ایران و کوبا باید سطح همکاری های خود را در عرصه فناوری های نوین ارتقاء بخشند

ترابر نیوز:
ایران و کوبا باید سطح همکاری های خود را در عرصه فناوری های نوین ارتقاء بخشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که به دعوت رسمی رئیس جمهوری کوبا برای سفری دو روزه وارد هاوانا شده است، عصر دوشنبه به وقت محلی (بامداد سه شنبه به وقت تهران) در دیدار فیدل کاسترو رهبر انقلاب این کشور، افزود: خوشحالم که نخستین سفر دو جانبه من به آمریکای لاتین از کوبا آغاز می شود که نماد مقاومت و مبارزه با استعمار در این قاره است.
 

رئیس جمهوری با اشاره به این که ملتهای ایران و کوبا هر دو در مقابل فشارهای خارجی استقامت کردند، گفت: انقلاب مردم کوبا تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی آمریکا قرار گرفت و ملت ایران نیز در طول هشت سال جنگ تحمیلی در حالی ایستادگی کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می کردند، لذا ایران و کوبا نماد مقاومت در برابر شدیدترین تحریمها هستند.

روحانی تاکید کرد که ملت ایران علیرغم فشارها و تحریمهای ظالمانه مسیر توسعه و رشد اقتصادی خود را ادامه می دهد.

فیدل کاسترو نیز در این دیدار با اشاره به بررسی و پیگیری سیر انقلاب اسلامی در ایران گفت: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نظر مثبت خود را در مورد امام خمینی (ره) و انقلاب ملت ایران اعلام کردم.

رهبر انقلاب ۱۹۵۹ کوبا مقاومت ملت ایران در برابر فشارها و تحریمها را تحسین برانگیز خواند و افزود: این موضوع نشات گرفته از آگاهی و رشد فرهنگی مردم ایران است.

فیدل کاسترو با اشاره به حضور رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس سران جنبش عدم تعهد ادامه داد: سخنرانی چشمگیر شما در این اجلاس را به دقت گوش دادم و این سخنان و حضورتان در این منطقه روحیه مثبتی در آمریکای لاتین ایجاد کرده است.

روحانی در نشست هیئت های عالی رتبه ایران و کوبا نیز با اشاره به موفقیت در مذاکرات هسته ای با ۱+۵ گفت: هدف برخی کشورهای قدرتمند از اعمال فشار و تحریم علیه کشورهای مستقل در اختیار داشتن انحصار فناوری های نوین و مهم است.
 

رئیس جمهور افزود: خوشحالیم که با مقاومت ملت ایران، راه کشورهای درحال توسعه برای پیمودن این مسیر گشوده شد تا فناوری های پیشرفته منحصرا در اختیار کشورهای توسعه یافته نباشد.
 

روحانی با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای مستقل در حوزه علم و فناوری اظهارداشت: ایران و کوبا باید سطح همکاری های خود را در عرصه فناوری های نوین از جمله نانو و بیوتکنولوژی ارتقاء بخشند و این نوع همکاری ها می تواند قدرت کشورهای مستقل را در برابر سلطه جویان ارتقاء بخشد.
 

رئیس جمهور همچنین فعال کردن بیش از پیش کمیسیون اقتصادی دو کشور با هدف پیگیری توافقات و تعمیق روابط اقتصادی را ضروری خواند.
 

روحانی با بیان اینکه کشورهای مستقل و مقاوم باید در برابر انواع مشکلات در کنار هم باشند، گفت: کوبا پیوسته در مجامع بین المللی به عنوان دوست نزدیک ایران بوده و این دوستی و اتحاد دو کشور که به نفع منافع دو ملت است، باید در مسایل بین المللی و منطقه ای ادامه یابد.
 

رئیس جمهور همچنین با اشاره به مواضع مشترک تهران – هاوانا در مسایل منطقه ای و بین المللی گفت: برخی قدرت ها با دامن زدن به اختلافات منطقه ای به دنبال فروش تسلیحات خود هستند و به این ترتیب اقتصاد جهانی نیز متاثر شده و آسیب می بیند.
 

روحانی در این نشست همچنین با تجلیل از روحیه مقاومت و ایستادگی مردم کوبا در برابر استعمارگران و سلطه جویان گفت: ملت ایران نیز طی هشت سال جنگ تحمیلی در حالی استقامت کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می کردند و همین قدرتها پس از جنگ نیز به بهانه های مختلف به فشارها و تحریم های خود ادامه دادند.

رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رسمی رئیس جمهوری ایران به هاوانا گفت: ما با افتخار شریک ثابت قدم شما هستیم و هیچ کس نمی تواند توسعه روابط کوبا و ایران را متوقف کند.
 

رئیس جمهور کوبا با بیان اینکه ایجاد جنگ، آشوب و منازعه در جهان،کاسبی سودآوری برای برخی قدرت ها شده است، افزود: جنون و جنگ افروزی ، اندیشه برخی قدرتها را احاطه کرده است.

وی همچنین ضرورت توسعه همکاری های ایران و کوبا در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد.

 

.