تورها آزاد شد؛ ترکیه همچنان ناامن است

بازگشایی تورهای ترکیه در شرایطی صورت گرفت که هم اکنون در ترکیه ثبات امنیتی وجود ندارد و مردم باید به این درک برسند که کدام کشور را برای سفر باید انتخاب کنند.

“عضو هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران”

محمدناصر گلدوست در رابطه با اخبار منتشر شده در برخی از رسانه ها، مبنی بر اینکه تورهای ترکیه پس از بازگشایی بسیار افزایش قیمت یافته است اعلام کرد: در حال حاضر از سوی مردم ازدحامی برای تورهای گردشگری به ترکیه صورت نگرفته است که باعث افزایش قیمت تورهای به این کشور شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: طبق توافقی که صورت گرفته بود قرار بر این بود که از اول شهریورماه تورها به این کشور بازگشایی شود.

گلدوست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «هنوز در ترکیه ثبات امنیت وجود ندارد و در همین چند روز اخیر شاهد بمب گذاری در این کشور بوده ایم آیا بازگشایی تورها به این کشور کار درستی بود است؟» عنوان کرد: زمانی که یک کشور در امنیت به سر نمی برد معمولا کشورهای دیگر به اتباع خود اعلام می کنند که کشور x امنیت لازم را برای سفر کردن ندارد و سفر افراد به این کشور با مسئولیت خود شخص است اما هرگز اعلام نمی کنند که حق سفر به این کشور را ندارید.

او می گوید؛ دولت ایران حتی اعلام نکرده است ترکیه در حال حاضر ثبات امنیت ندارد. جای سوال است هم اکنون امنیت و تضمین جان گردشگران ایرانی در این کشور بر عهده کیست؟

عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران معتقد است؛ در شرایط حاضر مردم باید به این درک برسند که به کدام کشور سفر کنند تا به مشکل برنخورنند؛ کشور ترکیه در شرایط مناسبی برای سفر تفریحی به سر نمی برد.

وی با اشاره به اینکه عده از افراد به علت وقت ویزا، کار سفارت و موقعیت شغلی و تجاری خود مجبور هستند به ترکیه سفر کنند، بیان کرد: اما افرادی که برای تفریح به این کشور سفر می کنند در قبال مشکلات پیش آمده خودشان مسئول هستند.

گلدوست در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا مشخص شده که دفاتر خدمات مسافربری در ایام لغو تورهای گردشگری به چه میزان خسارت دیده اند؟ خاطرنشان کرد: در رابطه با این موضوع رقم مشخصی در دست نیست، برخی از آژانس های هوایی که تور ترکیه برگزار می کردند به علت کودتا در این کشور پول هایشان بلوکه شد که آژانس های مسافرتی ترکیه پول ها پس نمی دادند؛ لذا انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی با انجمن صنفی ترکیه طی مذاکره ای که انجام داد موفق شد مقداری از پول ها پس بگیرید.

او می افزاید؛ طبق صحبت هایی که معاون گردشگری با سفیر ترکیه در ایران داشته است درخواست بازپرداخت پول ها به آژانس های مسافربری را داشته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.