بررسی سه سناریو در حوزه قیمت سوخت/”سهمیه‌بندی” یکی از سناریوهاست

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

بررسی سه سناریو در حوزه قیمت سوخت/

پوریا محمدیان یزدی (دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌بندی آن نرخ کرایه تاکسی‌ها افزایش می‌یابد؟ گفت: در سهمیه‌بندی سوخت که سال ۸۶ انجام شد، طبق دسته‌بندی‌های صورت گرفته برای تاکسی‌ها، آژانس‌ها، وانت بارها و چندطیف دیگر سهمیه جداگانه دیده شده بود که بعضا مشکلاتی در این زمینه پیش آمد و سهمیه سوخت تخصیصی به آنها در جای درست به کار گرفته نشد.

وی با بیان اینکه در حال اقدامات آسیب‌شناسی هستیم، ادامه داد: به دلیل اینکه شناسایی و ساماندهی ناوگان به صورت کامل زیر نظر مدیریت شهری صورت نگرفته بود و همچنین مجوز فعالیت از شهرداری‌ها را نداشتند، اگر سهمیه‌ای هم تعلق می‌گرفت، مشخص نبود که آیا از سهمیه درست استفاده می‌شود یا خیر.بنابراین سعی داریم که سهمیه‌بندی سابق را آسیب‌شناسی کرده و نقش حمایتی خود را با توجه به قیمت‌های جدید بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی داشته باشیم.

دبیر شورای عالی ترافیک کشور با بیان اینکه هنوز سهمیه درنظر گرفته شده مشخص نیست، اظهار کرد: سهمیه‌بندی هنوز تعیین‌تکلیف نشده است و تا زمانی که دولت خط و خطوط را مشخص نکرده، این اقدام صورت نمی‌گیرد، اما چناچه سهمیه‌بندی انجام شود، پیشنهاداتی در دستور کار داریم. پیشنهادات در کمیته‌های تخصصی نیز بررسی می‌شوند که یا قیمت‌ها افزایش نیابد یا اگر افزایش یافت در حداقل ممکن داشته باشد.

محمدیان با بیان اینکه کمیته‌های مربوطه در حال بررسی هستند تا افزایش قیمت را در حداقل ممکن داشته باشیم، افزود: حمل و نقل عمومی در تهران در ابتدای سال ۹۸، ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت نیز بر اساس مصوبه شورای شهر بود که به تایید فرمانداری نیز رسید.در حقیقت بنا بر این بود که تورم سال ۹۶ و ۹۷ محاسبه شده و حداکثر عدد بدست آمده از ۲۰ درصد بیشتر نشود، لذا افزایش قیمتی که در تهران اتفاق افتاد با توجه به ظرفیت‌های قانونی شوراها و تایید فرمانداری بود.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه قیمت سوخت دو الی سه سناریو مطرح است که یکی از آنها موضوع سهمیه‌بندی است. هنوز در این خصوص تعیین‌تکلیف نشده است، ما همچنان در حال بررسی سناریوهای مختلف در این حوزه هستیم و تا زمانی که دولت خط و خطوط را در این زمینه مشخص نکند، ما در رده کارشناسی سناریوهای مختلف را بررسی می‌کنیم. چنانچه سهمیه‌بندی، تک‌نرخی یا دو نرخی در خصوص بنزین در دستور کار قرار گیرد، ما هم پیشنهاداتی را در همه زمینه‌ها داریم.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که در حوزه حمل و نقل عمومی با توجه به مشخص شدن قیمت بنزین، افزایش نرخ کرایه رخ ندهد، اظهار کرد: در این افزایش قیمتی که در حال حاضر در حوزه حمل ونقل عمومی اتفاق افتاده، اصلا بحث سهمیه‌بندی مطرح نبوده است. این افزایش قیمت مربوط به رشد قیمت‌ها و تورم در جامعه است. رانندگان تاکسی هم تفاوتی با کارمند یا کارگری که حقوقش افزایش پیدا کرده است، ندارند. همچنین قیمت قطعات یدکی نیز افزایش داشته است بنابراین با توجه به تورمی که در سال ۹۷ داشتیم، باید این تورم در درآمد راننده تاکسی نیز لحاظ شود. از همین‌رو شورا بررسی کرد و در نهایت به جمع‌بندی افزایش ۲۰ درصدی رسیدند.حال اگر سهمیه‌بندی بنزین یا افزایش قیمت بنزین مطرح شود ما دوباره این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

محمدیان با بیان اینکه حمایت‌های دولت از حمل

Let’s block ads! (Why?)

.