قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک نما | قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما | کار در ارتفاع

امروزه انجام پیچ و رولپلاک نما و  نصب  سنگ های افتاده نما با طناب (روش راپل بدون داربست ) صورت می گیرد. روشی نوین و کارا که با توجه به شرایط   دارای مراحل و  امکانات خاص است. بر همین اساس نیز قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما تعیین می گردد. در این مقاله با آشنایی

امروزه انجام پیچ و رولپلاک نما و  نصب  سنگ های افتاده نما با طناب (روش راپل بدون داربست ) صورت می گیرد. روشی نوین و کارا که با توجه به شرایط   دارای مراحل و  امکانات خاص است. بر همین اساس نیز قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نماتعیین می گردد. در این مقاله با آشنایی با این روش و مراحل انجام  به  نحوه تعیین قیمت و هزینه نیز پی خواهیم برد.

 عوامل موثر در پیچ و رولپلاک سنگ نما

 1. نوع ابزار در پیچ و رولپلاک سنگ نما
   پیش از  شروع پیچ و رولپلاک نما باید ابزار مناسب جهت انجام کار را مشخص کرد. هدف از اجرای پیچ و رولپلاک نما مستحکم کردن  سنگ نما و نمای ساختمان است.
 2. پیچ ۶ سانتی متری  گالوانیزه
   برای این که از تنش های غیر مجاز  به سنگ جلوگیری گردد از پیچ های ۶ سانتی متری گالوانیزه استفاده می گردد.
 3. بتونه هم رنگ با نمای ساختمان
  از بتونه برای حفظ زیبایی نما استفاده می شود.  توجه داشته باشید که بتونه بایستی باید هم رنگ با نمای ساختمان باشد تا زیبا جلوه کند.
 4. مته چهار شیار
   برای سوراخ کاری سنگ نما  از مته های چهار شیار استفاده می گردد که دارای استاندارد های لازم هستند .
 5. بهره گیری از نیروی کار ماهر و مجرب
   استفاده از ابزار آلات مناسب و استاندارد بخشی از کار پیچ و رولپلاک سنگ نما است.  اما مسئله بسیار مهم به کار گیری نیروهای ماهر و مجرب در  کار اجرایی است. مهارت  کافی در اجرای از آسیب های جدی به سنگ نما  جلوگیری می کند.
 6. ارتفاع ساختمان مورد نظر
   از مهم ترین معیار های تعیین قیمت در اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما ارتفاع ساختمان و  متراژ کار است.  تعداد و میزان تمامی ابزار آلات بر این مبنا تعیین  شده و قیمت کار با توجه به نحوه کار مشخص می گردد.

نکته:  به صورت استاندارد در پلاک سنگ های بیش تر از ۵۰ سانتی متر  فاصله پیچ ها از همدیگر به اندازه ۵۰ سانتی متر است. هم چنین  در پلاک  سنگ های با عرض کم تر از ۵۰ سانتی متر از تعداد دو  پیچ استفاده می گردد تا  سنگ نما به طور کامل  مهار شده و در جای مناسب خود قرار بگیرد.

