اهمیت بندر چابهار در رونق سفر و گردشگری دریایی

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

بندر چابهار با توجه به موقعیت های راهبردی، متصل به آب های آزاد اقیانوس هند و هم مرزی با کشورهای مختلف نقش مهمی در مسافرت های دریایی، بین المللی و گردشگری دریایی دارد و می تواند سبب توسعه و رونق این صنعت بزرگ گردشگری باشد.

مسافرت و جابجایی از طریق دریا عمری به درازای تمدن بشریت دارد، نخستین مسافرت دریایی بین المللی در سال ۱۸۱۹ به وسیله کشتی ss savannah نوعی خاص از کشتی (استفاده از نیروی محرکه ترکیبی باد و بخار) از بندر نیویورک با گذر از اقیانوس اطلس و ۲۹ روز دریانوردی تا بندر لیورپول انگلیس انجام گرفته است.

بعد از گذشت ۴۰ سال شرکت کشتیرانی وایت استار ( wsl ) اقدام به ساخت کشتی و راه اندازی خط کشتیرانی مسافری اقیانوس پیما و توسعه امکانات رفاهی برای مسافران کرد.

گسترش جابجایی مسافر دریایی در دهه ۱۸۰۰ میلادی با هجوم مهاجران از اروپا به آمریکا اتفاق افتاد در این اثنی مسافران متمول نیز برای تفریح و تجارت از کشتی های بخار برای مسافرت استفاده می کردند.

این صنعت رو به رشد با ظهور حمل و نقل هوایی رو به افول گذاشت لذا شرکت های کشتیرانی با تغییر کسب و کار از حمل و نقل صرف به تفریح و گردشگری دریایی روی آوردند که پیدایش کشتی های مسافری کروز ماحصل این تغییر در حمل و نقل دریایی مسافر است.

گردشگری دریایی و جابجایی مسافر از طریق دریا یکی از صنایع رو به رشد عصر کنونی دنیاست و هر ساله شمار گردشگران دریایی و مسافران کشتی های کروز در حال افزایش است.

کشورهای زیادی در تلاش هستند از ظرفیت های دریایی و گردشگری سواحل خویش با جذب مسافر بیشترین بهره را ببرند.

همزمان با توسعه بندر چابهار ساخت و تجهیز ترمینال بین المللی مسافرت دریایی در سال ۱۳۹۵ با زیربنای چهار هزار مترمربع و ظرفیت ورود و خروج ۶۰۰ مسافر توسط سازمان بنادر و دریانوردی با هدف گسترش حمل و نقل دریایی مسافر و توسعه سواحل مکران مورد تجهیز و بهره برداری قرار گرفت.

از آنجایی که کشورهای عمان، پاکستان و ایران دارای مشترکات قومی، مذهبی و فرهنگی هستند جابجایی مسافر از طریق دریا کمک شایانی به تعمیق روابط، توسعه گردشگری و افزایش مراودات تجاری و فرهنگی بین سه کشور خواهد کرد.

توسعه گردشگری و انجام مسافرت های دریایی از نیازهای اصلی و اساسی شهرستان های ساحلی چابهار و کنارک در سواحل مَکُّران است و می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال هزینه های حمل بار و سفر را نیز کاهش دهد.

فراهم کردن تجهیزات برای انجام مسافرت های دریایی بین چابهار و کشورهای هم مرز آبی و چابهار- کنارک و سایر بنادر منطقه از ساحل و بندر پسابندر تا منطقه زرآباد و توقف در نقاط مختلف نظیر بریس، رمین، چابهار، کنارک، کهیر و زرآباد علاوه بر کاهش ترافیک جاده ای از حوادث ناگوار رانندگی جلوگیری می کند.

همچنین راه اندازی خط کشتیهای مسافری دریایی بین کشورهای پاکستان و عمان که فاصله نزدیکی با چابهار و کنارک (سواحل استان سیستان و بلوچستان) دارند منجر به توسعه روابط با کشورهای همجوار می شود.

هم اینک جاده باریک، پرپیچ و خم و پر از دستانداز پسابندر- بریس- چابهار و جاده پر حادثه چابهار – کنارک و زرآباد در مجموع با بیش از ۳۰۰ کیلومتر طول سالانه به دهها تصادف رانندگی و آتش گرفتن وسائط نقلیه منجر می شود.

مردم بلوچستان ایران و کشور عمان روابط نزدیک خویشاوندی و اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی دارند و با حذف روادید بین دو کشور عمان و ایران و اجازه تردد خودروهای پلاک عمان در سطح استان سیستان و بلوچستان میتواند صنعت گردشگری و خط مسافری چابهار- مسقط را متحول کند.

