ترکیه دست به دامان گردشگران عرب

ترکیه که در چند ماه اخیر با بحران جدی در عرصه گردشگری رو به رو شده، در تلاش است با جذب گردشگران حوزه خلیج فارس تحولی در اوضاع نابسامان صنعت گردشگری خود ایجاد کند.

نزول صنعت توریسم به عنوان منبع حیاتی درآمد ترکیه با بروز موجی از حملات تروریستی و همچنین ناآرامی های سیاسی داخلی و منطقه ای ضرر و زیان بزرگی را متوجه اقتصاد ترکیه کرده است.

«عثمان آئیک»، رئیس فدراسیون هتلداران ترکیه اخیرا در اقدامی جهت احیای صنعت گردشگری این کشور از گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس خواست برای بازدید از ترکیه تردید نکنند: «کاهش نسبی در شمار گردشگران ورودی ایجاد شده است، اما پس از کودتای نافرجام هیچ گونه نگرانی امنیتی درباره امکانات گردشگری کشور وجود ندارد، بنابراین دوستان ما از کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر نقاط جهان نباید ترسی داشته باشند.»

حضور گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس در چند سال اخیر در ترکیه افزایش داشته و پیش از سال جاری گردشگران عرب این منطقه ۶ درصد از کل درآمد گردشگری ترکیه را تشکیل می دادند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی در مجموع بیش از ۵۸۲ هزار گردشگر از کشورهای حوزه خلیج فارس از ترکیه دیدن کردند که حاکی از ۴۲ درصد افزایش در مقایسه با آمار سال گذشته آن بود و عربستان، کویت و امارات متحده عربی کشورهایی بودند که بیش ترین شمار گردشگران را به ترکیه فرستاده بودند.

گردشگران حوزه خلیج فارس کشور ترکیه را بیش تر به عنوان یک مقصد تابستانی، توریسم درمانی و مراکز خرید ترجیح می دهند و این در حالی است که گردشگران بیش از دو برابر از گردشگران سایر کشورها در ترکیه هزینه می کنند.

ناآرامی و درگیری های داخلی در چند ماه اخیر، هجوم سیلی از پناهندگان از کشورهای همسایه چون سوریه، حملات تروریستی گاه به گاه داعش در شهرهای مهم ترکیه و همچنین تنش سیاسی با روسیه ضربات قابل ملاحظه ای را به صنعت گردشگری ترکیه وارد کرده است.

شمار گردشگران خارجی ترکیه در ماه ژوئن ۴۰٫۹ درصد نزول داشت که در نوع خود یک رکورد محسوب می شد و در ماه ژوئن برای یازدهمین ماه پیاپی شمار گردشگر ریزش داشت.

در مجموع تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۰٫۷ میلیون نفر رسید که نشان از نزول ۲۷٫۸ درصدی در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۵ در مدت مشابه دارد و در این میان تعداد گردشگران روس ۸۸ درصد کاهش داشته است.

ترکیه هر سال از ماه ژوئن تا سه ماه شاهد اوج حضور گردشگران خارجی بود اما «امره دلیولی» اقتصاددان ترکیه ای معتقد است صنعت گردشگری این کشور هرگز چنین آغاز بدی در فصل اوج گردشگری نداشته است و اکنون برای جبران کردن ضرر و زیان ها دیر است. ما پیش از این شاهد لغو رزروها از سوی گردشگران داخلی و خارجی بودیم و کودتای اخیر نیز آخرین میخ بر تابوت صنعت گردشگری ترکیه بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
روزنامه آسیا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

.