تفاوت عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن چیست؟

افزایش وزن و تجمع چربی های انباشته، یکی از اصلی ترین دغدغه هایی است که در حال حاضر مطرح است. افراد بسیار زیادی در دنیا هستند که از اضافه وزن رنج می برند. بسیاری از افرادی که اضافه وزن داشته و چاق هستند، رژیم های سخت غذایی را در پیش گرفته و به انجام تمرینات ورزشی منظم و دشوار مشغول می شوند. در بسیاری از موارد هم این کارها پاسخ داده و نتیجه اش کاهش یافتن وزن فرد بوده. اما یک مشکل هم چنان باقی مانده است: چربی های انباشته شده در پیرامون اندام های بدن.

در بسیاری از موارد، برنامه رژیم غذایی سنگین و محدود و تمرینات ورزشی فشرده و منظم نتوانسته کمکی به برطرف کردن چربی ها کند. چربی هایی که در دور اندام های بدن، مخصوصا بخش هایی مانند شکم، پهلو، پشت، بازو و ران جمع شده اند، آن قدر سرسخت هستند که با هیچ رژیم و تمرینی آب نمی شوند. در چنین شرایطی بهترین راهکار عمل های پیکرتراشی مانند لیپوساکشن و لیپوماتیک هستند.

لیپوماتیک و لیپوساکشن دو مورد از معروف ترین عمل های زیبایی و پیکرتراشی هستند که در سال های اخیر متقاضیان زیادی داشته اند. هم لیپوساکشن و هم لیپوماتیک هر دو بر اساس خارج کردن بافت چربی از زیر پوست عمل می کنند. البته روش لیپوساکشن قدمت بیشتری داشته و زمان بیشتری است که مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر، لیپوماتیک روشی مدرن تر و جدیدتر است که در حال حاضر نیز بر بهبود آن و ساخت دستگاه های پیشرفته تر برای آن کار می شود.

به طور کلی هر دو روش جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن و جراحی های پلاستیکی که به صورت مکمل همراه با این ها اجرا می شوند، عمل های پیکرتراشی نامیده می شوند. در این عمل ها چربی اضافی از بخش هایی از بدن برداشته می شود و اصلاحات و تغییراتی در سایر بخش های بدن پدید می آید.

 

عمل لیپوساکشن

 

اما وجه تمایز عمل لیپوماتیک با عمل لیپوساکشن چیست؟  

عمل لیپوساکشن: 

عمل لیپوساکشن یکی از روش های پرکاربرد برای لاغری موضعی است. این عمل تنها راهکار و البته، بهترین راهکار است، برای شرایطی که نه رژیم های غذایی و نه تمرینات ورزشی پاسخگوی نیاز به آب کردن چربی های اضافی، نیستند.

در عمل لیپوساکشن ابتدا باید متخصص بیهوشی وارد عمل شده و متناسب با شرایط عمل بی حسی مورد نیاز را ایجاد کند. در برخی موارد به بیهوشی عمومی نیاز است؛ اما در بسیاری از موارد هم بی حسی موضعی کفایت می کند. تشخیص این موضوع بر عهده متخصص بیهوشی است.

سپس پزشک جراحی که وظیفه عمل لیپوساکشن را بر عهده دارد وارد عمل شده و نقاطی را بر روی پوست مشخص می کند. بر روی پوست در نقاط تعیین شده برش ها و شکاف هایی کوچک به اندازه چند میلی متر ایجاد می شوند. مثلا در هنگام انجام این عمل برای خارج کردن چربی های انباشته شده در محدوده شکم، در چند نقطه پیرامون ناف برش هایی کوچک ایجاد می شوند.

از طریق برش های میلی متری کوچکی که در پوست به وجود آمده اند، لوله هایی به داخل پوست فرستاده می شوند. این لوله ها در بافت چربی زیر پوست مستقر شده و فرایند از بین بردن چربی های اضافی به این ترتیب آغاز می شود. در روش لیپوساکشن با استفاده از حرارت، چربی های بافت زیر پوست سوزانده می شوند و سپس با نیروی مکشی که از سوی دستگاه فراهم شده است، از زیر پوست خارج می شوند.

به این ترتیب در عمل جراحی لیپوساکشن ابتدا چربی ها با حرارت از بین می روند و سپس از طریق لوله به داخل مخازن مخصوص دستگاه منتقل می شوند.

لیپوساکشن اگرچه صرفاً همان چربی کشی است و به طریقی چربی‌ها را با مکش خارج می‌کنند اما نحوهٔ اجرای آن تفاوت‌های بسیاری دارد. نکتهٔ مهم در نحوهٔ انتخاب هر کدام از این روش‌ها اول این است که هرجراحی معمولاً به روشی که خود در آن متبحر است اقدام به این کار می‌نماید و دوم اینکه اگر بیمار بخواهد چربی تخلیه شده توسط لیپوساکشن برای قسمتی از بدنش به عنوان پرکننده تزریق شود مانند لب یا گونه آنوقت از هر روشی برای ساکشن کردن نمی‌تواند استفاده کند. چراکه مثلاً در روش لیزری ذوب چربی‌ها مانع از آن می‌شود که دوباره بتوان از آن استفاده کرد. از متداول‌ترین انواع لیپوساکشن می‌توان ۳ روش زیر را نام برد:

  1. لیپوساکشن تزریق مایع یا (Tumescent)
  2. لیپوساکشن با لیزر
  3. لیپوساکشن فراصوت

لیپوساکشن تزریق مایع

در این نحوه از لیپوساکشن، جراح با تزریق مایعی که حاوی آب و نمک و لیدوکائین و اپی نفرین به قسمت تجمع چربی است، باعث می‌شود هم مویرگ‌ها و بافت عضلانی منقبض بشود و آسیب کمتری ببینند و خونریزی به حداقل برسد و هم در عین حال اثر ضد درد آن تا حداقل ۱۲ ساعت پس از جراحی باقی بماند. جراح پس از نهزریق این مایع و متورم شدن آن عمل ساکشن را با کانولا شروع می‌کند.

