میراث جهانی ایران؛ برگ برنده ایران در توسعه گردشگری

ثبت ۲۱ اثر در میراث جهانی یونسکو؛ برگ برنده ایران در توسعه گردشگری است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: ایران از نظر تعداد آثار ثبت شده در یونسکو رتبه یازدهم جهان را دارد که در واقع این آثار برگ برنده ایران در توسعه صنعت توریسم است.

«استر کیش لاروش» در حاشیه برگزاری کارگاه بین المللی یونسکو با عنوان «مدیریت گردشگری پایدار در محوطه های میراث جهانی» که در محل کاروانسرای عباسی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در حال برگزاری است، اظهارکرد: بر اساس آمارهای موجود ایران سالانه ۶۳ میلیون گردشگر دارد که از این تعداد تنها ۵ میلیون نفر گردشگر خارجی است.

وی ادامه داد: ۳٫۴ میلیون نفر از مجموع این ۵ میلیون گردشگر خارجی متعلق به ۶ کشور همسایه ایران شامل افغانستان، آذربایجان، عراق، ترکیه، پاکستان و ترکمنستان هستند.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: براساس آمارهای موجود، ۲٫۳ درصد تولید ناخالص ملی و ۱٫۸ درصد از کل اشتغال ایجاد شده در ایران متعلق به بخش گردشگری است.

لاروش خاطرنشان کرد: برنامه برجام راه را هموار کرده که دولت ایران بتواند برنامه افزایش تعداد گردشگران خارجی خود را تا ۲۰ میلیون گردشگر در افق بلندمدت برساند. وی تاکید کرد: ایران با دارا بودن ۲۱ اثر ثبت جهانی شده رتبه یازدهم در بین کشورهای جهان را داراست.

این مقام مسوول در سازمان جهانی یونسکو اظهار کرد: بر اساس جدول شاخصه های جذابیت، ایران پتانسیل تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری ویژه را در سطح منطقه دارد.

وی تاکید کرد: جاذبه های تاریخی فرهنگی ایران که در راس آنها ۲۱ اثر ثبت جهانی شده قرار دارد، می تواند برگ برنده ایران در جذب گردشگران بیشتر به کشورش باشد.

.