بازار میلیاردی خرید و فروش حیوانات خارجی در ایران

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

بازار میلیاردی خرید و فروش حیوانات خارجی در ایران

پرنده از جمله حیواناتی است که مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفته است. بازار پرندگان در خیابان آزادگان است، در این بازار انواع گوناگون پرنده از سرتاسر مناطق کشور و جهان با قیمت بین ۵۰ هزار تومان تا ۲میلیون تومان به فروش می‌رسد.

روزنامه تجارت در ادامه این مطلب نوشت، همزیستی انسان و حیوان از دیرباز در جامعه ایرانی وجود داشته است، به طوری که در گذشته‌های دور خانه‌های مسکونی به شکل حیاط‌دار بوده و حیواناتی مانند مرغ و خروس در گوشه حیاط نگهداری می‌شد، همچنین گاو و گوسفند در برخی دیگر از خانه‌های روستایی وجود داشت تا از شیر و تخم مرغ این حیوانات برای تهیه مواد غذایی استفاده شود. 

با توسعه پیدا کردن شهرها دیگر خبری از آن خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار نیست و دیگر حیواناتی مانند مرغ و خروس در خانه‌های مسکونی نگهداری نمی‌شود، اما در یک دهه اخیر نگهداری برخی حیوانات در بین افراد جامعه به خصوص شهرنشینان رواج پیدا کرده است، حیواناتی مانند گربه، سگ، خرگوش، انواع پرندگان، ماهی‌های آبی زینتی و…که جایی برای خودشان در محیط‌های مسکونی باز کرده‌اند.

این حیوانات با قد و اندازه گوناگون و با چهره و نژادهای مختلف از کشورهای دیگر راهی بازار خرید و فروش تهران می‌شوند. بازاری پر مشتری با حاشیه سود بالا که میزبان حیوانات خارجی  است و بین ۲۰۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان  مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، در ادامه به بازار داغ کسب و کار فروش حیوانات می‌پردازیم:

*هر حیوانی مشتری خاصی دارد

در گذشته‌های دور در حیاط هر خانه حوضی با ماهی قرمز رنگ به عنوان نماد زیستن وجود داشت، اما این روزها به دلیل نبود حوض در خانه‌ها برخی افراد با راه‌اندازی آکواریوم در گوشه‌ای از خانه‌اشان از ماهی زنده کوچک با رنگ‌های مختلف نگهداری می‌کنند.

هر یک از حیوانات در پایتخت بازار خاصی دارند، در ابتدا به سراغ بازار ماهی‌های تزئینی در خیابان نواب رفته‌ایم، یکی از فروشندگان ماهی‌های اکواریومی، می‌گوید:« قیمت هر یک از ماهی‌ها متفاوت است، از نرخ ۵هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان  به شکل تزئینی به فروش می‌رسد.»

او ادامه می‌دهد:« هر فردی که  به ماهی تزئینی علاقه دارد، باید حدود ۲ میلیون تومان هزینه اولیه انجام دهد و به شکل فصلی ماهی‌های متنوع به بازار می‌آید.»

این فروشنده می‌افزاید:« در بازار حدود هزار نوع ماهی متنوع  تزئینی وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد آن از خارج از کشور وارد ایران می‌شوند و بیشتر آنها از کشورهای شرق آسیا روانه بازار کشورمان می‌شود.»

پرنده از جمله حیواناتی است که مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفته است. بازار پرندگان در خیابان آزادگان است، در این بازار انواع گوناگون پرنده از سرتاسر مناطق کشور و جهان با قیمت  بین ۵۰ هزار تومان تا ۲میلیون تومان به فروش می‌رسد. انواع قناری، طوطی، کبوتر، قرقی و….در قفس‌های نیم‌متری نگهداری می‌شوند، که بیشتر آنها از آن سوی مرزها به داخل کشورمان آورده شده است، کشورهای آفریقایی و اروپایی مهمترین کشورهای صادر کننده این پرندگان به ایران هستند.

نحوه قیمت‌گذاری در این بازار بنا به گفته برخی فروشندگان سلیقه‌ای است و تعرفه خاصی برای فروش این پرندگان وجود ندارد، به همین دلیل  قیمت برخی از پرندگان حتی به میلیون‌ها تومان نیز می‌رسد.

