحت سرپرستی شاهنشاه فقید ادامه حیات می‌داد، مقایسه کرد. سیاست دولت در مورد انتخابات، زیر لوای حزب از آن هم پا را فراتر گذاشت، مصلحت امروز نیست و عجیب‌تر آن‌که طرف احتیاج امروز هم نیست. مثلا همین حالا که از بلوچستان و سیستان دو نفر خلاف حزب دولتی درآمده‌اند چه عیبی دارد؟ این دو نفر هم وطن‌خواه هستند و این دو نفر هم بنده و چاکر شاهنشاه هستند. حالا چرا برای ارضای هوی و هوس دولتی‌ها باید مردم را از شاهنشاه برنجانیم؟ به هر صورت شرفیابی نزدیک دو ساعت طول کشید.

بعد به کارهای جاری رسیدم. حضور شهبانو شرفیاب شدم، نسبت به تاج‌گذاری عرایضی کردم. عصری در رکاب شاهنشاه برای ملاحظه تعمیرات کاخ گلستان به آن‌جا رفتم. قبلا شاهنشاه برای بازدید خصوصی به دانشکده افسری تشریف برده بودند که من نبودم. قصر گلستان واقعا در پرتوی تاج‌گذاری [زیبا] می‌شود. اگر به صورت سابق با آن وضع افتضاح معماری دوره قاجاریه مانده بود، متلاشی می‌شد.

 

منبع: یادداشت‌های علم، جلد هفتم، تهران: کتاب سرا، چاپ دوم، ۱۳۹۳،‌ صص ۱۹۶-۱۹۸.

Let’s block ads! (Why?)

.