طرح مجلس برای ساماندهی روستاها و کاهش مهاجرت

رییس مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی در مجلس در زمینه ساماندهی روستاها برای کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تصویب این طرح در مجلس میزان مهاجرت روستاییان کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی لاریجانی در سی امین اجلاس شورای عالی استان ها که در مجلس قدیم برگزار شد، افزود: امروز یکی از معضلات کشور این است که افراد زیادی از روستاها به شهرها مهاجرت می کنند و نسبت مهاجرت از روستا به شهر بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: این نسبت هم اکنون ۳۰ به ۷۰ است یعنی ۷۰ درصد مردم روستاها علاقه دارند به شهرها مهاجرت کنند که این موضوع اصلا خوب نیست. وی خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر، در ۱۵ سال آینده نسبت مهاجرت روستا به شهر مانند ایران می شود ولی ایران ۱۵ سال جلوتر از دیگر کشورهاست و جمعیت مهاجرش از روستا به شهر ۷۰ درصد است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اکنون طرحی در مجلس شورای اسلامی برای سر و سامان دادن به روستاها در دست تهیه است، اظهار کرد: ما در حال تهیه طرحی در مجلس هستیم که با کمک بخش خصوصی در جوار روستاها سرمایه گذاری لازم انجام شود. البته این سرمایه گذاری تنها به موضوع کشاورزی محدود نمی شود و ما باید در موضوع گردشگری، معدن، صنعت و صنایع تکمیلی نیز در جوار روستاها کار کنیم تا مشکلات روستاها حل شود و جوان ها بتوانند به راحتی در روستا زندگی کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه دو دیدگاه متفاوت درباره شوراهای اسلامی شهر و روستا با استناد به اصول قانون اساسی وجود دارد، درباره دیدگاه نخست گفت: در اصل هفتم و اصل صدم قانون اساسی به شوراها پرداخته شده و به مسائل تصمیم گیری از بعد نظارت به شوراها اشاره شده اما بر این اساس برخی از وظایف را نمی توانیم به عهده شوراهای شهر و روستا بگذاریم، در واقع بیشتر به بعد نظارتی شوراها توجه شده است حتی درباره شهرداری ها نیز براساس این دیدگاه، تصمیم گیری در شهرداری ها نمی تواند با شوراها باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره دیدگاه دوم گفت: براساس دیدگاه دوم امور شهری و محلی به شوراها و مردم واگذار می شود و دولت تلاش می کند منابع را تامین کند و سیاست گذار و ناظر باشد و تنها در امور امنیتی و سیاست خارجی دخالت کند البته بر اساس این دیدگاه، قانونی در مجلس مطرح شد که مورد ایراد واقع شد و در نهایت متوقف شد.

.