در حال حاضر صادرات خدمات مهندسی حدود دو میلیارد دلار باقی مانده است

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایرج رهبر با بیان این که باید روی صدور خدمات فنی مهندسی تمرکز کنیم، گفت: باید به کمک دولت این موضوع را تقویت کرده و آن را پیش ببریم.

وی افزود: تاکنون در صدور خدمات فنی مهندسی موفق نبوده و در این زمینه غافل بوده ایم، بنابراین در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به سوریه پروتکل‌هایی میان دو کشور به امضا رسید و در این تفاهم نامه سوریه درخواست احداث یک شهرک و نیز ساخت خانه به میزان ۲۰۰ هزار واحد مسکن را به ایران داد که به احتمال زیاد تا سه ماه دیگر این تفاهمنامه عملیاتی خواهد شد.

رهبر گفت: در سفر اخیر به سوریه در این رابطه پروتکل‌هایی امضا شده است که می‌توان به حوزه ساختمان، گردشگری و کشاورزی اشاره کرد.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان تهران افزود: تمرکز این ساخت وساز‌ها در دمشق است و هدف ما این است که فعالیت و ارتباطی با این کشور برقرار کنیم؛ زیرا سایر کشور‌های دیگر به ویژه کشور‌های عربی که تاکنون با این کشور قطع رابطه کرده بودند، علاقه‌مند هستند تا با کشور سوریه همکاری داشته باشند، به طوری که حتی قطر دو میلیارد دلار و عربستان هفت میلیارد دلار برای سوریه خط اعتباری ایجاد کرده اند.

رهبر گفت: ۵۰ هزار مهندس در کشور وجود دارد که با توجه به رکود ایجاد شده در بخش مسکن این مهندسان می‌توانند در خارج از کشور فعالیت کنند.

وی افزود: ظرفیت صادرات غیرنفتی ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار است، اما در حال حاضر صادرات خدمات مهندسی حدود دو میلیارد دلار باقی مانده است، پس این آمار و ارقام نشان می‌دهد که در صدور خدمات فنی مهندسی غفلت شده است.

رهبر گفت: در ۱۵ سال گذشته ترکیه در صدور خدمات فنی مهندسی از ایران پیشی گرفته و این نشان می‌دهد که آن‌ها در این بخش اقدامات زیادی انجام داده اند.

وی افزود: با حضور وزیر راه و شهرسازی تحول جدیدی در بازار مسکن صورت گرفته است و اگر برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی عملیاتی شود می‌توان به نزدیک شدن به تناسب عرضه و تقاضا امیدوار بود.

رهبر گفت: باید سایر عوامل فعال در بخش مسکن بتواند سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی را بسازد.

وی درباره قانون پیش فروش مسکن افزود: قانون پیش فروش مانعی برای سرمایه گذاری بود که باید اصلاح شود.

نه به ارزان فروشی خدمات مهندسی

فهیمی عضو هیئت امنای فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه نشست درباره پیام رهبر معظم انقلاب گفت: این پیام فصل الخطابی برای همه است و باید بتوانیم به مدیران و تصمیم سازان برای ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور مشاوره مناسبی بدهیم.

وی افزود: میانگین عمر مفید ساختمان در ایران یک سوم کشور‌های دیگر است و برای ارتقای عمر ساختمان‌ها نیازمند شناسنامه فنی ساختمان هستیم.

فهیمی با اشاره به امضای تفاهمنامه کارآفرینی ایران با هندی ها، گفت: بر این اساس باید بنگاه‌های خصوصی فعال‌تر شود و همزمان نیز دولت حمایت‌های بیشتری از این بخش و سرمایه گذاران کند.

وی افزود: از جامعه مهندسان درخواست دارم به کمپین(پویش) نه به ارزان فروشی خدمات مهندسی بپیوندند، زیرا رتبه ما در حوزه اخلاق مهندسی با کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه بسیار پایین است.

Let’s block ads! (Why?)

.