لیپوساکشن با لیزر

در این روش ابتدا با لیزر چربی‌های محل لیپوساکشن را ذوب می‌کنند، سپس اقدام به کشیدن چربی‌ها با یک نازل بسیار ظریف تر می‌کند. ذوب شدن چربی‌ها باعث می‌شود هم بتوانند از نازل کوچک‌تری استفاده بکنند و هم در عین حال مایع بودن چربی‌ها باعث می‌شود دست جراح که نازل را تکان می‌دهد تفاوت چربی را با بافت عضلانی بهتر متوجه بشودو به بافت عضلانی کوچکترین صدمه ای وارد نشود.

لیپوساکشن فراصوت

در این روش با دستگاهی که چربی‌ها را در معرض امواج فراصوت قرار می‌دهد، چربی‌ها را ابتدا جدا کرده و سپس خارج می‌کنند.

 

عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک:

عمل لیپوماتیک نیز روشی برای از بین بردن چربی های اضافه ای است که با رژیم و ورزش قابل از بین رفتن نیستند. این روش برای ایجاد لاغری موضعی در اندام های مختلفی مانند پهلوها، شکم، پشت، بازو، ران و… مورد استفاده قرار می گیرد. عمل لیپوماتیک نسبت به عمل لیپوساکشن بسیار جدیدتر و مدرن تر است. در واقع می توان عمل های لیپوماتیک را جدیدترین نسل از عمل های پیکرتراشی به حساب آورد.

عمل لیپوماتیک از بسیاری جهات به عمل لیپوساکشن شباهت دارد. در این عمل نیز ابتدا باید مطابق تشخیص متخصص بیهوشی و وضعیت اندام مورد نظر بیهوشی ایجاد شود. در بسیاری موارد بی حسی موضعی برای انجام عمل کفایت می کند. پس از آن متخصص بر روی پوست اندام مورد نظر نقاطی را مشخص کرده و در محل آن نقاط برش هایی ایجاد می کند.

لیپوماتیک عمل جراحی غیرتهاجمی است و اگر به‌خوبی انجام نشود، سبب افتادگی پوست، نامتناسبی اندام‌هایی مثل ران و گودرفتگی غیرطبیعی و درد و خون‌ریزی می‌شود؛ چون در مقایسه با لیزرلیپولیز، از لیزر و حرارت استفاده نمی‌شود، لذا فیبروز (FIBROSIS) در بافت پوست به‌ندرت مشاهده خواهد شد.

در عمل لیپوماتیک هم برش ها و شکاف های ایجاد شده بر روی پوست بسیار کوچک و در حد چند میلی متر هستند. از طریق همین شکاف های کوچک، لوله های کانولا دستگاه لیپوماتیک وارد پوست شده و پس از گذر از آن به بافت چربی زیر پوستی می رسند. با قدرت مکشی که از سوی دستگاه لیپوماتیک ایجاد می شود، لوله های کانولا به مسیری برای انتقال بافت چربی تبدیل می شوند.

در این روش از حرارت برای از بین بردن بافت چربی استفاده نمی شود. بلکه لوله های کانولا حرکت های دورانی و حرکت های متناوب در راستای جلو و عقب انجام می دهند. این حرکات بافت چربی را ریز کرده و آن را برای مکیده شدن در لوله آماده می کند. سپس ذرات بافت چربی زیر پوست از طریق لوله های کانولا به مخازن مخصوص دستگاه لیپوماتیک می روند.

برخلاف عمل لیپوساکشن، به علت این که در روش عمل لیپوماتیک بافت چربی تخریب نشده و آسیب ندیده، هم چنان می توان از آن بافت استفاده کرد. اگر متقاضی عمل خواهان این باشد که به بخشی از بدنش چربی تزریق شود، می توان از همین بافت چربی استخراج شده در عمل لیپوماتیک استفاده کرد. به عنوان مثال می توان چربی استخراج شده را به باسن یا سینه تزریق کرد و حجم آن ها را افزایش داد.

مزیت های عمل لیپوماتیک

به دلیل استفاده از چربی های طبیعی خود بدن، احتمال موفقیت عمل بسیار بالاست؛ زیرا چربی ها با بدن شخص سازگاری دارند و به احتمال زیاد مشکلی در انجام این عمل پیش نخواهد آمد. این مورد یکی از مهم ترین مزیت های عمل لیپوماتیک در مقایسه با عمل لیپوساکشن است.

مرکز تاپ کلینیک، مرکزی تخصصی برای انجام عمل های جراحی پلاستیک زیبایی مانند انواع عمل لیپوماتیک است. متخصصانی که در مجموعه تاپ کلینیک مشغول به کارند ضمن بهره مندی از دانش و تسلط بالا، تجربه و سابقه درخشانی در انجام عمل های زیبایی دارند.

تاپ کلینیک یکی از برترین مراکز ارائه خدمات عمل لیپوماتیک در تهران است. این مرکز ضمن بهره گیری از تخصص پزشکان با تجربه و تجهیزات پیشرفته، عمل لیپوماتیک را با مقرون به صرفه ترین هزینه به انجام می رساند.

منابع:

https://fa.wikipedia.org

https://topclinic.ir

https://www.chetor.com

 

.