با تلاش بخش خصوصی و همراهی و مساعدت دولت ترمینال مسافری دریایی در بندر شهید کلانتری چابهار شامل ۲ سالن مجزا برای مسافران ورودی و خروجی راه اندازی و در مرحله نخست در سال ۱۳۹۵ برای راه اندازی خط چابهار- مسقط با ظرفیت یک سفر در هفته و ۲۰۰ مسافر در هر سفر و در مرحله بعد توسعه خط مذکور و راه اندازی خطوط جدید به سایر کشورها راه اندازی شد.

در زمان راه اندازی این خط نخستین کشتی مسافری با ۲۷ نفر مسافر از عمان وارد چابهار شد و در برگشت نیز ۲۳ نفر مسافر از چابهار به عمان عزیمت کردند.

در طول فعالیت این پایانه حدود هزار مسافر جابجا شده و پس از آن تعطیل شده است.

در این پایانه برای رعایت الزامات امنیتی و رفاه حال مسافران، تجهیزات ایکس ری و کنترلی مدرن خریداری و نصب شده و یکی از مجهزترین ها در کشور است و باید برای جابجایی مسافر مورد استفاده قرار گیرد.

جابجایی مسافر و ورود و خروج گردشگر از طریق دریا در چابهار موجب رونق اقتصادی و افزایش سهم گردشگری دریایی می شود و این امر اشتغال بومیان را به همراه خواهد داشت و حل مشکلات پیش روی مسافرت دریایی بندر چابهار مرتفع و فعالیتها از سر گرفته شود.

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح اهمیت و جایگاه حمل و نقل مسافری دریایی پرداخت و اظهار داشت: زیرساخت ها برای پذیرش مسافر و انجام سفرهای دریایی از بندر چابهار فراهم است و می توان خطوط کشتیرانی مسافری دریایی را به کشورهای مختلف از جمله مسیر ایران- عمان فعال کرد.

حسین شهدادی افزود: چابهار با کشور عمان از طریق دریا فاصله اندکی دارد و از جمعیت ۴.۵ میلیونی کشور عمان ۴۵ درصد آن نژاد عرب، بلوچ و آفریقایی هستند که بلوچ های ساکن عمان با هموطنان بلوچ ما در استان سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار قرابت های قومی عمیقی دارند.

با راه اندازی خط کشتیرانی بین بندر چابهار و بنادر کشور عمان تردد و جابجایی مسافر در این مسیر از سر گرفته خواهد شد، در پاکستان نیز علاوه بر اشتراکات قومی و مذهبی سالیانه نزدیک به ۶۰ هزار زائر پاکستانی با گذر از مرز میرجاوه برای بازدید و زیارت از اماکن متبرکه شهرهای مذهبی ایران و عتبات عالیات با قبول مخاطرات سفر زمینی وارد کشور می شوند،

علاوه بر موضوعات فوق در بخش گردشگری دریایی نیز عمان مقصد بسیاری از تورهای دریایی است و با داشتن جاذبه های گردشگری در ایران، تور اپراتورهای ایرانی با همکاری مشترک تورایراتورهای عمانی می توانند نسبت به جذب گردشگر منطقه ای و بین المللی اقدام کنند.

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از ظرفیت های مذکور مستلزم تشریک مساعی و همت تمامی دستگاه ها در تسهیل امور و حمایت از ظرفیت های بخش خصوصی خواهد بود. که با انجام اقدامات لازم می توان از ظرفیت های موجود بهره برداری حداکثری کرد.

شهدادی از جمله اقدامات لازم را همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بخش خصوصی (تور اپراتورهای داخلی و خارجی) جهت ایجاد و معرفی تورهای گردشگری دریایی با هدف گردشگری ترکیبی، همکاری وزارت امور خارجه در تسهیل و کاهش هزینه های اخذ ویزا برای مسافرت های دریایی با کشورهای هدف (عمان و پاکستان)، همکاری گمرک در تسهیل ورود و خروج خودرو و بار همراه مسافر برای ایجاد جذابیت در انتخاب مسیر مسافرت دریایی، مساعدت استانداری سیستان و بلوچستان برای تغییر مسیر زمینی تردد زائران پاکستانی از طریق تفتان- میرجاوه به مسیر دریایی با توجه به درخواست و تمایل طرف پاکستان، حمایت از بخش خصوصی برای تامین شناور و تلاش برای رفع مشکلات تامین سوخت شناور و تلاش برای راه اندازی خط کشتیرانی بین بنادر عمان- پاکستان و ایران عنوان کرد.
 

« دنیای سفر » این نوشته را از «
ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

Let’s block ads! (Why?)

.