اجرای قطعه دوم محور ایلام به پایانه مرزی مهران بزودی آغاز می‌شود

ترابر نیوز:

داود کشاورزیان

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی داود کشاورزیان در ایلام اظهار کرد: عملیات اجرایی قطعه نخست این طرح به صورت راه رفت و برگشت جدا اکنون از مسیر صالح آباد به مهران در حال اجراست که با تکمیل این طرح ها بار ترافیکی جاده ایلام به مهران روان خواهد شد.

وی گفت: دولت تدبیر و امید با توجه به وضعیت راه های استان و استقبال گسترده و میلیونی زوار اربعین حسینی از پایانه مرزی مهران توجه ویژه ای به توسعه و نگهداری جاده های این استان دارد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور افزود: اگرچه افزون بر مهران مرزهای زمینی دیگری هم برای تردد به عراق وجود دارد اما ۶۷ درصد ورودی و خروجی های اربعین از پایانه مرزی مهران انجام می شود.

کشاورزیان گفت: افزون بر زوار داخلی زائران کشورهای دیگر هم از مرز مهران به عراق سفر می کنند بنابراین باید امکانات زیرساختی از جمله راه های دسترسی به استان ایلام و پایانه مرزی مهران به شکل مناسب فراهم شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مسیر ایلام به مهران بر اساس نیازها و ظرفیت های آن زمان از استاندار لازم برخوردار است اما با توجه به تردد گسترده و میلیونی زوار اربعین این راه جوابگوی این همه وسیله نقلیه و تردد نیست.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی خوشبختانه اعتبارها و بودجه مناسبی برای تعریض راه ایلام به مهران اختصاص داده و اکنون عملیات تعریض در چند منطقه در حال اجراست که با اتمام آنها ترافیک جاده ای روان تر خواهد شد.

کشاورزیان گفت: قرارداد تعریض از سمت صالح آباد به مهران منعقد شده که با اجرایی شدن مرحله دوم آن از مسیر ورودی مهران بخش عمده ای از راه ایلام به مهران تعریض خواهد شد.

پایانه مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام مهم ترین کانون و مسیر تردد زوار عتبات عالیات عراق و زائران و گردشگران عراقی به جمهوری اسلامی ایران است.

در اربعین سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون زائر سوگوار برای حضور در آیین راهپیمایی اربعین و زیارت مکان های مقدس این کشور از مرز مهران رفت و آمد کردند.

حدود ۷۰ درصد از ترددها به کشور عراق در ایام اربعین حسینی از راه مرز رسمی و بین المللی مهران انجام می شود.

به گفته مسئولان استان ایلام، در اربعین سال گذشته اتباع ۳۲ کشور جهان برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی با سفر به مهران از این مسیر راهی عراق شدند.

با وجود حجم گسترده و میلیونی ترددها در مناسبت های ویژه مذهبی ماننتد اربعین حسینی جاده ها و راه های استان به علت کم عرضی یکی از مسائل و مصائب مهم سفر زوار به عراق به شمار می رود که نیازمند تعریض است.

 

.