تولید مسکن ارزان با مشارکت تعاونی ها

ترابر نیوز:

اسماعیل خاکفرجی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در راستای سند توسعه بخش تعاون که اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ به تصویب هیات وزیران رسید مقرر شد تا به منظور افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد، ۵۰ درصد ساخت و سازها به تعاونی‌ها واگذار شود اما تاکنون یک درصد آن هم به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر حاصل تلاش تعاونی‌ها بوده است، گفت: تعاونی‌ها بدون نگاه منفعت طلبی و به دلیل قیمت تمام شده پایین، مسکن ارزان تولید می‌کنند.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت با بیان اینکه ساخت مسکن باید به بخش تعاون برگردد، تاکید کرد: با توجه به کارنامه پربار تعاونی‌ها در عرصه ساخت و ساز در صورت اختصاص زمین رایگان می‌توانند نیاز به تامین مسکن اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه را برطرف کنند.

خاکفرجی درعین حال از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات انتقاد کرد و گفت: متاسفانه فعالیت بانک‌ها تولید محور نیست و منابع خود را به ندرت در جهت حمایت و تقویت تولید به کار می‌گیرند.

به گفته وی، به دنبال بخشنامه‌ای که از سال گذشته به بانک‌ها ابلاغ شده به تعاونگران تسهیلات با نرخ سود ۱۷.۵ درصد پرداخت می‌شود اما در اصل در فرمول محاسباتی آنها سود چند برابر محاسبه می‌شود که به هیچ وجه قابل توجیه نیست و کم از ربا ندارد.

انتهای پیام

 

.