تخریب ارگ علیشاه در نخستین روز کاری رئیس جدید میراث فرهنگی

۳ روز است که طاق کسرای ایران دستخوش تخریب و ویرانی شده تا به بهانه احداث پارکینگ این بنای تاریخی عظیم که میراث بر جای مانده از دوران ایلخانی در ایران است نابود شود.

به گزارش همشهری آنلاین؛ در اقدامی ناگهانی در ۳ شب گذشته لودرها به مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه که از آن با عنوان طاق کسرای ایران نام برده اند هجوم بردند و اقدام به گودبرداری بدون حضور کارشناسان میراث فرهنگی کردند. پروژه تخریب و گودبرداری ضلع جنوبی این بنای تاریخی به بهانه ساخت پارکینگ طبقاتی در شرایطی آغاز شده است که دیروز رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی نخستین سفر کاری خود در سمت جدید را به استان سیستان و بلوچستان و در شهر زابل آغاز کرد و تاکنون هیچ اظهارنظری در این خصوص نداشته است.

پیگیری از رم

اما محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور که ۳ روز پیش برای حضور در نشست مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی (ایکروم) به رم رفته است با اطلاع از ماجرای تخریب ارگ علیشاه تبریز از ایتالیا اعلام کرد که به دنبال پیگیری های معاونت میراث فرهنگی و مذاکره با مقامات استانی و ارسال نامه به مسئولان مصلای اعظم امام خمینی تبریز و شهرداری این شهر پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، متوقف شد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: درحال حاضر هیأتی از کارشناسان به استان تبریز اعزام شده اند تا نتایج کامل گزارش ها به شورای عالی شهرسازی و معماری برای حفاظت از این بنای ارزشمند تاریخی ارائه شود.

روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی نیز اعلام کرد که چندی پیش خاکبرداری عمیق و احداث پارکینگ در عرصه خانه فتح الله و حریم مسجد علیشاه در حالی نگرانی کارشناسان، دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را برانگیخته بود که برخی از دوستداران میراث فرهنگی تبریز در نامه ای از معاونت میراث فرهنگی خواستند اقدامی فوری برای جلوگیری از تخریب این ارگ تاریخی به بهانه ساخت پارکینگ طبقاتی انجام دهد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور نیز پس از بررسی و پیگیری ها در ۳ روز گذشته به نقل از مقامات استانی تبریز اعلام کرد که پروژه احداث پارکینگ در محوطه ارگ علیشاه تبریز اکنون متوقف شده است. آنطور که طالبیان خبر داده است، قرار است گزارش کارشناسان پس از بررسی، هفته آینده به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شود تا تصمیم دقیق و همه جانبه در جهت حفاظت از ارگ علیشاه گرفته شود.

مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ هجری به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مسجد تاج الدین علیشاه از بناهای مربوط به دوره ایلخانی و یکی از بناهای منحصر به فرد است که توانست آرزوی دیرینه مسلمانان برای ساخت بنایی شبیه طاق کسری را جامه عمل بپوشاند و الگوی جدید از مساجد را در زمان خود معرفی کند.

همزمان با اعلام معاون میراث فرهنگی، دوستداران میراث فرهنگی از تبریز خبر داده اند که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریز توانسته است برای توقف تخریب ها و گودبرداری در محوطه ارگ تاریخی علیشاه با مجری طرح توافق کند.

سکوت رئیس سازمان میراث فرهنگی در ماجرای ارگ علیشاه

ارگ علیشاه تبریز نماد ایستادگی این شهر از قرن هشتم هجری است. از ۷۰۰ سال پیش تاکنون ۵ زلزله بزرگ در تبریز به وقوع پیوسته که یکی از آنها این شهر را با خاک یکسان کرد و در سفرنامه ناصرخسرو هم اشاره شده که ارگ علیشاه در این شهر پابرجا مانده است. این ارگ به گفته دوستداران میراث فرهنگی شهر تبریز از گلوله باران توپخانه روس ها و حتی از کشمکش های مسلحانه هنگام گلوله باران توپخانه ها در ماجرای مشروطه نیز در امان ماند و حالا پس از قرن ها در امان ماندن این ارگ تاریخی لودرهای شهر به بهانه احداث پارکینگ طبقاتی اقدام به گودبرداری غیراصولی کرده و کانال های آب زیرین محوطه ارگ علیشاه را تخریب کرده اند. به گفته دوستداران میراث فرهنگی شهر تبریز، این اقدام موجب خسارت بسیار به ارگ تاریخی علیشاه می شود و با نفوذ آب به پایه های ارگ احتمال ریزش ارگ تشدید شده است.

زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که نخستین روز کاری خود را با بحران ایجاد شده در حوزه میراث فرهنگی تبریز آغاز کرد دو روز قبل در حال آزمودن نخستین تجربه سفر به استان سیستان و بلوچستان در کسوت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود تا در نشست با مسئولین این استان ظرفیت های گردشگری سیستان و بلوچستان را بررسی کند.

.