پیچ و رولپاک نما

چه دلایلی موجب ریزش سنگ نمای ساختمان می شود؟

 1. مقاومت کششی  ملات یکی از علل  ریزش سنگ نما است. سنگ از طریق ملات به  نمای ساختمان  متصل می شود.   در این راستا ملات به تنهایی قادر به مهار مقاومت کششی نیست و فقط می تواند مقاومت فشاری را تحمل نماید.  برای همین  جهت برطرف سازی  این مشکل  و تحکیم  سنگ نما از  عناصر فلزی مانند اسکوپ های گالوانیزه و سیمی و هم چنین پیچ و رولپلاک  سنگ نما از جنس  گالوانیزه و به اندازه ۶ سانتی متری همراه با  بتونه هم رنگ نما برای زیبایی و ضد آب کردن نما استفاده می شود.  در  زمان وزش باد و طوفان های  شدید سنگ نما  در برابر نیروهای کششی قرار می گیرد.   ملات باید تمامی این نیرو ها را تحمل کرده و به سازه ساختمان منتقل کند. کشش به دست آمده از  تند بادها  در ارتفاعات بالا تر  زیاد می شود و  سنگ های  طبقات بالاتر  احتمال ریزش بالایی دارند.
 2.  حرکت در ساختمان یکی دیگر از دلایل ریزش سنگ نما محسوب می شود. به همین خاطر در نظر گرفتن درزهای انبساط  جهت کنترل نمودن حرکت های  حرارتی مصالح ضروری است. هم چنین نشست های متقارن  که در پی  ساختمان ایجاد می گردد موجب انتقال تنش های کششی بزرگ به نمای ساختمان می شوند.
 3. ضریب انقباض و انبساط ملات و نفوذ آب  نیز از مسائل مهم در نماسازی است.

بندکشی اجرا شده بین سنگ ها نقطه ورود آب باران  به پشت سنگ ها و ملات است.  آب جذب شده در قسمت پشت نما  با سرما و گرما  منقبض و منبسط می گردد و تنش های  فشاری و کششی به اتصال ملات و سنگ منتقل می شود. که در این بین تنش های فشاری تحمل گشته اما  تنش های کششی  موجب بروز ترک های مویی می گردد که با  پیشروی این ترک ها در ملات رفته رفته تحمل ملات برای وزن سنگ نما کم می شود و در نهایت سنگ سقوط می کند.

پیچ و رولپلاک  سنگ نما

شرکت مهندسی ارتفاع کاران بهمنی  با استفاده از  نیروهای ماهر و مجرب در  زمینه شست وشوی نمای ساختمان، رنگ آمیزی نما و  نورپردازی ساختمان نیز فعال است. هم چنین با به کارگیری تجهیزات به روز و استاندارد در اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نمااز ریزش سنگ های نما جلوگیری به عمل می آورد. با انجام به موقع پیچ و رولپلاک نما از خسارات مالی و جانی  جلوگیری به عمل آورید.

عوامل موثر در هزینه و قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما

 1. ابعاد سنگ نصب شده

  به طور کلی در  سنگ های طولی  به در هر ۵۰ سانتی متر  یک پیچ زده می شود  و چنان چه  ابعاد سنگ کمتر از ۵۰ سانتی متر باشد یا به طور کلی  هر مقدار که  ابعاد سنگ نصب شده  کوچک تر باشد جهت تثبیت سنگ نما هزینه و زمان بیش تری نیاز است.

 2. ضخامت سنگ نما

  با توجه به افزایش ضخامت سنگ نما پیچ بایستی قادر به تحمل وزن بیشتری از سنگ باشد. به همین خاطر لازم است  که فاصله  بین نقاط پیچ و رولپلاک کم شود و مقدار آن در  واحد سطح افزایش پیدا کند.

 3. جنس سنگ

  با توجه به متخلخل تر بودن سنگ و امکان جذب  آب بیشتر  امکان افزایش  فاصله پیچ و رولپلاک نما وجود دارد. در این  وضعیت   مانند سنگ های تراورتن هزینه  کاهش پیدا می کند.  اما چنان سنگ متخلخل نباشد و قابلیت جذب را نداشته باشد  ( سنگ گرانیت)   فاصله نقاط بایستس افزایش یابد.

 4. ملات پشت سنگ

  چنان چه ملات پشت شنگ توخالی بوده و در آن  از نخاله های  ساختمانی استفاده شده باشد نیاز به سوراخ کاری بیشتر  و  پیدا کردن نقطه ای  برای مهار سنگ می شود.  علاوه بر این  هر چه قدر  ملات از لحاظ دریل کاری  سست تر  باشد نیاز است جهت نگه داری وزن سنگ  در نقاط بیش تری از پیچ و رولپلاک  استفاده گردد.

