میوه تعطیلات برای گردشگری چین

در حالی که حدودا ده روز از آخرین دوره تعطیلات تابستانی می گذرد، فعالان گردشگری یک دوره رکود گردشگری داخلی را در ماه های پیش رو پیش بینی می کنند.

این در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند دستکاری در تعطیلات هفتگی و افزایش این تعطیلات به دو روز می تواند مانع این رکود شود. این کارشناسان تاکید می کنند که این موضوع، در بسیاری از کشورها آزموده است؛ آزمونی که در اکثر قریب به اتفاق آن، کشورها از آن سربلند بیرون آمده اند.

یکی از این کشورها چین است؛ کشوری که در دسامبر سال ۲۰۱۵ سیاستی را در پیش گرفت و طبق آن روزهای کاری هفته را به ۴٫۵ روز کاهش داد. این کار به عنوان بخشی از تلاش ها برای افزایش مصرف داخلی، مخارج تفریحی و نیز گردشگری انجام گرفت.

شهر چونگ کینگ نخستین شهری بود که در راستای کاهش روزهای کاری هفته به ۴٫۵ روز پیشقدم شد. ۳۰ میلیون نفر در این شهر و حومه آن که در جنوب شرقی کشور چین واقع شده است، زندگی می کنند که از آخر هفته دو و نیم روزه استفاده می کنند. استان های هبی و جیانکسی در جنوب شرقی چین نیز پس از آن، آخرهفته های طولانی تر را برای کارگران خود در نظر گرفتند.

این ایده از سوی شورای دولتی چین در ماه آگوست سال ۲۰۱۵ به عنوان بخشی از طرح ملی افزایش مصرف مورد تایید قرار گرفت. مسوولان امیدوارند با انجام این کار، مردم وقت بیشتری داشته باشند و پول خود را خرج کرده و موجب رونق اقتصاد این کشور شوند.

این درحالی است که بزرگ ترین بخش از درآمد مصرف کنندگان کشور چین به پوشاک، غذا و بهبود محل زندگی آنان تعلق می گیرد. اما مقامات رسمی دولت باور دارند که پتانسیلی برای رشد مخارج تفریحی از جمله گردشگری وجود دارد. از سوی دیگر، به دنبال تصویب هفته کاری ۴٫۵ روزه در این کشور، انتظار می رود اقتصادهای محلی با افزایش و رونق درآمدهای گردشگری داخلی به ویژه در طول ماه های اوج سفر روبه رو شوند.

۴۰ ساعت کار در ۴ و نیم روز

منابع آماری نشان می دهد گردشگری داخلی تقریبا نیم تریلیون دلار برای اقتصاد چین در سال ۲۰۱۴ ایجاد درآمد کرده و بسیار بیشتر از مقداری است که گردشگران چینی در خارج از این کشور خرج کرده بودند. افزایش تعطیلات آخر هفته که انتظار می رود در فصل تابستان با شدت بیشتری اهمیت پیدا کند، به نیروی کار فرصت بیشتری برای سفر و خرج کردن پول در چین می دهد.

در عین حال، انتظار نمی رود این حرکت برای اقتصاد این کشور هزینه ای در پی داشته باشد؛ چراکه افزایش نیم روزه تعطیلات به معنی انجام کار کمتر نیست زیرا کارکنان قراردادهای ۴۰ ساعت کار در هفته دارند و مجموعه ساعات طبیعی کار آنها دست نخورده باقی مانده است.

دولت به سازمان ها اجازه خواهد داد الگوهایی را که مناسب می دانند مدیریت کنند و هر شرکتی بتواند سیاستی را اتخاذ کند که با رویدادهای آن تطابق داشته باشد. دولت همچنین مشارکت در این الگوها را از سوی سازمان های دولتی، موسسات خصوصی و دفاتر بخش عمومی تشویق می کند.

رابطه انعطاف تعطیلات و اقتصاد گردشگری

اما چین در این تصمیم گیری که هفته های کاری کوتاه تری را اعمال کند، تنها نیست. برخی از شرکت های تکنولوژی هفته کاری ۴ روزه را برای افزایش رضایت شغلی و بهبود وضعیت رفاه کارکنان خود، ایجاد کرده اند. بنا بر اعلام «مجمع جهانی اقتصاد»، گزارش هایی نیز وجود دارد که برخی بنگاه ها در نتیجه گسترش آخر هفته های خود، افزایش درآمد را نیز ثبت کرده اند.

