آیا قیمت خودرو ثابت میماند؟آیا کاهش می یابد؟

به دنبال گرانی و وضعیت ملتهب در بازار ارز، دولت بسته جدید ارزی را به اجرا درآورد که به دنبال آن بازار ثانویه ارز فراگیر شود و در اختیار فعالان و صرافی ها قرار گیرد و همچنین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی محدود و فقط به کالاهای اساسی و دارو تعلق گیرد. با محدود شدن ارز دولتی به کالاهای اساسی مشکلاتی از جمله افرایش نرخ ارز برای صادرکنندگان و واردکنندگان نسبت به سال گذشته و افزایش تورم برای بسیاری از کالاها بخصوص مواد اولیه و قطعات صنعت خودرو را بوجود آورده است و صنعت خودرو تحت تاثیر قیمت های جهانی فلزات و پتروشیمی قرار دارد.
فراز و نشیب بازار خودرو از گذشته تا کنون
بازار خودروی کشور از زمانی که اولین بار چهره خودرو را به خود دید و تا راه اندازی کارخانه خودروسازی در کشور با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. علاوه بر افزایش قیمت در چند دهه گذشته، مدل های زیادی از خودروها نیز به بازار عرضه شده است. محصولات خودروسازی هایی همچون بنز، پژو، کیاموتورز و …. همواره ایران را یکی از بازارههی اصلی برای ارائه محصولات خود انتخاب کرده اند.
پس از تحریم ها قیمت های خودروهای داخلی و خارجی بشدت افزایش داشته است و به عنوان نمونه خودروی پراید را می شود مثال زد که به ۴۰ میلیون تومان در بازار رسید است. همچنین ممنوعیت واردات خودروی خارجی و کمبود قطعه برای تولید داخل نیز تاثیرگذار بوده است.
بازار خودرو همیشه برای مصرف کننده جذاب است و افزایش آن باید در مرحله اول طبق قدرت خرید مردم و در مرحله بعد ارتقا کیفیت محصولات صورت گیرد. بازار خودروی کشور بشدت از قیمت ارز تاثیر می پذیرد و باید دید تا کی این افزایش ها ادامه خواهد یافت. آیا آرامش و ثبات به بازار و قیمت ها باز خواهد گشت؟

 

.