پروژه فراموش شده سد سردشت/زمان افتتاح مشخص نیست

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

خبرگزاری میزان- سد سردشت با متوسط تولید برق ۴۲۱ گیگاوات ساعت برق یکی از سدهای تکمیلی در منطقه شهرستان سردشت است که بنا بر برنامه ریزی ها قرار بر افتتاح آن در آذر ماه بود که اکنون با گذشت یک ماه هنوز خبری از آبگیری سد نیست.

 

طرح مطالعات مقدماتی این سد در سال۱۳۸۷ آغاز و عملیات اجرایی بدنه سد از اردیبهشت ماه سال ۹۴ آغاز و در اواخر تیرماه سال جاری به اتمام رسید.

 

ارتفاع این سد ۱۱۲ متر، حجم مخزن سد ۳۸۷ میلیون مترمکعب است و دارای ۳ واحد ۵۰ مگاواتی تولید برق است که در مجموع ۱۵۰ مگاوات می شود که متوسط سالانه تولید برق این واحد ۴۲۱ گیگاوات ساعت برآورد شده است.

 

کهوریان معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی درخصوص مدیریت آبهای مرزی در کشور گفت: در این طرح ملّی اعتباری بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان تعریف شده که علاوه بر تحول در حوزه اقتصادی منطقه در رابطه با مدیریت منابع آبی و منابع زیست محیطی تحول بسیار بزرگی را منجر خواهد شد.

 

وی بیان کرد: براساس پیش بینی ها سالانه شش میلیون مترمکعب از محل آب ذخیره شده در سد سردشت به عنوان حق آبه بخش صنایع اختصاص می یابد و در حالیکه در بیشتر نقاط استان و بویژه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مشکل کم آبی مواجه ایم، این میزان آب در استقرار صنایع بویژه صنایع آب بر در این حوزه و در ایجاد اشتغال و درآمدزایی مردم منطقه نقش بسزایی خواهد داشت.

 

معاون امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی با اشاره به اکوسیستم منطقه در گردشگری و رونق صنایع آبزی پروری تاثیر مستقیم داشته ادامه داد:در رابطه با رونق دهی به اقتصاد مناطق مرزی استان بویژه سردشت کارهای خوبی آغاز شده است و برای فعالیت رسمی شدن مرز کیله سردشت نیز پیشنهاداتی به طرف مقابل در کشور عراق داده ایم که امیدواریم با راه اندازی این مرز در آینده نزدیک شاهد نقش آفرینی این پایانه مرزی در رونق مبادلات تجاری و اقتصاد مقاومتی باشیم.

 

افتتاح از سد سردشت که بنا بر برنامه ریزی های قبلی در ماه آذر قرار به آبگیری بود بنا به دلایلی به زمان نامشخص دیگری موکول شده که با گذشت یک ماه از زمان تعیین شده قبلی، خبری از آبگیری نیست.حال باید منتظر ماند و دید این سد چه زمانی به بهره برداری می رسد تا این منطقه را از مزایای خود منتفع سازد.

 

 

Let’s block ads! (Why?)

.