باید بدانید؛ روش های کلاهبرداری املاک و راه های مقابله با ان

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
– اندازه متن: +

 کد خبر: 91987 صفحه نخست » اخبار رسانه ها پنجشنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۰:۳۶
باید بدانید؛ روش های کلاهبرداری املاک و راه های مقابله با ان
ترابر نیوز: کلاهبرداری املاک هر روز با استفاده از روش‎های جدید در حال افزایش است و هر روز با شنیدن اخبار از گوشه و کنار کشور از این موضوع با خبر می‎شویم. چه بسا افرادی با امید خرید سرپناه و یا فروش خانه و ملک‎شان که شاید تنها سرمایه آن‎هااست در دام کلاهبرداران و شیادان افتاده‎اند و حاصل یک عمر زندگی خود را به دلیل بی‎توجهی و ناآشنایی با قوانین خرید و فروش یک‎ شبه بر باد داده‎ و ضررهایی جبران‎ناپذیر به خود و خانواده وارد کرده‎اند.
  
ترابر نیوز: علت های عمده کلاهبرداری املاک:
ناآگاهی از قوانین و مقررات
اعتماد بی‎جا
طمع زیاد
عجله در تصمیم گیری

 ۱. فقط معامله ملک را در بنگاه های دارای پروانه کسب و کدرهگیری انجام دهید. مهم‎ترین مزیت سامانه کدرهگیری جلوگیری از کلاهبرداری در فروش یک ملک به چند مشتری است.

۲. از اعتماد بی‎جا پرهیز کنید و به خویشاوندان نزدیک هم اعتماد نکنید. قبل از معامله به کمک وکیل در خصوص تمام  زوایای معامله و قرارداد بررسی های لازم را انجام دهید. ممکن است نزدیک‎ترین فرد به شما هم به دلیل بی‎توجهی دچار اشتباه شده و توسط سودجویان فریب خورده باشد.

۳. از طمع کردن که معمولاً به واسطه چرب‎زبانی و دروغ‎گویی واسطه‎گران و افراد سودجو ایجاد می‎شود، بپرهیزید و با دقت و تحقیق بیشتر در موارد زیر راجع به تصمیم خود اطمینان حاصل کنید:

ملک مورد معامله و قیمت آن
مالکیت رسمی آن
کاربری ملک
ممنوع المعامله نبودن مالک و فروشنده
موقعیت جغرافیایی ملک برای اطلاع از این‎که در طرح‎های عمرانی شهرداری و … واقع نشده باشد.
۴. در بسیاری از موارد کلاهبرداری املاک مشاهده شده که فروشنده یا بنگاه‎های ملکی نامعتبر، واحدی  را به مشتری نشان داده اما در قرارداد مشخصات ملک دیگری را قید کرده‎اند که یا اصلاً وجود خارجی ندارد  یا در منطقه غیر از محل و موقعیت ملک قرار داشته است.

۵. در پیش‎خرید باید ابتدا از تعداد کل واحدهای مسکونی در ساختمانی که برای پیش‎فروش عرضه شده مطلع شد و بعد از آن، تعداد واحدهایی که پیش‎فروش شده را شناسایی کنید. اگر بیشتر از نیمی از واحدها به صورت قطعی پیش‎فروش شده است، برای انجام معامله کمی تامل کنید. زیرا در برخی موارد سازنده‎هایی که اکثر واحدهای ساختمان را از قبل پیش‎فروش کرده‎اند، معمولاً تعهداتشان را اجرا نمی‎کنند.

کلاهبرداری از طریق پیش‎فروش آپارتمان فقط در ساختمان‎ها و مجتمع‎های کوچک اتفاق نمی‎افتد، بلکه انبوه سازان نیز به دلایل مختلف از عمل به تعهداتشان ناتوان و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و متواری می‎شوند.

۶. گاهی کلاهبردار، ملکی را اجاره می‎کند و بعد از مدتی با مانورهای متقلبانه خود را به عنوان مالک معرفی و ملک اجاره‎ای را برای فروش آگهی می‎کند.

۷. برخی از سودجویان و کلاهبرداران با شناسایی املاکی که مدت‎ها از مالکانشان خبری نیست، به جعل اسناد این املاک( زمین – خانه ) اقدام و برای آن‎ها مشتری پیدا کرده  و معامله خود را هم کاملاً قانونی جلوه می‎دهند و با سوءاستفاده از برخی آژانس‎های املاک، ملک را واگذار می‎کنند.

حتی در مواردی کلاهبردار، با کمک شرکای خود در مدتی کوتاه یک بنگاه معامله املاک صوری تاسیس کرده و پس از اجرای نقشه خود آن را تعطیل کرده و متواری می‎شود.

۸. بعضی از کلاهبرداران ملکی هنگام خرید ملک با پرداخت مبلغ کمی از ثمن معامله، خود را مالک خانه می‎کنند و از پرداخت بقیه مبلغ مورد معامله خودداری و به نوعی حق فسخ تعیین شده را از فروشنده سلب می‎کنند. بنابراین حتماً در قرارداد فروش ذکر شود که در صورت پرداخت نشدن به موقع اقساط یا وصول نشدن چک‎ها، معامله فسخ و ضرر و زیان عدم پرداخت از متخلف دریافت می‎شود.

۹. به دلیل این‎که برخی از فروشندگان فقط در مرحله آغاز مذاکرات برای تنظیم قرارداد، سند مالکیت را در اختیار آژانس املاک قرار می‎دهند و پس از آن در آژانس دیگری حاضر شده و همان ملک را با استفاده از سند مالکیت به شخص دیگری منتقل می‎کنند، در این حالت خریداران با فروشنده‎ای که اقدام به انجام معاملات معارض کرده مواجه و با مشکلات قانونی زیادی روبه‎رو خواهند شد.

برای پیشگیری از این مشکل، سند مالکیت تا زمان قطعی شدن معامله باید در اختیار اولین آژانس املاک قرار گیرد تا از بروز معاملات معارض توسط فروشنده کلاهبردار جلوگیری شود.

۱۰.  در برخی از موارد که کلاهبرداری املاک انجام شده است، افراد متقلب خود را به عنوان نماینده شرکت ها و یا موسسات معرفی می‎کنند. در صورت خرید اراضی و املاکی که در مالکیت اشخاص حقوقی اعم از شرکت‎ها، بانک‎ها و ارگان‎های دولتی و غیر دولتی است، لازم است مصوبات اعضای هیئت مدیره درباره واگذاری آن املاک و مجوزهای صاحبان امضا با توجه به اساسنامه و صحت معرفی‎نامه‎های نمایندگان حقوقی آن‎ها رویت و مورد توجه کافی قرار گیرد.

تعداد بازدید: ۱۳۶ ،    
  

اضافه نمودن به:

Share/Save/Bookmark

  1 
  2 

Let’s block ads! (Why?)

.