گشایش مرکز تجاری-فرهنگی ایران و هلند در لاهه

همزمان با سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به هلند که به منظور گسترش روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور صورت گرفت، مرکز تجاری-فرهنگی ایران و هلند (INTCC) افتتاح شد. این مرکز از سوی بخش خصوصی و در شهر لاهه تاسیس شده و شامگاه جمعه با حضور مسعود سلطانی فر گشایش یافت.

معاون رئیس جمهوری در این مراسم با اشاره به شرایط ایجاد شده پس از توافق هسته ای از اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای فعال کردن صاحبان تجارت و صنعت خبر داد و تصریح کرد: «دولت قصد دارد با فعال کردن صاحبان تجارت و صنعت و نیز فعالان عرصه های فرهنگی، روابط اقتصادی و تجاری و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و هلند را بهبود ببخشد و به دور از مناقشات و جنجال های سیاسی کشورهایی که منافع خود را در تحریم جمهوری اسلامی ایران می بینند، زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر روابط فرهنگی و اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا و به ویژه ایران و هلند را رقم بزند.»

سلطانی فر با تاکید بر روابط حسنه دو کشور ایران و هلند از دیرباز، افزود: «هم اکنون نیز هیچ محدودیتی در توسعه همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود ندارند.» وی ادامه داد: «ما براین باوریم که گشایش مرکز تجاری – فرهنگی ایران و هلند گام بزرگی در این راستا محسوب می شود و می تواند ابتکار عملی برای همکاری های آتی با کشور هلند و نیز سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد.»

این مقام ارشد گردشگری کشور همچنین ابراز امیدواری کرد با سفرش به هلند، زمینه همکاری های بیشتر میان دو کشور در زمینه های اقتصادی ، گردشگری و صنایع دستی فراهم شود. سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند نیز در این مراسم به روابط بازرگانی و فرهنگی ایران و هلند که از سال های طولانی قبل وجود داشته و تجارب ارزشمندی که طرفین در این رابطه دارند، اشاره کرد و گفت: «بخش خصوصی با اقداماتی نظیر ایجاد مرکز تجاری- فرهنگی ایران و هلند می تواند از این تجارب برای افزایش فعالیت ها و معرفی ظرفیت ها و توانایی های دو ملت استفاده کند.»

علیرضا جهانگیری با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در ایجاد زمینه های لازم برای همه بخش ها جهت توسعه اقتصادی با استفاده از تعاملات خارجی، افزود: «براین اساس شرکت های هلندی و اروپایی پس از این فضای جدید در جهت سرمایه گذاری در ایران در حال فعالیت هستند و صنعت توریسم یکی از مهم ترین حوزه های نیازمند توجه بیشتر از سوی بخش خصوصی به شمار می رود.» وی همچنین ضمن اشاره به نقش و اهمیت ارتباطات بین بانکی در سرمایه گذاری و تجارت بین دو کشور، برلزوم همکاری نزدیک تر بانک های دو کشور تاکید کرد. در این مراسم رئیس مرکز توسعه تجارت هلند، سفیر اسبق هلند در جمهوری اسلامی ایران و معاون بین الملل اتاق بازرگانی ایران نیز سخنانی ایراد کردند. براساس این گزارش، مرکز تجاری و فرهنگی ایران و هلند که از سوی بخش خصوصی تاسیس شده ، اولین مرکز از این نوع در اروپا است و برنامه عرضه محصولات و تولیدات کشورمان شامل صنایع دستی ، مبلمان ، فرش، سفال و سایر محصولات تولیدی ایرانی در هلند و فراهم آوردن زمینه ارتباط تنگاتنگ میان تجار و فعالان عرصه فرهنگ را دنبال می کند.

پیشنهاد وزیر فرهنگ هلند برای همکاری با ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان همچنین در جریان سفر خود به هلند، ضمن دیدار با وزیر آموزش، فرهنگ و علوم هلند در شهر لاهه، با وی در زمینه همکاری های دو کشور گفت وگو کرد. سلطانی فر که معاون صنایع دستی و سفیر کشورمان در لاهه او را در این دیدار همراهی می کردند، با بیان گوشه هایی از ظرفیت های متنوع موجود در کشورمان در زمینه میراث فرهنگی، موزه داری، صنایع دستی و گردشگری، اعلام آمادگی کرد که در تمام این عرصه ها همکاری های بیشتری بین تهران و آمستردام شکل گیرد. بوسمیکر نیز ضمن استقبال از این ایده و بیان برخی ظرفیت های موجود در هلند، پیشنهاد کرد سفرا و مدیران بخش های مختلف دو کشور زمینه انجام این همکاری ها را فراهم آورند.

بررسی مشکلات ویزا در سفارت ایران در هلند

معاون رئیس جمهوری همچنین در راستای آشنایی با ظرفیت ها، توانمندی ها و تجارب هلند در عرصه های مختلف فرهنگی، از یک مرکز تحقیقات نساجی که در زمینه لباس اقوام مختلف از جمله اقوام ایرانی در طول تاریخ فعالیت می کند، بازدید کرد. او علاوه بر این، به منظور رفع مشکلات صدور ویزای گردشگران از کنسولگری سفارت ایران در هلند بازدید به عمل آورد. سلطانی فر با حضور در کنسولگری سفارت ایران با مراجعه کنندگان گفت و گو کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و موانع صدور ویزا قرار گرفت.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این نیز رایزن اقتصادی سفارت ایران در هلند طی سفری به اصفهان تاکید کرده بود فعالان بخش های اقتصادی و سیاسی هلند آماده همکاری با فعالان گردشگری ایران هستند. به نظر می رسد ایران و هلند قصد دارند روابط اقتصادی به ویژه توریستی خود را با یکدیگر افزایش دهند.

.