دستگاه مخمل پاش چیست؟قیمت دستگاه مخمل پاش چیست؟

چاپ مخمل یا فلوک با دستگاه مخمل پاش کاربردهای زیادی در صنایع نساجی برای ایجاد طرحهای مخملی روی لباس و پارچه دارد که از تیشرت های معمولی گرفته تا پارچه های مبلی که در کارخانه تولید می شوند، از این تکنیک بهره می برند . ایجاد طرح برجسته روی لباس می تواند جلوه ای خاص به لباس بدهد . پوشش مخملی احساس نرمی به بیننده می دهد .

همچنین چاپ مخمل با دستگاه مخمل پاش در تزیین جعبه های کادویی ، مقوا های مصارف تزیینی و کارت های عروسی ، ورق های نایلونی ، عروسک ، لوازم تزیینی و آرایشی نظیر تل سر ، ساعت ، کفش کاربرد های مختلفی دارد . در مجسمه سازی و تزیین وسایل و تولیدات ابتکاری کاربرد های فراوان دارد . و چاپ مخمل با دستگاه مخمل پاشحتی در صنایع خودرو سازی برای زه های لاستیکی دور شیشه پنجره خودرو ، همچنین برای دکور داخلی اتومبیل استفاده می گردد. برای جلوگیری از انعکاس نور از سطح داشبورد یا سطوح صاف نیز کاربرد دارد . همچنین در ساخت دکور و طرح روی دیوار بکارمی رود . در صنعت کفش ، کیف ، و صنایع وابسته چرمی کاربرد های مختلفی دارد . حتی در کاربردهای خاص نظیر پانل های اکوستیک مفید است .

چاپ مخمل

چاپ مخمل با دستگاه مخمل پاش ,پاشش الیاف مویی شکل است  که درازی آنها درحدود۱ تا ۳ میلیمتر هستند.برخورد الیاف به چسب روی کار باعث فرورفتن و چسبیدن الیاف در داخل چسب شده و پس از خشک شدن چسب ، ظاهری مانند تکه ای از پارچه مخمل پیدا می کند.

این مطلب را نیز بخوانید :

اطلاعاتی درباره دستگاه هیدروگرافیک فانتا کروم

انتخاب چسب مناسب می تواند کمک زیادی در کیفیت کار داشته باشد اولا چسب پایه آب بهترین گزینه است زیرا جریان بار الکتریکی در آن بسهولت انجام می گیرد ، ثانیا نوع چسب از نظر ضد آب بودن یا هواخشک بودن و نظایر آن بسته به کاربرد انتخاب می گردد. هدف این است که الیاف به بهترین شکل داخل چسب وارد شده و تا زمان خشک شدن همانگونه باقی بماند . برای اینکه الیاف بصورت ایستاده قرار گیرد تانقش برجسته ایجاد گردد از میدان الکتریکی برای بار دار شدن الیاف استفاده می گردد .ایجاد میدان دافعه بین الیاف بار دار باعث قرارگرفتن ایستاده الیاف می شود .اگر ولتاژباردار کننده وجود نداشته باشد الیاف بصورت خوابیده روی چسب افتاده و جلوه برجسته بودن طرح از بین می رود .

کار با دستگاه مخمل پاش

دستگاه دارای یک سیم زمین ( ارت ) است . ابتدا این سیم را توسط گیره سر آن به ارت کارگاه و به میز وصل نمایید. با اتصال برق ، دستگاه آماده کار خواهد بود. در ظرف رنگ حدودا تا دوسوم ظرفیت کامل پودر رنگ بریزید درب ظرف را در جای خود قرار دهید و پس از روشن کردن دستگاه دسته پاشش را روی کار بگیرید و دکمه روی دستگاه را فشار دهید پودر شروع به پاشش می کند . با تکانهای ریز الیاف به هم چسبیده جدا شده و پاشش بهتر انجام می گیرد
پودر های نو و باکیفیت بدون نیاز به تکان دادن شروع به خارج شدن از ظرف رنگ می شوند اما پودر های کهنه به هم گیر می کنند و از توری عبور نمی کند که عموما با تکان های ریز از هم باز می شوند . برای سطوح فرورفته قدرت زیاد مناسب نیست با تنظیم ولتاژ روی حداقل از پس زدن پودر بواسطه تجمع بار اضافی جلوگیری می شود . 

آماده سازی کار برای پاشش پودر مخمل یا  فلوک 

اگر برای پارچه و مواردی از این دست که بصورت مسطح روی میز پهن می گردند استفاده می شود بهتر است زیر کار صفحه فلزی باشد این کار بدین علت است که پودر ها پس از باردار شدن بعلت دافعه بین آنها و ظرف پودربه بیرون هل داده می شوند اما برای برخورد بهتر با کار وجود صفحه بدون بار ( صفحه فلزی متصل به ارت ) مفید است .  برای کار روی اجسام سه بعدی اتصال یک سیم نازک متصل به ارت به چسب روی کار به کیفیت نشستن پودر کمک می کند . ارت دراینجا یک اتصال به زمین است . برای این منظور یک سیم به اسکلت ساختمان ، لوله های فلزی آب یا شوفاژ ، و هر جسم فلزی بزرگی که روی زمین غیر عایق قرار دارد متصل می گردد. سر دیگر این سیم برای اتصال به دستگاه و میز کار قابل استفاده است . 

مخمل پاش

کاربرد دستگاه مخمل پاش

در این  مطلب شده است تا حدودی به برخی راهکارها و ایده های جدید درباره استفاده از دستگاه مخمل پاش اشاره شود. لازم به ذکر است کاربردهای دستگاه فلوک در حال حاضر ناشناخته می باشد زیرا این صنعت بسیار تازه بوده و می تواند  کاربردهای متنوعی داشته باشد.

