به انتقاد دولت از شهرداری برچسب سیاسی نزنید

ترابر نیوز:

پیروز حناچی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این‌که بعضی افراد می‌گویند دولت با نیت سیاسی مساله وابستگی بودجه شهرداری‌ها به منابع ناپایدار را مطرح می‌کند، صحت ندارد. کسانی که این حرف ها را می‌زنند به نظرم حتی یک بار هم صحبت‌های رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، بنده و همکارانم را نخوانده‌اند.

وی افزود: ما صرفا به مساله‌ی تراکم‌فروشی اعتراض نکردیم بلکه گفتیم وابستگی بودجه شهرداری‌ها به منابع ناپایدار در کلان‌شهرهایی همچون تهران، مشهد، شیراز، اهواز، تبریز، اصفهان و … حدود ۷۹.۶ درصد است که هم شامل فروش تراکم و هم شامل پروانه‌های قانونی از جمله عوارض پروانه های ساختمانی، تراکم، تفکیک اراضی ساختمانی و حذف پارکینگ هاست که این درآمدها جدای از عوارض پایدار سوخت، نوسازی، کسب و پیشه، گاز و برق و عوارض بلیت هواپیماست که این موارد نیز خود ۱۲ درصد بودجه شهرداریها را در کلانشهرها به خود اختصاص داده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره این‌که برخی ادعا می کنند دولت قبلا مساله شهرفروشی را مطرح نمی‌کرد و به تازگی وارد این مبحث شده است، گفت: طی سه سال اخیر یکی از مهم‌ترین کارهای ما اعتراض به مساله شهرفروشی بوده است. منتقدان اگر جستجو کنند می‌توانند اخبار مربوط به این موضوعات در سه سال اخیر و نتایج پیگیری های شورای عالی شهرسازی و معماری را ببینند. البته صحبت‌های ما بی تاثیر نبوده است و همین که شهرداری حرف‌های ما را قبول کرده خودش یک قدم به جلو است.

حناچی ادامه داد: ما می گوییم ادامه روند وابستگی شدید شهرداری‌ها به صدور پروانه ساخت به صلاح هیچ‌کس نیست. شهرداری‌ها هم قبول کرده‌اند و قصد دارند به سوی کسب منابع پایدار حرکت کنند.

وی با بیان اینکه ما نسبت به نحوه مدیریت شهر تهران بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ اعتراض داریم اما نمی گوییم مقصر آن سال‌ها تنها شهرداری است، تصریح کرد: با این وجود بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ شهرداری تهران مستقیما تقصیر داشته است. از ۱۳۹۲ به بعد نیز با تغییر دولت رویکرد آرام‌تری در شهرداری حاکم شده که باید ادامه یابد.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: کار ما این است که مسائل شهری را به دقت مانیتور، کنترل و برنامه‌ریزی کنیم.

حناچی درخصوص بدهی دولت به شهرداری‌ها نیز گفت: اگر قیمت زمین‌هایی که شهرداری از دولت تملک کرده را محاسبه کنیم احتمالا نه تنها دولت بدهی ندارد بلکه شهرداری تا سال‌ها بدهکار دولت می شود.

انتهای پیام

 

.