یکی از فروشندگان پرنده در بازار مولوی به خبرنگار ما می‌گوید:« قیمت پرندگان در این بازار ۱۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است، حتی برخی از پرندگان چند میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرند،  برخی پرندگان مانند شاهین، قرقی و عقاب از کشورمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شوند، چرا که اعراب تمایل دارند این نوع پرندگان وحشی را در منزلشان نگهداری کنند.»

او ادامه می‌دهد:«هر حیوانی مشتری خودش را دارد،  قناری یکی از پرطرفدارترین پرندگان در بین ایرانی‌هاست، این پرنده کوچک و زیبا از ۱۰ هزار تومان تا یک صد هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد، طوطی نیز از ۲۵۰ هزار تومان تا ۴میلیون تومان است و نژاد افریقایی آن گرانتراست، البته پرندگان سخنگو قیمت بیشتری دارند.»

*گربه‌های پشمالو

نگهداری از گربه در خانه آن‌طور که باید مورد توجه ایرانی‌ها قرار نگرفته است، اما هستند افرادی که از این حیوان در خانه خود مراقبت و نگهداری می‌کنند. آنطور که مشخص است گران قیمت‌ترین و زیباترین گربه‌ها در مناطق مختلف کشورمان وجود دارد با این وجود گربه‌های پشمالو از دیگر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی روانه بازار ایران می‌شوند.

«رضا» یکی ازفروشندگان حیوانات خانگی درباره قیمت گربه به خبرنگار« تجارت» می گوید:«گربه ها از یک صد هزار تومان تا ۳ میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرند، اما آن طور که باید این حیوان مورد توجه ایرانیان برای نگهداری در خانه قرار نگرفته است.»

او درپاسخ به سوال خبرنگار ما درباره اینکه مخارج نگهداری یک گربه در طول یک ماه به چه میزان است؟ پاسخ می‌دهد:« هزینه نگهداری یک گربه شامل تهیه غذا، دارو، دکتر و مواد شستشو به طور نرمال بین ۴۰۰ تا یک میلیون تومان می‌شود، البته برخی در کشورمان فعالیت زیر زمینی دارند و گربه‌های نژاد ایرانی را بدون هزینه جمع‌آوری می‌کنند و به کشورهای اروپایی ارسال می‌کنند و به درآمد خوبی می‌رسند.»

*سگ‌های میلیونی

بعد از پرنده پرطرفدارترین حیوان در بین افرادی که حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، سگ‌ها هستند. این حیوان با نژادهای بسیار زیاد در بازار خرید و فروش می‌شود، بیشتر افراد سگ‌ها را برای نگهبانی در باغات، کارخانجات و مراکز دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند که قیمت این نوع حیوانات بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

یکی از فروشندگان سگ‌ می‌گوید:«: قیمت سگ‌های نگهبان بر اساس نوع نگهبانی و نژاد آنها متفاوت است، اما بالاترین قیمت سگ نگهبان مربوط به نژاد روتوایلر با ۱۰ میلیون تومان است.»

او درباره سگ‌های خانگی می‌گوید:« قیمت سگ‌های خانگی از ۳۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود، بیشتر مشتریان این سگ‌ها خانم‌های جوان هستند و کمتر افراد سن و سال دار اقدام به خرید سگ   می‌کنند.»

وی درباره بازار معاملات حیوانات خانگی به خبرنگار ما می‌گوید:« در گذشته بازار خرید و فروش سگ‌های نگهبان بیشتر رونق داشت، اما در چند سال اخیر خرید و فروش سگ‌های زینتی و خانگی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.»

*حیوانات گوناگون در خرید و فروش

از دیگر حیواناتی که مورد توجه برخی از افراد برای نگهداری قرار می‌گیرد سنجاب است، سنجاب‌های معمولی قیمت بالایی ندارند و با چند هزار تومان می‌توان صاحب یک سنجاب شد، اما سنجاب‌های آموزش دیده به مرز نیم میلیون تومان نیز مورد معامله قرار می‌گیرند، برخی از دوستداران محیط زیست معتقدند بوستان جنگلی چیتگر محلی برای شکار سنجاب است و از این پارک جنگلی روانه بازار فروش حیوانات می‌شوند، البته این حیوان از کشورهای دیگر نیز به کشورمان فرستاده می‌شود.»

