مقایسه قیمت خودروهای موجود در ایران با بازارهای جهانی ؛ لوکس یا ارزان‌قیمت؟

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

مبلغ پرداختی برای خرید اتومبیل در بازار ایران به دلیل وجود عوارض، تعرفه‌ها و حق دلالی واسطه‌ها، تفاوت فاحشی با کشورهای با اقتصاد آزاد دارد. در ادامه به مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان خواهیم پرداخت.

 

پس از مدت‌ها بحث و جدل، ماه گذشته دولت برای تامین کسری بودجه خود، عوارض خودروهای وارداتی را به میزان قابل توجهی افزایش داد. در تعرفه جدید همانند گذشته ملاک ارزش گذاری و رتبه بندی عوارض ورودی حجم موتور بود که همانطور که در گذشته به آن اشاره کردیم، غیرمنطقی‌ترین روش ممکن است. در این تعرفه خودروها به چهار رده تقسیم شدند:

  • خودروهای با حجم موتور ۱.۰۰۰ سی سی تا ۱.۵۰۰ سی سی با ۱۵٪ افزایش : ۵۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۱.۵۰۰ سی سی تا ۲.۰۰۰ سی سی با ۲۰٪ افزایش: ۷۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۲.۰۰۰ سی سی تا ۲.۵۰۰ سی سی با ۴۰٪ افزایش: ۹۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۲.۵۰۰ سی سی تا ۳.۰۰۰ سی سی: ۱۳۰ درصد

 

با توجه به این طبقه بندی و افزایش هزینه‌های ورودی، قیمت خودروهای وارداتی با شیبی بی‌سابقه بالا رفت. به‌طوریکه نمونه‌ای مانند کیا سورنتو (Kia Sorento) که با قیمتی در حدود ۲۹۰ میلیون تومان داد و ستد می‌گردید؛ توسط مالکین با قیمتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد و این شاسی بلند ارزان‌قیمت ۲۷.۰۰۰ دلاری را در رده خودروهای لوکس بازار ایران قرار داد.

 

با پرداخت این رقم در بازارهای جهانی می‌توان خودرویی مانند جیپ چروکی ترک هاوک ﴿Jeep Grand Cherokoo Trackhaw) با شتاب اولیه کمتر از ۴ ثانیه و یا رنج روور SVR با شتاب اولیه ۴.۵ ثانیه را خریداری کرد!

هرچند طی چند روز گذشته دیوان عدالت با ابلاغ یک حکم موقت، افزایش تعرفه را ملغی نمود، اما هنوز هم بسیاری از مسئولین از این ابلاغیه اظهار بی اطلاعی کرده و عده‌ای ذی نفع نیز با تاکید بر موقت بودن این دستور، امید به افزایش قیمت دوباره دارند.

البته خودروسازان حکومتی ایران خودرو و سایپا نیز به صیادی از این آب گل آلود پرداخته و اتومبیل‌های بی‌کیفیت و نا‌امن خود را افزایش دادند. در آخرین فهرست اعلام شده، پراید در حدود ۲۲ میلیون تومان، سراتو ۲۰۰۰ با در حدود ۱۰۵ میلیون تومان، سمند و ۲۰۶ با ۳۶ میلیون تومان و مزدا ۳ در بالاترین تیپ و تجهیزات قیمت گذاری شدند.

مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان

همانطور که در مقالاتی مانند “معرفی بهترین خودروهای ارزان قیمت سال ۲۰۱۸” اشاره شد، بسیاری از اتومبیل‌های موجود در ایران، به عنوان نمونه‌هایی ارزان قیمت و اقتصادی در دنیا شناخته شده که طیف گسترده‌ای از افراد جامعه توانایی خرید آنها را دارند.

اما این خودروها در بازار داخلی با توجه به انواع تعرفه‌های مختلف و همچنین ارزش فوق‌العاده پایین ریال نسبت به دلار، قیمتی بسیار متفاوت با بازارهای جهانی دارند. در ادامه به بررسی و مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان در چند نمونه موجود در بازار ایران خواهیم پرداخت.

قیمت خودرو در ایران + قیمت در کشورهای با اقتصاد آزاد

(قیمت دلار در این مقایسه رقمی در حدود ۴.۷۰۰ تومان، یورو ۶.۰۰۰ تومان و پوند در حدود ۷.۰۰۰ تومان محاسبه شده و قیمت خودرو بر اساس تیپ‌ها میانی در نظر گرفته شده است)

لوکس یا ارزان‌قیمت؟

همانطور که مشاهده می‌کنید، تفاوت قیمت خودرو در ایران و بازارهای جهانی بسیار بالا و فاجعه بار بوده و خریداران ایرانی نمونه‌هایی مانند تویوتا کمری به عنوان یک خودروی ارزان‌قیمت در بازارهای جهانی، توانایی تهیه اتومبیل‌های فوق لوکس و اسپرتی مانند ب ام و سری ۵ و مرسدس بنز کلاس E را خواهند داشت.

البته توجه کنید که ارقام اشاره شده در مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان لزوما منحصر به کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا و اتومبیل‌هایی مانند فولکس و تویوتا، در کشورهای همسایه‌ای مانند ترکیه نیز با این هزینه در اختیار خریداران قرار می‌گیرند.

اما در ایران گذشته از ارزش فوق العاده پایین دلار، تعرفه‌های غیر عقلانی و غیر منطقی و همچنین ارقامی که معلوم نیست برای چه به حساب اشخاص متصل به بدنه حاکمیت و دلالان واریز می‌گردد، خودروهای ارزان‌قیمت بازارهای جهانی با رقمی بیش از ۲ برابر ارزش، به عنوان خودروی لوکس در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

با پرداخت مبلغ تویوتا کمری به عنوان یکی از بهترین خودروهای ارزان سال ۲۰۱۸ می‌توان ب ام و سری ۵ ، مرسدس بنز کلاس E، پورشه باکستر، مدل‌های مختلف لکسوس و بسیاری از خودروهای لوکس جهان را خریداری کرد. در نهایت نگاهی به مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان عمق فاجعه را نشان داده و این بخش از صنعت نیز مانند سایر قسمت‌های اقتصاد، در منجلابی از فساد گرفتار شده و هر روز با معرفی نمونه‌هایی جدید مانند کوییک شرکت سایپا، ایمنی و سلامت راننده و سرنشینان بیش از پیش تهدید خواهد شد.

Let’s block ads! (Why?)

.