پیش بینی سفر بیش از ۷۰۰ هزار گردشگر روس و ایرانی به ترکیه

رئیس انجمن مدیران حرفه ای هتل در ترکیه اعلام کرد که اگر پروازهای چارتر روسیه به ترکیه از سر گرفته شود در ۵-۴ ماه باقی مانده از سال جاری بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر روسی وارد آنتالیا خواهند شد!

علی قزل داغ، رئیس انجمن مدیران حرفه ای هتل در کنفرانس مطبوعاتی در «نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۶ آنتالیا» گفت: روابط ترکیه و روسیه پیش از کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه وارد فاز مثبتی شده بود و ترکیه بابت جنگنده مورد حمله واقع شده روس، مراتب عذرخواهی را به عمل آورده و عادی سازی روابط صورت گرفته بود.

با آغاز پروازهای برنامه ریزی شده از روسیه به ترکیه بخش گردشکری نیز رونق یافته است. وی ضمن اشاره به تأثیر مثبت دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه بر بخش گردشگری افزود: «منتظر تحولات مثبت در حوزه های گردشگری، کشاورزی و تجارت مواد غذایی هستیم. ترکیه و روسیه دو کشور بسیار نزدیک به هم هستند که طی سال ها، روابط عمیقی برقرار کرده اند.»

رئیس انجمن هتلداران ترکیه با بیان اینکه «اگر اتفاقات سیاسی اخیر و تحولات و کودتا صورت نمی گرفت تعداد گردشگران روس ورودی به ترکیه از مرز یک میلیون گردشگر نیز گذشته بود» افزود: یک ماه از این فصل را به خاطر کودتا از دست داده و از رسیدن به آمار و ارقام پیش بینی شده در این زمینه بازماندیم.

وی همچنین با ابراز امیدواری از توسعه بازار روسیه در سال ۲۰۱۷ تصریح کرد: اگر علاوه بر روابط بین دو کشور، اقتصاد روسیه نیز در سال آینده بهبود یابد، ممکن است تعداد گردشگران روس در ترکیه باز هم به ۳میلیون نفر در سال برسد.

اما خوشبین هستیم که با پشت سر گذاشتن اتفاقات اخیر در چند ماه باقی مانده از سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر روس را بتوانیم در ترکیه میزبانی کنیم و حتی به مرز ۷۰۰ هزار گردشگر برسیم. این آمار فقط در ارتباط با روسیه نبوده و دیگر کشور ها نیز به همین صورت است.

قزل داغ در مورد ایران نیز افزود که بعد از کودتا در ترکیه از سوی آژانس های مسافربری ایرانی محدودیت هایی صورت گرفت و پرواز های زیادی کنسل شد، اما با برقراری آرامش در ترکیه و عادی شدن اوضاع این محدودیت ها برداشته شد و امیدواریم که تعداد گردشگران ایرانی را به تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار گردشگر در ماه افزایش دهیم.

.