مسافران نمی‌توانند بیش از ۵ میلیون ریال از کشور خارج کنند

مسافران نمی‌توانند بیش از ۵ میلیون ریال از کشور خارج کنند

به گزارش ایلنا، سردار حسن مهری (فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور) امروز در نشست خبری گفت: از تمامی مسافران در فرودگاه‌های کشور به ویژه آنها که در مسیر خارج از ایران تردد می‌کنند؛ باری را به عنوان امانت از کسی دریافت نکنند، زیرا ممکن است در آن اشیای ممنوعه باشد و در فرودگاه مقصد با مشکل روبرو شوند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور اظهار کرد: امسال در حوزه مسافری ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش دستگیری در حوزه انتقال مواد مخدر به خارج از کشور را داشتیم که نتیجه سختگیری‌های ما در سه سال گذشته است، اما در حوزه بار و محموله پستی با افزایش کشفیات روبرو هستیم؛ زیرا جابجایی مواد از حوزه مسافر به حوزه بار جابجا شده است تا احتمال دستگیری کم باشد.

سردار مهری اظهار کرد: در پروازهای داخلی نیز کشفیات مواد مخدر در چهار ماه اول سال نسبت به مدت مشابه در سال قبل دو برابر شده است. از مردم می‌خواهیم هر مورد مشکوکی در این زمینه را به شماره تلفن ۳۱۰۲۲۶۹۵ اطلاع دهند.

وی ادامه داد: ما در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو و نیم برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم و در زمینه قاچاق کالا این عدد ۹۸ درصد، در حوزه قاچاق طلا ۱۸ درصد و در حوزه ارز ۶۸۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشتیم.

وی توضیح داد: برخی مواد مخدر، ارز یا طلا را در لای کارتن یا صفحات کتاب می‌پیچند و گمان می‌کنند که دستگاه ایکس ری آن را نشان نمی‌دهد، در حالی که اینگونه نیست.

مهری با بیان اینکه بیشترین طلا و ارز قاچاق در فرودگاه امام کشف شده است، گفت: در یکی از موارد، شخصی قصد خروج ۵۰۰ میلیون تومان ایران چک از ایران را داشت که دستگیر شد.

وی تصریح کرد: برابر قوانین، هر ایرانی بیش از ۵ میلیون ریال نمی‌تواند از ایران خارج کند. همچنین ارز مجاز برای خروج از کشور نیز ۵ هزار دلار است. مقدار طلای مجاز نیز ۱۵۰ گرم  و از جابجایی زیورآلات با وزن نامتعارف جلوگیری می‌شود و اگر این موارد جاسازی نشده باشند از مسافران می‌خواهیم که آنها را برگردانند و یا به همراه خود تحویل دهند.

سردار مهری افزود: امسال نسبت به سال گذشته ۱۲۸ درصد در قاچاق کالا، ۶۹ درصد در قاچاق دلار، ۲۴۳۶ درصد یورو، ۱۰۰ درصد درهم امارات،  ۱۰۰درصد وجه رایج کشور، ۱۶۶ درصد گوشی تلفن همراه، ۲۳۱۴درصد تجهیزات دارویی و پزشکی، ۳۵۸ درصد لوازم آرایشی، ۲۶۵ درصد البسه و ۱۹ درصد قاچاق سیگار افزایش کشفیات داشتیم که در مجموع می‌توان گفت؛ ۲۳۴ درصد در قاچاق طلا، ارز و کالا و ۶۰ درصد نیز در تعداد دستگیرشدگان افزایش داشتیم.

وی با بیان اینکه پلیس فرودگاه کشفیاتی در زمینه عتیقه نداشته است، اظهار کرد: در یک مورد مسافری از فرانکفورت به فرودگاه امام آمد که ۲۱عدد ساعت رولکس به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان به همراه داشت که دستگیر شد. همچنین فرد دیگری سه کیلو و ۹۰ گرم طلا به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان در لباسش جاساز کرده بود.  همچنین در مورد دیگر فردی که از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌آمد؛ ۷۲۲ گرم طلای ساخته شده با خود آورده بود. در زمینه قاچاق ارز نیز با پروندهای روبرو‌ایم که فرد ۷۰۰هزار درهم به ارزش ۶ میلیاردو ۵۸۰ میلیون ریال را قصد داشت که از فرودگاه امام خارج کند. در مورد دیگری با قصد فردی برای قاچاق ۱۲۰ هزار دلار روبرو بودیم.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره به اینکه سرقت در فرودگاه‌های امام خمینی، مهرآباد و مشهد بیش از دیگر فرودگاه‌هاست، گفت: سرقت اتومبیل، موتور سیکلت، بار مسافر بیشترین موارد سرقت است که در این زمینه ۴۰ درصد کشفیات ما افزایش پیدا کرده است. در یک مورد سارقی را دستگیر کردیم که از نمازخانه فرودگاه‌ها سرقت انجام می‌داد و پس از آن به۲۳ مورد از دیگر جاها اعتراف کرد. برای نمونه ۴۰ میلیون تومان دربیمارستان‌ها از بیماران و همراهانشان سرقت کرده بود و اموال سرقتی را به صندوق اماناتی که در یکی از بانک‌های تهران داشت، منتقل می‌کرد.

سردار مهری افزود: امسال ۱۳ سارق را در فرودگاه‌ها دستگیر کرده‌ایم. همچنین یک کلاهبردار که بالغ بر ۷ میلیارد تومان از ۵۲ نفر کلاهبرداری کرده بود و یک خودروی اوپتیما را به ۲۴ نفر فروخته بود؛ دستگیر و روانه زندان شد. سال گذشته نیز باندی را در فرودگاه امام دستگیر کردیم، اما در مورد سرقت بار مسافران به تعداد انگشتان دست این اتفاق رخ می‌دهد و بیشتر مسافران از مسافران سرقت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون در فرودگا‌ه‌ها شخصی با هویت مبدل که مرتبط با داعش باشد؛ دستگیر شده است یا نه گفت: در حوزه ما چنین دستگیری وجود نداشته است.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور توضیح داد: محدوده‌های پستی در فرودگاه به دقت کنترل می‌شود. چند روز پیش یک باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر که مواد را در دستگاه گرمکن غذا جاساز می‌کردند؛ دستگیر شدند و۲۰ کیلو مواد مخدر از نوع تریاک توسط سگ‌های موادیاب از آنها گرفته شد که قصد داشتند آن را به مقصد استرالیا بفرستند. در مورد دیگر قصد انتقال ۵.۵ کیلو شیشه و یک و نیم کیلوگرم شیره تریاک از مسیر استانبول بود که این مواد مخدر را در جداره کیف و چمدان جاساز کرده بودند که دستگیر شدند. مسافر دیگری نیز ۴ کیلوگرم شیشه را به مقصد کشورهای شرق آسیا در کارتن برنج جاسازی کرده بود. ما چه در پروازهای داخلی و چه پروازهای خارجی اجازه نمی‌دهیم که بار بدون کنترل وارد هواپیما شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه در سال جاری هیچ ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور دستگیر نشده است، گفت: مسیر هوایی برای قاچاقچیان مواد مخدر بسیار ناامن است.

.