جایگاه های سی ان جی موجود پاسخگوی دوبرابر شدن تقاضا هستند

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

 

چقدر از ظرفیت نصب شده عرضه سوخت CNG استفاده می‌کنیم؟

عصر خودرو- درحالی‌که ظرفیت عملیاتی توزیع ۳۹ تا ۴۰ میلیون مترمکعب سوخت CNG در هرشبانه‌روز ایجاد شده، تنها نیمی از این ظرفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگاه‌های عرضه این نوع سوخت به جای فعالیت ۱۴ ساعته در شبانه روز، به طور متوسط ۷ ساعت فعالیت مفید دارند.

چقدر از ظرفیت نصب شده عرضه سوخت CNG استفاده می‌کنیم؟

جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ 

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم، سوخت CNG سوختی پاک و ارزان نسبت به دیگر انواع سوخت‌های فسیلی در بخش حمل‌ونقل است. همین مسئله، هدف توسعه صنعت CNG در ایران بوده تا شاهد تردد ناوگانی با مصرف سوختی ارزان‌تر و کم‌آلاینده‌تر باشیم.

از ابتدای دهه ۸۰ شمسی تا امروز، در مجموع ۲ هزار و ۴۴۹ جایگاه عرضه سوخت CNG در ایران  به بهره برداری رسیده است. با بهره برداری از این تعداد جایگاه، ظرفیت عرضه سوخت CNG‌ در کشور به ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار مترمکعب بر ساعت رسیده است.

اگر جایگاه‌های عرضه سوخت CNG به صورت ۲۴ ساعته در مدار بهره برداری باشند، حدود ۶۸ هزار مترمکعب در روز ظرفیت عرضه سوخت CNG‌ در کشور داریم اما این فرض به دلایلی با واقعیت همگرایی ندارد.

حمید قاسمی ده چشمه مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: “انتظار نداریم تمامی ۲۴ ساعت جایگاههای عرضه سوخت CNG فعال باشند اما میزان استفاده از ظرفیت های ایجاد شده نیز در حال حاضر کمتر از انتظارات است. “

وی افزود: ” اگر تمامی مسائل را در نظر بگیریم و ۵ ساعت برای ساعات خواب شبانه روز و ۵ ساعت هم برای ساعات مرده از نظر تردد فرض کنیم، انتظار این است که به میزان استاندارد و نرمال، جایگاه های عرضه سوخت CNG حدود ۱۴ ساعت در شبانه روز فعال باشند. “

به‌عبارتی می‌توانیم با ظرفیت‌های موجود که تاکنون در بخش احداث زیرساخت‌های عرضه سوخت CNG ایجاد شده، عرضه این نوع سوخت را در هر شبانه‌روز به‌میزان حدود ۳۹ تا ۴۰ میلیون مترمکعب به صورت کاملا عملیاتی داشته باشیم.

از این میزان ظرفیت ایجاد شده، در حال حاضر تنها ۲۰ میلیون مترمکعب در شبانه روز استفاده می‌شود. یعنی جایگاه‌های در مدار بهره برداری عرضه سوخت CNG به جای فعالیت ۱۴ ساعته در شبانه روز، به طور متوسط ۷ ساعت در شبانه روز فعالیت مفید دارند.

 


 

Let’s block ads! (Why?)

.