افتتاح موزه سینمای نیاوران با حضور معاون میراث فرهنگی‎

با حضور معاون میراث فرهنگی کشور موزه سینمای نیاوران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی – تاریخی نیاوران به مناسبت اعیاد قربان و غدیر، موزه سینمای نیاروان صبح روز ۲۷ شهریورماه با حضور محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، سید احمد محیط طباطبایی، مشاور ریاست پژوهشگاه، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی و سید رحمت اله رئوف حنان، مدیر مجموعه نیاوران افتتاح شد.

موزه سینمای نیاوران در فضایی با مساحت ۴۰۰ مترمربع در ضلع شرقی کاخ اختصاصی نیاوران و مجاور با کتابخانه اختصاصی واقع شده و شامل سالن اصلی، اتاق آپارات، رختکن و فضایی جهت کنترل و تنظیم نور، صدا و پخش فیلم می باشد.

فضای اصلی سالن با درب ها و پارتیشن های تلفیقی از آینه و برنز با طراحی دکوراتور آمریکایی چارلز سویگنی (Charles Sevigny) و مبلمان فرانسوی (ساخت شرکت کنول) و همچنین تابلوهای نقاشی و آثار هنری مدرن تزئین شده است. ویژگی اصلی این سالن وجود لوستری از میله های آلومینیومی و پرده های ریلی موزیکال از جنس آلومینیوم است که در هنگام حرکت صدای دلنشینی ایجاد می کند. همچنین در اتـاق آپـارات دو دستگاه دوربین ۸ میلی متـری (مـدل PHILIPS) و یک دستگاه دوربین ۱۶ میلی متـری (مدل HORTSON) برای پخش فیلم های سینمایی وجود دارد.

همچنین یک دستگاه جهت تنظیم و میکس صدا و دستگاه دیگری نیز جهت تنظیم نور در فضا موجود می باشد.

طرح بازسازی و احیای موزه سینما پس از تصویب در اداره کل موزه ها و انجام عملیات بهسازی و مرمتی شامل جداسازی الحاقات نامناسب اجرا شده در سال های گذشته در کف سالن، نقاشی، پاکسازی و احیاء دکوراتیوهای نورپردازی، استحکام بخشی دیواره سالن و تعویض و اجرای دیوارکوب های دوره پهلوی که دچار عارضه اسیدی شدن و آسیب دیدگی شده بود مطابق با نمونه پارچه اصلی، احیاء سیستم صوت و تصویر، مرمت مبلمان و موکت ها، بازسازی سقف شیشه ای و احیاء سیستم نورپردازی داخل آن، احیاء سیستم پرده های میله ای ریلی موزیکال و اجرای سیستم گرمایشی و سرمایشی، با حمایت بخش فنی اداره کل موزه ها و نظارت دفتر فنی و واحد حفاظت و مرمت مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران به عنوان “موزه سینمای نیاوران” افتتاح شد.

گفتنی است موزه سینمای نیاوران با هدف نمایش بخشی از تاریخ معاصر ایران برای عموم، حفظ اصالت چیدمان آثار و حفاظت و نگهداری از سالن و آثار موجود در آن در فضای استاندارد موزه ای افتتاح و راه اندازی شد.

پیش از این از فضای موزه سینمای نیاوران جهت برگزاری مراسم ها و همایش ها استفاده می شد و امکان بازدید از آن برای عموم فراهم نبود.

.