 5. به کارگیری داربست یا پیچ و رولپلاک نما بدون داربست

  بهره گیری از پیچ و رولپلاک نما با داربست  هزینه و زمان زیادی نیاز دارد. به همین جهت  روش راپل با صرفه تر و سریع تر  از داربست است. هم چنین راپل کاران با تخصصی بودن این کار  دارای تجارب زیادی هستند.

توجه:   خطرناک ترین  قسمت های نمای ساختمان که در آن  احتمال ریزش سنگ زیاد است شامل سنگ نمای بالکن، پیش آمدگی های نما  و ستون ها ، تمامی لبه های مهار نشده مثل بام اطراف بازشوها  مانند پنجره ها، بالای درهای ورود و خروج ساختمان و در پارکینگ به علت تردد و رفت و آمد بیشتر می شود.

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما

علائم قبل از سقوط و ریزش سنگ نمای ساختمان

ترک خوردگی نما که ناشی از حرکت های پایه ای ساختمان و  نشست های نامتقارن است.

نماهای اجرا شده بدون رزین و واکس

استفاده از رزین بر روی سنگ نما موجب  براق شدن و آب گریز شدن نما می گردد و از ورود آب به  پشت سنگ جلوگیری می نماید.

استفاده از سنگ های گرانیت و مرمر در نما

سنگ های تراورتن دارای تخلخل کافی جهت چسبیدن سنگ به ملات هستند. اما سنگ های مرمر و گرانیت به دلیل  سطوح صاف جهت استفاده  دوغابی در نما نامناسب هستند و احتمال سقوط سنگ بسیار بیش تر است. به همین خاطر باید در اجرای پیچ و رولپلاک در این نماها جدیت بیشتری داشت.

شوره زدن نما

نما بر اثر نفوذ باران های اسیدی به پشت سنگ ها که دارای خاصیت قلیایی است شوره می زند.

نماهای بدون اسکوپ و ملات های با پایان کار بیش از ۱۰ سال

پس از ۱۰ سال نگه داری نما بر عهده مالکین ساختمان است.

پیش آمدگی و بیرون زدگق سنگ ها

بیرون زدگی و پیش آمدگی سنگ ها  نسبت به یکدیگر و انحراف آن ها  از راستای قائم که سنگ ها نسبت به یکدیگر  جابه جا شده و لبه پیدا می کنند. این لبه ها ناشی از لق شدن سنگ نما و یا حرکت کلی ساختمان ایجاد می شود.

ساختمان های مجاور خیابان های اصلی

این خیابان ها چون در معرض ماشین های سنگین هستند،  لرزش ناشی از حرکت ماشین ها از فونداسیون به کل ساختمان  منتقل  می شود. به همین جهت  سقوط سنگ نما در این مکان ها زیاد است.

دلایل استفاده از سنگ در نمای ساختمان

 • مقاوم در برابر رطوبت
 •  متنوع در رنگ و جنس
 • روند سریع و آسان  و تمیز در اجرا
 • عایق بودن در برابر حرارت و بی نیاز از زیرسازی
 • امکان اجرا بر روی تمامی سطوح
 • امکان ترمیم راحت به وسیله  چسب سنگ و پیچ و رولپلاک کردن آن ها
 • قابلیت انعطاف پذیری و فرم پذیری مناسب بر روی تمامی سطوح
 • گزینه ای مناسب برای طرح های داخلی و خارجی ساختمان
 • فراوانی و دسترس بودن
 • قابلیت ایجاد شکل های مختلف
 • دارای طول عمر بالا

اما سنگ با دارا بودن تمامی خصوصیات بالا  نیاز به مراقبت بیشتر و به موقع دارد. با انجام به موقع پیچ و رولپلاک سنگ نما از بسیاری از مشکلات و خسارات جلوگیری کرده و از نمایی زیبا و ایمن برخوردار شوید.

.