سفره ایرانی با معرفی برترین سرآشپزها در رامسر جمع شد

نخستین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری شب گذشته با معرفی برترین سرآشپزها در تله کابین شهرستان رامسر در غرب استان مازندران جمع شد.

این جشنواره از عصر چهارشنبه در محل تله کابین رامسر آغاز و تا شب گذشته ادامه داشت که مورد استقبال بی شمار مردم خصوصا گردشگران و مسافران تابستانی این شهرستان ۷۰ هزار نفری قرار گرفت.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در آئین اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه سفره ایرانی شاخص بزرگ ایران اسلامی است، گفت: جذب مخاطب جهانی هدف سفره ایرانی است و این نخستین جشنواره ای است که به میزبانی مازندران با شرکت استان های گیلان، گلستان و قزوین در شهر زیبای رامسر برگزار شد و قرار است در مجموع این جشنواره در ۸ منطقه کشور برگزار شود.

مرتضی رحمانی موحد افزود: دومین جشنواره سفره ایرانی ۱۳ الی ۱۵ مرداد در تبریز با شرکت استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و زنجان برگزار خواهد شد. وی با بیان اینکه استان های شمالی و مازندران در مهمان نوازی و سفره رنگارنگ تجربه طولانی دارند، افزود: سفره ایرانی درونش صفا، معنویت، محبت و عاطفه، انس و الفت وجود دارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: فرهنگ سفره ایرانی باید به گستره میهن و در تمام خانه ها توسعه یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز گفت: غذاهای محلی استان های مازندران، گیلان، قزوین و گلستان در رامسر معرفی شدند که این غذاها دارای تنوع، جذابیت و ارزش غذایی بالایی هستند.

دلاور بزرگ نیا افزود: جشنواره سفره ایرانی ایده نو و نگاه جدید در معرفی قابلیت ها و تنوع غذایی منطقه برای مسافران، گردشگران و مردم هر منطقه است. به گفته وی، برگزاری این جشنواره آغاز قدم های بزرگ در جهت معرفی غذاهای سنتی و محلی در سفره مردم و گردشگران داخلی و خارجی خصوصا در منوی رستوران ها است.

بزرگ نیا با بیان اینکه توجه به فرهنگ بومی، معماری و گویش محلی در این جشنواره دارای اهمیت است، اظهار کرد: باید در زمینه غذا که یکی از عوامل جذب گردشگر است، فرهنگ سازی شود.

نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی هم با انتقاد از گسترش سبک غذاهای آماده (فست فود) در جامعه، برپایی چنین جشنواره هایی را اقدامی ارزشمند در جهت معرفی ظرفیت ها و جاذبه ها و در واقع سلامتی جامعه دانست.

شمس الله شریعت نژاد افزود: سفره ایرانی بویژه سفره مردمان خطه شمال سفره صفا و صمیمیت، دارای تنوع وارزش غذایی بالاست و باید تبلیغات ملی برای برپایی چنین جشنواره هایی پرداخته شود.

در پایان این جشنواره برترین سرآشپزهای رستوران ها در تهیه غذاهای سنتی و بومی از استان گلستان، رستوران قصرخورشید، استان مازندران، رستوران آبادگران و استان گیلان، رستوران آفتاب و مهتاب معرفی شدند.

آشپزهای برتر استان ها از نگاه داوران نبی الله نوری از استان مازندران تندیس جشنواره را دریافت شد، مرضیه قاسمی و مهدی اصلانی هر دو از مازندران نیز شایسته تقدیر شدند.

مژگان نیکزاد از استان قزوین تندیس جشنواره را دریافت کرد و زهرا آهنی و امیرعرب مهدی هر دو از استان قزوین نیز شایسته تقدیر شدند.

نسرین عسگری زیارتی از استان گلستان تندیس جشنواره را گرفت و شمسی خالقی نیز از استان گلستان شایسته تقدیر شد.

سیدمرتضی رحیمی مقدم تندیس از استان گیلان تندیس جشنواره را دریافت کرد و یحیی شادمان پور و خانم جهادی نیز هر دو از استان گیلان شایسته تقدیر شدند.

نخستین جشنواره سفره ایرانی از روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه در شهرستان رامسر در غرب استان مازندران آغاز و به مدت سه روز ادامه داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.