نکته : برای اینکه یه یک کار خوب دست پیداکنید از  پودر و چسب با کیفیتی استفاده نمایید.

در برخی  از اوقات که نیاز به کار رنگی است (طرح های چاپی چند رنگ)  می توان :

با کمک دستگاه ایر براش پس از یک دست سفید کردن با فلوک  توسط این دستگاه  شروع به رنگ آمیزی قطعه نمایید. علت این کار چسبندگی خوب زیر مخمل است و همین طور می توان کارهای رنگ آمیزی  را رویه آن انجام داد.

از جمله موارد و علل خرید دستگاه مخمل پاش در ایران

فلوک بر روی قاب های عینک

انواع قاب های پلاستیکی وکیوم شده و آهنی ، محصولات پزشکی، آرایشی، خودکار، خودنویس، عینک و … که در داخل آن ها تعبیه می شود.

جوراب، روسری، تابلوهای طرح دار برجسته، تابلوهای پارچه ای با اشکال گوناگون (با کمک  توری و چاپ سیلک) تابلوهای شیشه ای  و هم چنین در داخل جعبه بلندگوهای صادراتی قرار می گیرد.

قطعات پلاستیکی درون خودرو  مثل سقف پانل یا قسمت هایی از آن که جنسش پلاستیکی یا پی وی سی است و شیشه در شیار آن بالا و پایین می رود. در این موارد می شود ازدستگاه  مخمل پاش ( دستگاه فلوک)  با قدرت بالا استفاده کرد.

فلوک بر روی برچسب های شیشه ای

برای این مورد نیز با تهیه  و پاشیدن مخمل در رویه برچسب های دوطرفه  و برش آن ها به جای بر چسب های معمولی  و برچسب های برجسته و رنگی  برای چسباندن  بر روی شیشه استفاده کنید.

فلوک بر روی دکوراسیون ویترین های جواهرسازی و جعبه جواهرات

در این کار نیز به جای استفاده از روکش های پلاستیکی و پارچه ای می توان مستقیم از مخمل استفاده کرد و روی آن رنگ پاشید.

استفاده از فلوک بر روی انواع مختلف آباژرهای پلاستیکی  ، چوبی و فلزی

در این کار نیز  می توان به جای رنگ آمیزی بر روی  پایه و کلاهک آباژر شکل های متنوعی ایجاد کرد.

بهره گیری از فلوک بر روی تمامی لباس های  سری دوزی و تک دوزی

به کمک چاپ سیلک  می توان طرح های زیبایی بر روی اجسام مورد نظر ایجاد کرد. و بسیاری کارهای دیگر که می توان با دستگاه مخمل پاش (فلوک) انجام داد.

دستگاه مخمل پاش

نکات لازم درمورد استفاده از دستگاه مخمل پاش

 از جمله موارد و نکاتی که بایستی در زمان کار با دستگاه مخمل پاش رعایت شوند عبارتند از؛

۱: روش چسب زنی

  وقتی به همراه  پیستوله در حال چسب زنی هستید باید سعی کنید چسب را به طور کاملا یکنواخت به  سطح مدنظر بپاشید.

توصیه می شود این مرحله از کار را در فضایی مجزا انجام دهید تا پس از مدتی مواد  تصاعد شده از  چسب موجب چسبیدگی الیاف به یکدیگر نشود.

۲: تعویض جعبه فلوک

جعبه فلوک یعنی  قسمتی که  مخمل در آن ریخته می  شود.  به هنگام عوض کردن این قسمت  همیشه سعی کنید  جعبه را بپیچید  و از پیچیدن دسته سیم متصل شده به آن  خودداری کنید. انجام این کار به مرور زمان سیم را از درون قطع می کند.

۳: میزکار مخمل پاش مناسب جهت استفاده  از دستگاه مخمل پاش

 اندازه میز مخمل پاش بر اساس کاری که می خواهید انجام دهید مشخص می گردد. می توان  نسبت به کار خود در اندازه های مختلفی از این میز ساخت.

نکته قابل توجه در این بخش جنس میز مخمل پاش است.  حتما سعی کنید میزی از جنس  ورق گالوانیزه ( شیروانی) تهیه کنید.

۴: سیم کشی اصولی دستگاه

جهت اجرای درست سیم کشی دستگاه توجه به نکات زیر ضروری است:

برای به کارگیری صحیح  و پیش گیری از  اتصالات احتمالی  پیش از استفاده  میز کار (گالوانیزه ای) را  با توجه به ابعاد کاری تان  تهیه و آماده کنید. سعی کنید در حدود ۷۰سانتی متر بالاتر از  میز کار خود قفسه ای را به دیوار بکوبید. سپس روی آن را نیز با یک ورق نئوپان یا چوب زیر دستگاه قرار بدهید. باید سیم پدال به پشت دستگاه وصل شده و زیر  میز کار قرار بگیرد.  هم چنین سیم خروجی  نیز بایستی پس از وصل کردن توسط کشی نازک یا فنر ضعیفی به سقف متصل گردد. توجه داشته باشید که سیم خروجی به هیچ عنوان با میزکار اتصالی پیدا نکند.  هم چنین  سیم ارت را از قسمت انتهایی آن باز نموده و یک سرش را به میزکار و  سر دیگرش را به شیر آب یا اسکلت متصل کنید.

با خرید دستگاه های مرغوب  کیفیت و  ارزش  کارهای خود را افزایش دهید.

قیمت دستگاه مخمل پاش

.