مردم ایران چقدر پول نقد دارند؟

حجم اسکناس و مسکوک در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده و به این ترتیب سرانه اسکناس و مسکوک در دست ایرانیان به حدود ۴۷۸ هزار تومان رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان سال گذشته به ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید، آمارهای بانک مرکزی در خصوص میزان اسکناس و مسکوک در دست افراد دلالت بر این آمار دارد.

پول نقد این روزها با فراگیر شدن ابزارهایی مانند کارت های اعتباری، کاربرد پیشین خود را در دادوستدها و معاملات از دست داده است. در حال حاضر بسیاری از پرداخت های خرد مردم و خریدهای روزانه نیز با استفاده از کارت های اعتباری صورت می گیرد. با این حال ابزاری مانند پول نقد نیز در محاسبات عمومی اهمیت قابل توجهی دارد.

بررسی ها نشان می دهد پول نقد کارایی خود را برای پرداخت ها در ایران از دست داده است، چرا که با توجه به سطح عمومی قیمت ها، درشت ترین اسکناس ایران که ۱۰ هزار تومانی است برای پرداخت خریدهای متوسط جامعه ایرانی مانند پوشاک و کفش و … چندان مناسب نیست.

در بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته نیز که ابزارهای پرداخت الکترونیک گسترش فراوانی یافته اند اما ارزش اسکناس های متداول در مقایسه با ایران بیشتر است. چک پول ها را می توان ابزاری دانست که در سال های اخیر با هدف جبران نقص اسکناس های موجود در بازار ایران به کمک آمده اند. با این حال آمار سرانه اسکناس و مسکوک بدون محاسبه چک پول ها از سوی بانک مرکزی برآورد شده است.

در پایان سال ۱۳۹۳ حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص ۳۵ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بود که این رقم با افزایشی ۵٫۸ درصدی به حدود ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

در سال های فعالیت دولت یازدهم، روند رشد اسکناس و مسکوک در دست اشخاص رشدی بسیار کمتر از مدت مشابه سال های قبل را تجربه کرده است. در حقیقت می توان چنین برآورد کرد که رشد دو رقمی حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد در این سه سال به کمتر از ۶ درصد محدود شده است.

.