فصل دوم گمانه زنی و تعین حریم شهر تپه چاپشلو آغاز شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان درگز از آغاز فصل دوم گمانه زنی و تعیین حریم شهر تپه چاپلشو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر گفت: شهر تپه چاپشلو در فاصه ۱۵ کیلومتری جنوب شهر درگز و ۱ کیلومتری غرب چاپشلو در دامنه کوهپایه های مصفای الله اکبر قرار گرفته است و در مورخه ۲۴ فروردین سال ۸۱ به شماره ۸۲۶۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی افزود: گمانه زنی این محوطه به سرپرستی حسن نامی و هیات باستانشناسی به منظور تعین حریم دقیق و محدوده گستردگی این شهر آغاز شده است.

رکنی اظهارداشت: شهر تپه چاپشلو یکی از استقرار های اوایل دوره اشکانی است و بدلیل حصارها قطور، وسعت و بقایای فضاهای موجود در عرصه این محوطه بیانگر اهمیت تاریخی و تاسیسات شهری از دوره ارزشمند اشکانی است که حاصل کار تاکنون ایجاد ۳۴ گمانه در نقاط مختلف این محوطه توسط هیات مذکور انجام گرفته است و یافته های موجود حکایت از حصار شهر با ضخامت ۷ متر که از خشت و چینه ساخته شده بود مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از پایان کار گمانه زنی مقالات وگزارش مصور این شهر در مجلات علمی، خبری و باستانشناسی جهت بهره مندی علاقه مندان چاپ خواهد شد.

.