حق کمیسیون بنگاه‌های املاک باید یکسان شود/ نرخ کمیسیون در هر شهرستانی متفاوت است/ قانون باید به شکلی باشد که هیچ مشاور املاکی جرأت تخلف نداشته باشد

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

فارس من|حق کمیسیون بنگاه‌های املاک باید یکسان شود

مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که چرا حق کمیسیون بنگاه‌های معاملات املاک در کشور یکسان نیست، گفت: پیشنهاد ما این است که حق کمیسیون معاملات املاک در سراسر کشور یکسان شود و ملک با هر قیمتی که معامله شد حق کمیسیون نیم‌درصد باشد.

وی با اشاره به اینکه در دوره وزارت نیکزاد در نهم و دهم پیشنهاد شد تا حق کمیسیون معاملات املاک در تمام شهرستان‌ها نیم درصد و یکسان باشد اظهار داشت:‌ اگر این موضوع مورد تأیید دولت قرار بگیرد و حق کمیسیون یکسان شود و به نیم درصد برسد قطعا از هر مشاور املاکی و یا هر صنفی حق کمیسیون سوال شود همه یک پاسخ واحد خواهند داد.

خسروی در پاسخ به این سوال که چه کسانی مخالف این یکسان شدن نرخ و حق کمیسیون مشاوران املاک هستند تأکید کرد: قانون نظام صنفی باید چند موضوع را در خصوص تخلفات اصناف روشن کند چرا که به هر حال تخلف صنف میوه‌فروش با صنف مشاوران املاک متفاوت است و باید نوع برخورد با این اصناف نیز متفاوت باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: باید قوانین صنف میوه‌فروش‌ها با صنف مشاوران املاک از هم جدا شوند چرا که شغل مشاور املاک در تمام دنیا یک شغل خاص است و باید در مورد آن نیز به شکل خاص تصمیم‌گیری شود.

خسروی تصریح کرد: قانون باید به شکلی باشد که هیچ مشاور املاکی جرأت تخلف نداشته باشد پس امیدوار هستیم که حق کمیسیون معاملات املاک در سراسر کشور یکسان شود.

*نرخ کمیسیون در هر شهرستانی متفاوت است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که در حال حاضر نرخ حق کمیسیون معاملات از سوی مشاوران املاک در سراسر کشور چگونه محاسبه می‌شود، گفت: این نرخ در هر شهرستانی متفاوت است.

وی افزود: نرخ کمیسیون معاملات در اوایل انقلاب یک درصد بود اما در حال حاضر در هر شهرستانی بر اساس ابلاغیه و بخشنامه یک نرخ مشخص دریافت می‌شود.

*نرخ کمیسیون معاملات املاک در تهران

وی در پاسخ به این سوال که این نرخ در تهران چگونه محاسبه می‌شود، گفت: نرخ کمیسیون معاملات املاک در تهران تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا یک چهارم درصد است.

 

Let’s block ads! (Why?)

.