بهره برداری از سد و تونل سوم کوهرنگ در دولت دوازدهم

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

مسعود میر محمد صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میزان ورودی آب به سد زاینده رود در سال آبی جاری هزار و ۹۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۸۹۶ میلیون مترمکعب آب از این سد رهاسازی شده است که این رقم سال گذشته هزار و ۶۴ میلیون متر مکعب بود و میانگین دراز مدت آن ۹۸۹ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان اعلام کرد: رودخانه کوهرنگ یک رودخانه سیلابی است و از اواخر بهمن تا اوایل تیرماه آب دارد.

وی با اشاره به اینکه حفاری تونل سوم کوهرنگ در سال ۹۳ به اتمام رسیده است، افزود: این تونل یکی از پیچیده ترین مباحث ژئوتکنیکی را در خود داشته و از گسل بزرگی گذر کرده است.

میرمحمد صادقی تصریح کرد: از زمستان امسال تونل آبگیری شده است اما به دلیل آماده نبودن سد، تنها در حد یک ایستگاه پمپاژ حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون آب در سال منتقل می کند در صورتی که تخصیص آب کامل تونل سوم کوهرنگ حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب است، بنابراین احداث سد که به دلیل کمبود اعتبار با مشکل مواجه شده بسیار اهمیت دارد.

وی افزود : امسال طبق مصوبه شورای مدیریت حوضه آبریز زاینده‌رود هزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب باید توزیع کنیم که در این مصوبه سهم هر کدام از بخش‌ها معین‌شده از جمله سهم شرب ۴۰۰ میلیون متر مکعب، صنعت ۷۰ میلیون مترمکعب٬ ۹۰ میلیون مترمکعب سهم محیط‌زیست و ۶۱۰ میلیون متر مکعب سهم کشاورزی در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری است.

Let’s block ads! (Why?)

.