انبااشت ۶۰هزار خودرو ناقص در انبارهای ایران‌خودرو

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

ترابر نیوز:

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۶۰ هزار خودروی تکمیل نشده در انبارهای ایران خودرو خاک می‌خورد، گفت: به دلیل نبود قطعه و ناقص بودن محصولات نمی‌توان این خودروها را به مشتری تحویل داد.

انبااشت 60هزار خودرو ناقص در انبارهای ایران‌خودرو

تین‌نیوز | 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۶۰ هزار خودروی تکمیل نشده در انبارهای ایران خودرو خاک می‌خورد، گفت: به دلیل نبود قطعه و ناقص بودن محصولات نمی‌توان این خودروها را به مشتری تحویل داد.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از خانه ملت، بهرام پارسایی  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در تشریح بازدید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان بازرسی، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان حسابرسی و برخی از نمایندگان کمیسیون متبوعش از شرکت ایران خودرو، گفت: صنعت خودرو ظرفیت مناسبی در زمینه  بهبود شرایط اقتصادی داشت که خودروسازان نتوانستند از این فرصت به درستی استفاده کنند، در حال حاضر خودروسازان به دلیل وجود بازار انحصاری و حمایت‌های همه‌جانبه دولت توان رقابتی خود را از دست داده‌اند.

خودروسازان تولید خودرو

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورتی که در صنعت خودروسازی تکنولوژی به روز مورد استفاده قرار گیرد می‌توان از ظرفیت این صنعت بهره برداری کرد چراکه تکنولوژی به روز باعث کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت محصولات، برآورده کردن انتظارات مصرف کنندگان، و رضایت مشتری می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: در صورتی که خودروسازان سیاست کاهش مصرف سوخت در خودروها را طی چند سال گذشته پیگیری می‌کردند سالانه حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان از این محل صرفه جویی می‌شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۶۰ هزار خودروی ناقص در انبارهای ایران خودرو خاک می خورد، ادامه داد: به دلیل نبود قطعه و ناقص بودن محصولات نمی‌توان این خودروها را به مشتری تحویل داد.

ایران خودور باید برای عمل به تعهدات، ۵۰۰ هزار خودور تولید کند

پارسایی تصریح کرد: براساس گزارش‌های ارائه شده، ایران خودرو باید بابت تعهدات انجام نشده در پیش فروش ها و فروش فوری حدود ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند این در حالی است که با شرایط کنونی تولید این تعداد خودرو بعید است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان در تعیین تکلیف مشکلات خودروسازی کشور سهل انگاری می‌کنند، ادامه داد: در صورت بی‌توجهی به این صنعت تعهدات خودروسازان به بحرانی جدی برای کشور تبدیل می‌شود.

 ایران خودرو ۱۳ هزار میلیارد تومان بابت پیش فروش‌ها از مردم پول دریافت کرده است

وی با بیان اینکه ایران خودرو به ازای پیش فروش‌های انجام شده ۱۳ هزار میلیارد تومان از مردم پول دریافت کرده است، اظهار کرد: انتظار می رود وزارت صمت که اجازه پیش فروش خودروها را صادر کرده زمینه ای فراهم کند تا از طریق تامین قطعات موردنیاز، مطالبات مردم محقق شود.

عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان به دلیل کمبود قطعه، گرانی خودرو در بازار را رقم زد در صورتی که ۶۰ هزار خودرو ناقص کامل شده و قطعات موردنیاز آن ها تامین شود، کاهش قیمت خودرو حتمی است

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان احتمال اعمال تحریم‌ها را پیش بینی کرده بودند اما خودروهای بسیاری پیش فروش کردند، در این شرایط وزارت صمت و شرکت‌های خودروسازی باید زمینه عمل به تعهدات را فراهم کند.

ضرورت ورود وزارت صمت به موضوع مشکل خودروسازان

پارسایی تاکید کرد: وزارت صنعت باید راهکار موردنیاز برای ساماندهی بازار خودرو و رفع مشکلات صنعت خودروسازی را ارائه دهد چرا که سرمایه‌های مردم به ازای پیش فروش و فروش فوری در اختیار خودروسازان است.

زیان انباشته ایران خودرو حدود ۷ هزار میلیارد تومان

وی با بیان اینکه اگر به وضعیت خودروسازی رسیدگی نشود، این صنعت نیز همانند موسسات مالی و اعتباری می شوند، خاطرنشان کرد: زیان انباشته ایران خودرو در سال گذشته حدود ۷ هزار میلیارد تومان است، این رقم نشان می دهد وضعیت خودروسازی کشور از شرایط هشدار نیز گذشته است.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به دلیل افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر، تصریح کرد: عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان به دلیل کمبود قطعه، گرانی خودرو در بازار را رقم زد در صورتی که ۶۰ هزار خودرو ناقص کامل شده و قطعات موردنیاز آن ها تامین شود، کاهش قیمت خودرو حتمی است.

پارسایی خاطرنشان کرد: تامین قطعات موردنیاز تولید خودرو در انحصار دو شرکت است این موضوع نشان دهنده سوءمدیریت در صنعت خودروسازی است زیرا در صورتی که ما با سایر شرکت‌ها برای تامین قطعه معامله می‌کردیم در شرایط کنونی خط تولید بسیاری از خودروها متوقف نمی شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: ممنوعیت واردات و بازار انحصاری از جمله دلایل مشکلات خودروسازی است.

Let’s block ads! (Why?)

.