پرونده «بدرفتاری با مسافرانِ ایرانی در ترکیه» روی میز

«در حالی که هتل های ایران را متهم می کنند یک ستاره از دنیا فاصله دارند، در ترکیه ایرانی ها را در هتل هایی اقامت می دهند که اسم شان چهار ستاره است، اما رسما دو ستاره هستند! شخصا این هتل ها را دیده ام.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک ماه توقف سفر گردشگران ایرانی به ترکیه، فرصتی بود برای ترمیم بدرفتاری های قدیمی تُرک ها با مسافران ایرانی. فرصتی که به نظر می رسد جبران خسارت های مالیِ ناشی از کودتا بر آن سایه انداخت و پیگیری این مطالبه را آنطور که معاون رییس جمهور می گوید، تا دیدار بعدی با وزیر گردشگری ترکیه به تعویق انداخت.

مسعود سلطانی فر در پاسخ به این پرسش که در مدت کوتاه توقف سفر گردشگران ایرانی به ترکیه، چقدر از این فرصت برای پیگیری حقوقِ مسافران ایرانی در این کشور استفاده شد و آیا طرف تُرک ملزم به رفع خلاءها و کمبودهای قانونی در قراردادها و آمدن پای میز مذاکره شد؟ گفت: از مدت ها قبل نسبت به نحوه ی خدمات رسانی تُرک ها و آژانس های ایرانی فروشنده تورهای این مقصد، معترض بودیم و تا به حال تذکرهایی زیادی هم داده ایم. در این مدت حتی مجوز حدود ۱۵ دفتر خدمات مسافرتی ایرانی را به دلیل ضعف در خدمات رسانی و بد تعهدی، موقتا و یا دائم تعلیق کرده ایم.

وی با اعتقاد به این که توقف سفر گردشگران ایرانی به ترکیه فرصت مناسبی برای انجام اصلاحات مورد نیاز بود، افزود: پس از برقراری دوباره ی تورهای این مقصد، در مذاکره با سفیر این کشور، شرطی گذاشته شد تا ضمن جبران خسارت های مالی تحمیل شده به مسافران ایرانی، در نحوه ی خدمات رسانی و افزایش کیفیت تغییرات اساسی بوجود آید.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که مطالبه ی ایران درباره تغییر نحوه ی رفتار با مسافران ایرانی و خدمات رسانی به آن ها، در دیدار با وزیر جدید گردشگری ترکیه پیگیری می شود، افزود: وزیر گردشگری ترکیه قول داده برای شرکت در اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری های آسیا ACD شهریورماه به ایران بیاید و قرار شده در دیداری دو جانبه، درباره کم و کیف این موضوع با یکدیگر صحبت کنیم.

وی بیان کرد: امیدواریم وزیر گردشگری ترکیه به ایران بیاید تا ما بتوانیم این مسائل را به صورت دو جانبه حل و فصل کنیم. اگر او نیاید، ما مجبوریم هیأتی را از ایران به ترکیه بفرستیم تا روی جزییات کار کند.
سلطانی فر همچنین گفت: درحال حاضر گزارشی از کیفیت پایین و برخوردهای نامناسب با مسافران ایرانی در ترکیه نداشتیم، چون اجرای تورها بعد از توقف یک ماهه تازه شروع شده و طبیعتا گزارش منفی نمی توانیم داشته باشیم، اما براساس دیدگاه و مواضع قبلی که معترض به شرایط بودیم، این مطالبه را حتما پیگیری می کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سپس با انتقاد از کیفیت خدماتی که ترکیه در اختیار مسافران ایرانی قرار می دهد، اظهار کرد: معلوم نیست خدماتی که به مسافران سایر کشورها می دهند در اختیار مسافران ایرانی هم قرار دهند. در حالی که هتل های ایران را متهم می کنند یک ستاره از دنیا فاصله دارند، در ترکیه ایرانی ها را در هتل هایی اقامت می دهند که اسم شان چهار ستاره است، اما رسما دو ستاره هستند! شخصا این هتل ها را دیده ام و نسبت به چنین وضعیتی متذکر شده ام. تعلیق مجوز ۱۵ آژانس ایرانی هم به این خاطر بوده که از چنین خدمات ضعیفی برای تورهای ایرانی استفاده کرده اند.

.