از سوی دیگر، بنابر گزارش روابط عمومی شورای دولتی چین، شرکت ها باید نسبت به زمان تعطیلات کارکنان خود منعطف تر شوند تا اقتصاد گردشگری چین رونق یابد. این سیاست به منظور آن اتخاذ شده بود که در تابستان و در شرایط مساعد، انعطاف بیشتری نسبت به کارکنان روا داشته شود و با استفاده از تعطیلات جمعه بعدازظهر، شنبه ها و یکشنبه ها، به تعطیلات آنها کمک کنند.

طبق اسنادی که شورای دولتی چین در تاریخ چهارم آگوست سال ۲۰۱۵ منتشر کرده و عنوان آن «چند تصمیم در زمینه ارتقای بیشتر سرمایه گذاری مبتنی بر گردشگری و مصرف» است، برخی تسهیلات و برنامه ریزی ها باید در این خصوص صورت گیرد.

این سند همچنین عنوان می کند چین زیرساخت های بیشتری در زمینه گردشگری خواهد ساخت که مواردی از جمله بنادر کشتی های تفریحی و پارک های مخصوص کمپ زدن با ماشین های کاروان را در بر می گیرند. طبق این سند، گردشگری کشتی های تفریحی باید مورد تشویق قرار گیرد و ۱۰ بندر برای این منظور تا سال ۲۰۲۰ ساخته شوند.

علاوه بر اینها، تمام جاذبه های گردشگری مهم و شهرهای دارای جاذبه توریستی باید دارای کارکنان و راهنماهای حرفه ای باشند تا اطلاعات گردشگری را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند. به گفته وو ونکشو، معاون اداره گردشگری ملی چین، این معیارها می تواند به شهروندان کمک کند تا از زمان تعطیلات خود برای سفرهای منعطف تر استفاده کنند؛ درحالی که پتانسیل مصرف از سوی بخش گردشگری نیز افزایش می یابد.

شورای دولتی چین رسما افزایش توجه به سفر را برای کارکنان، حداقل ۵ مرتبه در سال عنوان کرده و معتقد است شورای دولتی این کشور پیشنهادی را تصویب کرده که سرمایه گذاری و مصرف را در این کشور ارتقا می دهد.

ضعف بخش خصوصی چین در تعطیلات

خط مشی ارائه شده، مسیر و اعمال سیاست های مد نظر را در توجه به قوانین تعطیلات روشن کرده است. با توجه به تحقیقی که از سوی وزارت منابع انسانی و امنیت اجتماعی این کشور انجام گرفته، تنها نیمی از کارکنان چینی مشمول استفاده از تعطیلات استحقاقی خود هستند.

طبق این تحقیق، در حالی که ارگان های حزبی و دولتی چین و نهادهای وابسته به آنان، موسسات بزرگ تحت تملک دولت و شرکت های با مشارکت خارجی ها وضعیت نسبتا بهتری در این خصوص دارند، موسسات خصوصی و نیز شرکت های کوچک و متوسط وضعیت نسبتا ضعیفی در این زمینه دارند. نکته دیگری که در این باره مطرح شده این است که مرخصی باحقوق، حقی قانونی بوده و افراد نباید مجبور به انجام آن باشند.

این در حالی است که برخی کارفرمایان، به ویژه نهادهای دولتی و مقررات محلی کارگران را مجبور کرده اند تا کار خود را ترک کنند و به انتخاب فردی آنان توجهی نکرده اند. برای برخی کارگران، مرخصی با حقوق یک کالای لوکس محسوب می شود. آنان نباید تحت معیارهایی قرار بگیرند که آنها را تشویق به سفر نکردن کند.

با این حال دقت بیشتری باید برای بحث مرخصی با حقوق انجام شود و نه آنکه به صورت فراگیر و گسترده به یکباره در این کشور اعمال شود. مجموع این موارد، راهکارهای مناسبی را برای ساماندهی سیستم تعطیلات در اختیار سیاست گذاران ایران قرار می دهد؛ راهکارهای متعددی که می توانند در کنار هم موثر واقع شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.