از تجربه موفق ژاپن در استفاده از ماسک تا چالش ۲۱۵ کشور در مهار کرونا

به گزارش سایت خبری نوسازی ناوگان ;

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد؛ آمارها حاکی از ابتلای بیش از ۱۴ میلیون نفر در سراسر دنیا به این ویروس مرموز است که تاکنون ۶۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. تحقیقات در مورد این ویروس و یافتن راهی برای درمان آن در جریان است، اما هنوز دارو یا واکسنی که این ویروس را از پای دربیاورد، کشف نشده و همچنان راهکار جلوگیری از ابتلا به کروناویروس، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی مداوم دست‌ها عنوان می‌شود.

حالا ماسک جزئی از پوشش بسیاری از مردم جهان شده، از چین و کره جنوبی گرفته که زدن ماسک را اجباری کرده‌ تا بریتانیا و آمریکا که زیاد هم استفاده از ماسک را جدی نگرفته‌اند و یا سنگاپور که تجهیزات حفاظتی اندکی دارد و از مردم می‌خواهد ماسک‌ها را برای مراقبین بهداشتی در بیمارستان‌ها باقی بگذارند.

به گزارش ایسنا، از چندی پیش فرضیه ناقلان بدون علامت بیماری کووید ۱۹ مطرح شد و حدود یک ماه پیش سازمان بهداشت جهانی موضع خود را تغییر داد و عنوان کرد درصدی از افراد جامعه ممکن است بی آنکه هیچ علامتی از بروز بیماری داشته باشند، ناقل باشند و این ویروس را به دیگر افراد منتقل کنند. در همین زمان صحبت‌هایی از وجود این ویروس در هوا مطرح شد که همراه با تایید ناقلان بی علامت، بر ضرورت استفاده از ماسک صحه گذاشت. بسیاری از دولت‌ها پوشیدن ماسک را شرط لازم برای برطرف کردن محدودیت‌های تردد اعلام کردند و به مردم این امکان را دادند که در صورت استفاده از ماسک بتوانند به مغازه ها، دفاتر و محل‌ کاری خود بازگردند.

چه مدارکی داریم که ماسک در جلوگیری از کووید ۱۹ مؤثر است؟

شواهد زیادی وجود دارد که اثربخشی ماسک ها را اثبات می کند. برخی مدارک از مطالعات آزمایشگاهی بر روی قطرات تنفسی و توانایی ماسک های مختلف برای مسدود کردن آنها سخن می گوید. در آزمایشی که با استفاده از فیلم با سرعت بالا انجام شد، نشان داد که صدها قطره از ۲۰ تا ۵۰۰ میکرومتر هنگام گفتن یک عبارت ساده تولید می شود، اما تقریباً همه این قطرات در هنگام پوشاندن دهان توسط یک پارچه مناسب و استاندارد، مسدود شده اند. یک مطالعه دیگر در مورد افرادی که آنفلوانزا یا سرماخوردگی داشتند، نشان داد که پوشیدن ماسک جراحی میزان این ویروس تنفسی ساطع شده در قطرات و ذرات معلق در هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

قوی ترین شواهد به نفع ماسک ها، ناشی از مطالعات داده های اپیدمیولوژیک است. یک مطالعه جدید که اخیراً منتشر شده، میزان رشد کووید ۱۹ را قبل و بعد از استفاده از ماسک در ۱۵ ایالت و منطقه کلمبیا مقایسه کرده است. در این مطالعه مشخص شد که استفاده از ماسک، منجر به کاهش سرعت رشد روزانه کووید ۱۹ می شود که با گذشت زمان مشهودتر است. یک مطالعه دیگر به بررسی مرگ و میر کروناویروس در ۱۹۸ کشور اشاره دارد و نشان داد جوامعی که از ماسک استفاده می کردند، میزان مرگ و میر کمتری دارند.

دو گزارش دیگر نیز حاکی از آن است که ماسک ها می توانند از انتقال سناریوهای پرخطر جلوگیری کنند. در یک مورد، آزمایش شخصی که در یک هواپیما از چین به تورنتو سفر کرده بود، مثبت شد. این فرد سرفه خشک داشت و در طول پرواز خود ماسک داشت. در نهایت از تمام ۲۵ نفر نزدیک به او در پرواز تست کرونا گرفتند که نتیجه منفی بود. در موردی دیگر در اواخر ماه مه، دو نفر که به کووید ۱۹ مبتلا بودند، با ۱۴۰ مشتری تماس نزدیک داشتند. همه ماسک پوشیده بودند و هیچ یک از مراجعان آزمایش مثبت کرونا نداشتند.

پزشکان تاکید دارد حتی اگر در جامعه ای زندگی می کنید که تعداد کمی از افراد ماسک می زنند، باز هم پوشیدن ماسک شانس ابتلا به ویروس را کاهش می دهید و آخرین پیش بینی موسسه سنجش و ارزیابی سلامت، حاکی از آن است که اگر ۹۵ درصد از مردم در جامعه ماسک داشته باشند، ممکن است تا ۱ اکتبر از ۳۳ هزار مرگ و میر جلوگیری شود.

مطالعات بسیاری ماسک های مختلف را با هم مقایسه کرده اند، اما برای عموم مردم، مهمترین مورد ممکن راحتی است. بهترین ماسک آن است که می توانید راحت و به طور مداوم آن را  بپوشید. ماسک های N۹۵ فقط در شرایط پزشکی ضروری است. ماسک های جراحی به طور کلی از ماسک های پارچه ای محافظ تر هستند و برخی از افراد آنها را سبک تر و راحت تر می دانند، اما نکته پایانی این است که هر ماسکی که بینی و دهان را بپوشاند، فایده دارد.

