مقابله با منکرات فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی، در درجه اول متوجه روحانیت است

ترابر نیوز:

جنتی

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، آیت الله احمد جنتی ، صبح امروز طی سخنانی در جلسه مشترک هیئت رئیسه و روسای کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری که در محل دبیرخانه این مجلس در قم برگزار شد، با اشاره به این که در آستانه دهه اول محرم و دهه امر به معروف و نهی از منکر هستیم ، اظهار داشت: بر همه مسلمین فرض است که مساله امر به معروف و نهی از منکر را جدی گرفته و به سادگی از کنار آن عبور نکنند، چه آن که به همان میزان که در این باره سستی و کوتاهی شود، فساد نیز توسعه می یابد و حقیقتاً نیز اگر در اجرای آن اهتمام ویژه صورت می گرفت در عمل شاهد این حد از فساد نبودیم.

وی افزود: مباحث فرهنگی و این گونه مسایل به گونه ای است که اگر جلوی فساد در آن ها گرفته نشود همچون آتشی است که هر چه رهایش کنیم بیشتر توسعه می یابد و دامان اعضای جامعه را می گیرد.

دبیر شورای نگهبان همچنین بیان داشت: ایام عزاداری و سوگواری سیدالشهدا(ع) ایامی است که باعث تجدید حیات دینی مردم می شود و حقیقتاً روح جدیدی در کالبد مردم شریف و عزاداران حسینی دمیده می شود و همین آثار است که روحیه های ایمانی را تقویت می کند و نمی گذارد جامعه دچار خمودگی و افسردگی شود.

وی اضافه کرد: البته در کنار بحث عزاداری ها باید برای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر تلاش کرد به این جهت که فلسفه قیام حسینی نیز همین بود و اگر این فریضه احیا شود بنا بر آن حدیث معروف دیگر فرایض و احکام الهی احیا می شود و اگر نشود همه احکام از بین می رود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در نظام جمهوری اسلامی در خط مقدم همه ، این روحانیت و بعد نهادهای انقلابی از جمله مجلس خبرگان  قرار دارد که باید پیشگام در مساله امر به معروف باشد.

وی با اشاره به لزوم شناخت درست معروف و منکر و شناساندن آن به آحاد جامعه ابراز داشت: قبل از هر چیز ما باید معروف و منکر را بشناسیم و به مردم بشناسانیم؛ چرا که اگر نشناسانیم معروف به جای منکر و منکر به جای معروف معرفی می شود بنابر این شناخت این ها قدم اول است.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به فرارسیدن هفته نیروی انتظامی  گفت: به سهم خود باید از نیروی انتظامی تشکر کنیم که در مقابله با برخی منکرات خوب عمل می کند، هر چند که برخی توان دیدن این قبیل اقدامات نیروی انتظامی را ندارند و گاه با آن همکاری نیز نمی کنند؛ ولی آن ها مردانه ایستاده و در حد توان جلوی رشد فساد در جامعه را به ویژه در مساله بدحجابی می گیرند.

وی در ادامه با بیان این که مساله حیف و میل بیت المال از جمله منکرات روشن و واضح است، خاطرنشان کرد: بیت المال متعلق به همه مردم است و طبعاً فقرا هم در آن سهمی دارند و سوال این است که چرا باید در این رابطه حیف و میل شود.

 آیت الله جنتی همچنین تصریح کرد: در خصوص مساله فیش های نجومی که سر و صدا در کشور به راه انداخت و باید از کسانی که آن را مطرح کردند و به مساله روز ملی تبدیل نمودند تشکر کرد، باید گفت که متاسفانه آن اقدام لازم صورت نگرفت؛ به این معنا که بخشی اش علنی شد و بخشی دیگر مطرح نشد و این در حالی است که کسانی که می توانستند جلوی آن را بگیرند تا حدی کوتاهی کردند.

وی گفت:وطن  فروشی است  خودش منکر است ما نباید فریب وعده ها را بخوریم و تسلیم شویم،به نظرم تجربه برجام کافی است.

وی گفت: مردمی که این همه زحمت کشیده و در جریان انقلاب خون داده و جوان دادند نباید وضع طوری باشد که زمینه نفوذ و سلطه آمریکا بر این کشور فراهم شود و انقلابی که سلطه آمریکا را قطع کرد در خطر قرار گیرد.

وی همچنین با بیان این که مساله فتنه به عنوان یکی دیگر از منکرات نیز از جمله مسایلی است که تمام شده نیست ، افزود: فتنه نیز از منکرات بزرگی است که شاهد بودیم چقدر مملکت را به آتش کشید و چالش هایی به وجود آورد و این در حالی است که این منکر هنوز در برخی جاها به چشم می خورد.

دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد: از سویی شاهد رشد فساد و اباحه گری در جامعه هستیم و عده ای می خواهند که به اسم آزادی ، روابط بی ضابطه دختر و پسر و نامحرم ها در کشور گسترده شود و اگر با این منکر نیز برخورد نشود روز به روز شاهد توسعه آن خواهیم بود.

وی گفت: از سوی دیگر باید با مساله تبعیض و بی عدالتی ها در جامعه مبارزه شود که در این خصوص هم روحانیت و نهادهای انقلابی مثل خبرگان رهبری باید پیشگام باشند.

آیت الله جنتی در خاتمه ضمن تشکر از مقام معظم رهبری به جهت بیاناتی که اخیراً ارایه فرموده و باعث خاموش شدن فتنه ای در آستانه انتخابات شدند، اظهار داشت: ما باید همیشه از رهبر معظم انقلاب درس بگیریم که هر جا قرار باشد آتشی برپا شود با فرمایشات خود آن را خاموش کرده و مانع از شعله ور شدن آتش فتنه ها می شوند و بنده به نوبه خود و از جانب خبرگان از ایشان تشکر می کنم .

.