رقابت هتل سازان اروپایی در غیاب آمریکایی ها

پایگاه خبری داو جونز از ورود برندهای خارجی به هتل سازی ایران گزارش داد.

پایگاه معتبر «داو جونز» در گزارشی از روند ورود برندهای معتبر هتل سازی به بازار ایران نوشته است. این گزارش با ابراز اینکه تعداد زیادی از شرکت های هتل سازی در اروپا در تلاش هستند هرچه سریع تر وارد بازار گردشگری ایران شوند، یادآور شده این برندها گوی سبقت را از شرکت های آمریکایی ربوده اند.

گزارشگر داو جونز اضافه کرده است: «با برداشته شدن تحریم های مرتبط با پرونده هسته ای ایران، بسیاری از شرکت های هتل سازی بین المللی مشتاق به حضور در بازار گردشگری ۸۰ میلیون نفری ایران هستند، اما در این میان کمپانی های آمریکایی با بلاتکلیفی قانونی در این باره مواجه هستند.»

طبق این گزارش، نمایندگان گروه هتل سازی آمریکایی هیلتون که به سرعت در حال رشد است و همچنین گروه هتل سازی ماریوت و چویس از اظهارنظر در این باره خودداری یا اعلام کرده اند که در حال مطالعه ابعاد مختلف حضور در ایران هستند. الکس کایراکیدیس، مدیر گروه هتل سازی ماریوت در منطقه خاورمیانه و آفریقا در این باره گفته است: «ما به دقت مشغول بررسی شرایط تحریم های آمریکا و تغییراتی که در این تحریم ها ایجاد شده و همچنین ارزیابی فرصت های به وجود آمده ناشی از این تغییرات هستیم.»

در این میان دیگر کمپانی های هتل سازی زمان را هدر نمی دهند و گروه هتل های روتانا (ابوظبی)، آکور (فرانسه)، ملیا (اسپانیا) و همچنین گروه هتل سازی اشتاینگن برگر (آلمان) به سرعت در حال فعالیت برای ورود به بازار گردشگری رو به رشد ایران هستند. گای هاچینسون، رئیس گروه هتل های روتانا نیز اظهار کرده است: «همه در انتظار به ثمر رسیدن تغییرات بین المللی هستند و ما با تمام سرعت به سمت جلو می رویم. گروه هتل های روتانا مشغول ساخت چهار هتل در ایران است که اولین آن یک هتل ۵ ستاره با ۳۶۲ اتاق است که سال آینده در مشهد افتتاح می شود.» او معتقد است شرایط کنونی در ایران شبیه به چین پیش از تبدیل به یک قدرت بزرگ اقتصادی است و اندکی زمان می برد تا همه درها باز و حرکت آغاز شود؛ اما زمانی که شروع شود حرکت سریعی خواهد داشت. بخشی از انگیزه این شرکت های بین المللی برای ورود به بازار ایران، چشم انداز جذب ۲۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۵ میلادی در ایران است.

کریستوف لندس، رئیس هتل های آکور در ایران نیز معتقد است ایران دارای ظرفیت فوق العاده ای در این زمینه به سبب کمبود هتل از لحاظ کمی و کیفی است. وی تاکید کرده است: «ورود زودهنگام به بازار گردشگری ایران علاوه بر داشتن برخی مزیت ها، با چالش هایی نیز همراه است و هموار کردن مسیر برای سایر شرکت های خارجی بسیار دشوار خواهد بود. ما زمان زیادی را صرف توضیح چگونگی عملکرد توسعه گردشگری کردیم.»

« دنیای سفر » این نوشته را از «
خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.