بیش از ۵۰ کشور جهان ملزم به پوشش دهان و بینی خود هنگام ترک خانه هستند

حالا با شیوع افسارگسیخته کرونا ویروس در دنیا و برداشتن محدودیت های قرنطینه ای در اکثر کشورهای مختلف، بیش از ۵۰ کشور جهان ملزم به پوشش دهان و بینی خود هنگام ترک خانه هستند. در چین، هنگ‌کنگ، ژاپن، تایلند و تایوان، فرض عمومی این است که هر کسی می‌تواند ناقل ویروس باشد، حتی افراد سالم. بنابراین برای پیشگیری، باید از دیگران در مقابل خودتان محافظت کنید. دولت های دیگر مانند انگلستان از مردم خواسته اند که برای اطمینان از تجهیزات محافظ شخصی برای کارمندان مراقبت های بهداشتی، ماسک نپوشند. در عین حال در اندونزی و فیلیپین، خیلی از مردم در شهرهای اصلی برای محافظت خودشان شروع به زدن ماسک کرده‌اند.

در کشورهای آسیایی مانند چین، تایوان یا هنگ کنگ، ماسک ها حتی قبل از همه گیری کروناویروس نیز نسبتاً متداول بودند که به دلایلی همچون آلودگی و یا تجربه قبلی در مورد شیوع SARS و H۱N۱ استفاده می شدند. ونزوئلا جزء اولین کشورهایی بود که در ماه مارس میلادی استفاده از ماسک صورت را در ملاء عام اجباری کرد. در ۱۸ مارس، جمهوری چک اولین کشور اروپایی شد که ماسک پوشیدن را در سوپر مارکت ها، داروخانه ها و حمل و نقل عمومی اجباری کرد.

تاکید دولت‌ها در استفاده از ماسک تا جایی پیش رفت که بسیاری از کشورها در صورت عدم التزام به این دستور العمل بهداشتی جریمه های نقدی نیز تعیین کردند؛ از جمله وزارت کشور عراق که برای رانندگان و شهروندانی که در اماکن عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند جریمه ۵۰ هزار دیناری معادل تقریبا ۴۲ دلار در نظر گرفت؛ همچنین در پی افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در قطر، دولت این کشور زدن ماسک را برای تمام شهروندان اجباری اعلام کرده و برای کسانی که آن را رعایت نکنند، مجازات هایی در نظر گرفت که می‌تواند تا سه سال زندان و یا جریمه ۲۰۰ هزار ریالی (۵۵ هزار دلار) نیز برسد. در آفریقای شمالی و مراکش پوشیدن ماسک از تاریخ ۷ آوریل اجباری شد و با هشدار دولت به هرکسی که نتواند عمل کند با مجازات سه ماه زندان و ۱۳۰۰ درهم جریمه (۱۳۰ دلار) رو به رو می شود.

در ۲۲ آوریل، آلمان آخرین کشور اروپایی شد که پوشیدن ماسک صورت را در حمل و نقل عمومی و هنگام خرید در ۱۶ ایالت خود اجباری کرد.

ژاپن موفق در مهار کرونا با استفاده از ماسک

در میان کشورهایی که با سیاست استفاده از ماسک توانستند موفق عمل کنند، نام ژاپن قرار دارد؛ وقتی کرونا ویروس وارد ژاپن شد، همه مردم بسیار راحت با ماسک در جامعه حاضر شدند. پوشش چهره در ژاپن چیز جدیدی نیست. در فصول آنفلوانزا و تب یونجه، قطارها پر از مسافرانی بود در پشت ماسک های جراحی سفید پنهان شده اند. کارمندان مبتلا به سرماخوردگی و افرادی که آلودگی هوا اذیتشان کند، همواره از ماسک استفاده می کنند.

همچنین تجربه ژاپن در استفاده از ماسک ها به صدها سال پیش بر می گردد. کارگران معدن برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار بین قرن ۱۷ و ۱۹ از ماسک استفاده می کردند. در آن زمان ماسک ها اغلب از خمیر آلو ساخته می شدند. در اوایل قرن بیستم، ژاپنی ها ماسک ها را غیرقابل تحمل می دانستند، اما متقاعد شدند که در طول همه گیری آنفلوانزای ۱۹۱۸ آن را بپوشند. اخیراً، مردم ژاپن در حین شیوع SARS و MERS از ماسک استفاده کرده اند و حالا هم در این همه گیری اخیر که ۲۱۵ کشور جهان به نوعی با آن دست به گریبانند، ژاپن با نرخ مبتلایان و مرگ و میر کمتری مواجه است.

تا زمانی که واکسن یا درمان مؤثر برای ویروس کرونا نداشته باشیم، راهکار جلوگیری از شیوع بیشتر این اپیدمی، استفاده از ماسک است و در این بین باید بدانیم که وقتی بند ماسک هایمان شل شود، ریسک ابتلای افراد بیشتری به کووید ۱۹ را شاهد خواهیم بود؛ پس برای محافظت از خودمان و دیگران باید ماسک بزنیم…

منابع: Bloomberg،weforum،Aljazeera،ucsf،mayoclinic

Let’s block ads! (Why?)

.