از دیگر حیواناتی که در بازار وجود دارد و تعدادی ازافراد آنها را در خانه نگهداری می‌کنند همسترها هستند، این حیوان بیشتر شبیه موش است و به دلیل حرکات جذاب و قدرت فراگیری خوب در پیداکردن اشیا و غذا بسیار مورد توجه قشر جوان واقع شده‌اند، در این میان همستر طلایی بسیار گران‌قیمت است.

قیمت انواع همستر بین ۲هزار تومان تا بیش از ۱۵ هزار تومان است. به طور مثال یک نوع همستر موبلند به قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و مو کوتاه به قیمت ۵هزار تومان به فروش می‌رسد ضمن اینکه ظرف آب همسترها حدود سه تا چهار هزار تومان و قفس آنها نیز بین هفت تا بیش از ۲۵ هزار تومان قیمت دارد.  

لاک پشت‌های کوچک و بزرگ قیمتی از ۵هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان، انواع مار  از ۵۰هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان و انواع میمون از ۲۰۰ هزار تا بیش از ۱۰ میلیون تومان قیمت دارند.

یکی دیگر از حیواناتی که به شکل خانگی نگهداری می‌شود خرگوش است، این حیوان با قیمت‌های مختلف در بازار به فروش می‌رود، اما خرگوش لوپ بین ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان به فروش می‌رسد.خر گوش‌ها با نژادهای دیگر نیز از ۲۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان در بازار مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، طرفداران نگهداری خانگی از خرگوش در کشورمان بسیار کم است، اما  برخی از خرگوش‌ها  چند میلیون تومان به فروش می‌رود.

*تغذیه صدها هزار تومانی حیوانات

تغذیه حیوانات خانگی نیز این روزها بازار داغی دارند، به طوری که مواد غذایی برخی از حیوانات در سوپرمارکت‌ها نیز به فروش می‌رود، تغذیه  با بسته بندی گوناگون و با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد، تغذیه‌هایی که از ۵هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان برای حیواناتی مانند سگ و گربه دربازار به فروش می‌رسد، طبق تحقیقات خبرنگار «تجارت» بیش از ۸۰ درصد مواد غذایی موجود در بازار داخلی از خارج کشور می‌آید، بخشی از آنها به شکل رسمی و بخشی به شکل قاچاق وارد بازار می‌شود. همچنین در صورت بیمار شدن این حیوانات خانگی هزینه ویزیت دامپزشکی بین ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان است و در مناطق مختلف تهران کلینیک‌های دامپزشکی وجود دارد.

*از نگاه شرعی

حجت الاسلام «سید محمد سادات منصوری» رئیس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد موضوع سگ بازی و انس با سگ در میان جوانان می‌گوید:« تمام حیوانات به نوعی آلودگی دارند و اگر بخواهیم در خانه از این حیوانات نگهداری کنیم مستلزم رعایت اصول بهداشتی است اما در میان حیوانات اهلی و خانگی در دین اسلام سگ را حیوانی نجس عنوان کرده‌اند. دلیلش این است که تنها سگ است که با آدمی انس می‌گیرد و وارد حریم خصوصی خانه انسان می‌شود و چون تردد سگ در خارج از خانه و داخل خانه است و با خود می‌تواند انواع انگل‌ها را حمل کند اسلام تاکید بر نجس بودن آن دارد و به فکر سلامت خانواده است. البته خون هم در نظر اسلام نجس است و خوردن آن حرام است اما آیا تزریق کردن آن بد است؟ یا اهدای آن؟ پس باید بدانیم نجس بودن دلیل بر بد بودن نیست و اسلام خواسته به نوعی مسلمانان را به رعایت سلامت دعوت کند تا بتوانیم نسبت به این حیوان حریمی قائل شویم.»

رئیس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی در ادامه می‌گوید:« اسلام هیچ وقت نگفته سگ موجود بدی است اتفاقا سگ را موجودی با فایده برای آدمی دانسته اما برای ارتباط با آن قواعدی را وضع کرده است. وقتی فردی خود را مسلمان می‌داند باید قواعد زندگی اسلامی را رعایت کند و نمی‌تواند بر اساس منافع خود حرام اسلام را حلال کرده و روی آن پافشاری کند.»

گزارشگر: محمد خادمی

Let’s block ads! (Why?)

.