کانادا و انگلیس

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

برای خیلی از عزیزان فارسی زبان رابطه سیاسی بین انگلیس و کانادا چندان روشن نیست. در این مقاله کوتاه سعی دارم کمی در این باره توضیح دهم.

کشور انگلیس یکی از کاشفان و مدعیان آمریکای شمالی بوده است. انگلیسی ها پیش از هر قوم اروپایی دیگری قدم بر خاک کانادا گذاشتند. اولین انگلیسی ای که وارد کانادا شد فردی است به نام جان کبوت John Cabot. جان کبوت در سال ۱۴۹۷ میلادی قدم به سواحل نیوفانلند Newfoundland گذاشت و پرچم انگلیس را در خاک کانادا برافراشت. گرچه فرانسوی ها بعد از انگلیسی ها وارد کانادا شدند، لیکن عزم آنها بر زندگی در این کشور جزم تر بود. بعدها انگلیسی ها در پی شکست در انقلاب آمریکا و استقلال آن کشور بیشتر متمایل به زندگی در کانادا شدند. حضور جدی انگلیسی ها در کانادا جنگهای داخلی کانادا بین انگلیسی ها و فرانسوی ها را در پی داشت که در پی آن جنگ هفت ساله اروپا واقع شد. دست آخرفرانسوی ها در این جنگ شکست خوردند و کانادا به واسطه قراداد ۱۷۶۳ پاریس به طور کامل در اختیار انگلیسی ها قرار گرفت.

بدین ترتیب کانادا از سال ۱۷۶۳ تبدیل به یکی از کلونی های انگلستان شد. با این حال این کشور رفته رفته به سمت استقلال حرکت کرد. حرکت کانادا به سمت استقلال بسیار کند صورت گرفته است. اولین قدم جدی در این خصوص در سال ۱۸۶۷ صورت گرفت که ملکه وقت انگلیس یعنی ملکه ویکتوریا پیمان اتحاد استانهای کانادا و تشکیل دولت مرکزی آن را به امضا رساند. بدین ترتیب در روز اول جولای سال ۱۸۶۷ چهار استان کانادا یعنی انتاریو Ontario، کبک Quebec، نوا اسکوشیا Nova Scotia و نیوبرانزویک New Brunswick با هم پیمان اتحاد بستند و دولت مرکزی کانادا شکل گرفت. این دولت همچنان زیردست انگلیس محسوب می شد و اجازه نداشت وزارت امور خارجه داشته باشد.

نقطه عطف استقلال کانادا در زمان جنگ جهانی اول اتفاق افتاد. در این جنگ کانادا بالغ بر ۶۰۰ هزار نیرو در اختیار نیروهای متفقین قرار داد. در اصل این نیروهای کانادایی بودند که سرانجام آلمان را شکست دادند و جنگ به نفع متفقین خاتمه پیدا کرد. به همین دلیل نیز کانادا در میان کلونی های انگلیس قدرت فراوانی به دست آورد. نخست وزیر وقت کانادا رابرت بوردن Robert Borden از شرایط جنگ به نفع این کشور استفاده کرد و پیمانی را به انگلیس پیشنهاد داد که به قطعنامه نهم Resolution IX شهرت یافت. این قطعنامه برای اولین بار امپراطوری انگلیس British Empire را به کشورهای مشترک المنافع انگلیس Commonwealth  تبدیل می کرد. در پی این قطعنامه که در سال ۱۹۱۷ به تصویب رسید، کانادا توانست هویت خود را در جهان به عنوان یک کشور مستقل به دست آورد.

یکی دیگر از حرکتهای مهم در راه استقلال بیشتر کانادا از انگلیس در سال ۱۹۸۲ و با تصویب قانون اساسی جدید کانادا Constitution of Canada اتفاق افتاد که به وسیله ملکه الیزابت دوم امضا شد. در این قانون، استقلال کامل کانادا از انگلیس مد نظر قرار گرفته است. در پی این قانون گرچه ملکه انگلیس به عنوان رهبر کانادا خوانده می شود حضور وی تنها شکلی نمادین دارد. نماینده ملکه در کانادا نیز که فرماندار کل Governor General گفته می شود در حقیقت از طرف نخست وزیر کانادا انتخاب و به ملکه معرفی می شود.

کانادای امروز علی رغم ارتباط بسیار نزدیک با کشور انگلیس، از استقلال کامل برخوردار است و نقشی جدی در جامعه جهانی از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی ایفا می کند.

حقوق قانونی و کپی رایت

نصب رایگان تولبار “مهاجرت به کانادا

Let’s block ads! (Why?)

.