کاهش نرخ سود وام ۸۰ میلیونی مسکن به ۹ درصد

ترابر نیوز:

خبرگزاری فارس: وعده روحانی برای کاهش نرخ سود وام ۸۰ میلیونی مسکن به ۹ درصد/ سقف پرداخت سالانه افزایش می‌یابد؟

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری صبح امروز با حضور در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اعلام کرد به عنوان هدیه دولت برای مسکن اولی‌ها بهره‌ای که برای تسهیلات وام مسکن اخذ می شد به ۹ درصد کاهش یافته و تک رقمی خواهد شد.

روحانی نرخ سود تسهیلات برای بافت‌های فرسوده را نیز ۸ درصد اعلام کرد.

مقامات مسئول و ارشد بانک مسکن که از ابتدای امسال نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی(خانه اولی ها) را از ۱۴ درصد به ۱۳ درصد و سپس به ۱۱ درصد کاهش داده بودند با دستور و تاکید رئیس جمهور ناگزیر هستند که نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن را به ۹ درصد کاهش دهند.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن حدود ۱۰ روز پیش در جلسه ای که با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور داشتند برای کاهش دو درصدی نرخ سود اعلام ‌آمادگی کرده‌ بودند.

یک مقام مسئول در بانک مسکن گفت:کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن می‌تواند تبعاتی داشته باشد که اولین تبعات آن کاهش تعداد افرادی است که در سال می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی افزود:سالانه قرار است تا ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن به خانه اولی‌ها پرداخت شود و در سال اول افتتاح این حساب (خانه اولی‌ها) تنها ۵۰ درصد هدف محقق شد،بنابراین پس از کاهش نرخ سود این تسهیلات به ۱۱ درصد ورودیها ۲ برابر شد و به نظر می‌رسد امسال این ۱۰۰ هزار فقره محقق شود و با این اقدام جدید کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد میزان ورودیها باز هم افزایش خواهد یافت.

به گفته وی،پس برای اجرایی شدن کاهش نرخ سود تسهیلات ابتدا دولت باید مجوز تغییر سقف پرداخت سالانه را که در حال حاضر ۱۰۰ هزار فقره است را ارائه کند چرا که اگر سقف پرداخت تغییری نکند قطعا به دلیل استقبال متقاضیان از این وام بسیاری از متقاضیان در صف دریافت تسهیلات باقی می مانند.

*کاهش ۱۰ درصدی مبلغ اقساط/اقساط به زیر ۸۰۰ هزار تومان کاهش می یابد

به گزارش خبرنگار فارس از بانک مسکن، در حال حاضر روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ افتتاح حساب برای صندوق یکم (خانه اولی‌ها) انجام می‌شود. پس اگر نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن ۲ درصد دیگر کاهش یابد باز هم مبلغ اقساط ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر مبلغ اقساط وام ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۱ درصد حدود ۸۸۰ هزار تومان است و با کاهش ۲ درصد نرخ سود این تسهیلات مبلغ اقساط به حدود ۷۹۰ هزار تومان خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

.