آزادراه تبریز-بازرگان در بلا تکلیفی

 اردیبهشت ماه سال ۹۴ بود که در سفر هیئت دولت به آذربایجان شرقی دستور احداث پروژه ای حیاتی برای توسعه شمال غرب کشور و احیای مسیر تاریخی جاده ابریشم توسط رئیس جمهور داده شد و پروژه آزادراه تبریز- مرند-بازرگان کلید خورد تا نخستین پروژه مشترک آزادراهی میان ایران و ترکیه در این محور ساخته شود.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم کلنگ زنی این پروژه طول آن را ۲۵۳ کیلومتر بیان کرد و گفت: آزادراه تبریز- بازرگان با همکاری سرمایه‌گذار خارجی و دولت احداث می‌شود.

برآورد اولیه طرح ۵۸۰۰ میلیارد تومان است و قرار است این طرح در چهار فاز مختلف و از تبریز به صوفیان و از صوفیان به مرند و سپس به بازرگان اجرا شود.

لازم به توضیح است که طبق وعده دولتمردان برآورد اولیه برای اتمام این طرح ۵ سال اعلام‌شده بود که باگذشت بیش از یک سال از این پروژه هنوز مقدمات احداث این پروژه انجام‌نشده است.

قرار بود شرکت ترکیه‌ای برگیز ۶۵ درصد این پروژه را انجام دهد و ۳۵ درصد بقیه نیز توسط دولت احداث شود، ولی هم‌اکنون باگذشت بیش از یک سال از این کلنگ زنی هنوز مقدمات کار فراهم نشده و گویا شرکت ترکیه‌ای به خاطر برخی مشکلات و همچنین بروکراسی‌های اداری رایج در کشور ما از نهایی شدن قرارداد ساخت این آزادراه منصرف شده است.

نباید فراموش کرد که دولت ترکیه با احداث این پروژه دسترسی مطمئنی به خلیج‌فارس پیدا خواهد کرد ولی متأسفانه کاغذبازی‌های اداری و روند طولانی صدور مجوزها و عقد قراردادها در کشور باعث شده است تا سرمایه‌گذاران ترک قرارداد ساخت این آزادراه را نهایی نکنند.

بر اساس مصوبه دولت، ساخت این آزادراه که از مهم‌ترین پروژه‌های آزادراهی کشور است باید حداکثر تا دی‌ماه ۹۴ آغاز می‌شد ولی هنوز خبری از اجرای این طرح بزرگ که می‌تواند نقش بزرگی در رونق اقتصادی و توسعه کشور و شمال غرب داشته باشد، نیست.

آزادراه تبریز-بازرگان در بلا تکلیفی

وعده دولت برای احداث پروژه آزادراه تبریز- مرند- بازرگان محقق نشده است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وعده دولت برای احداث پروژه آزادراه تبریز- مرند- بازرگان محقق نشده است.

احمد علیرضا بیگی بابیان اینکه منتظر شروع احداث این پروژه هستیم، افزود: هنوز یک سانتی‌متر هم این پروژه پیشرفت نکرده است درحالی‌که قرار بود از دی‌ماه سال گذشته شروع شود.

وی با اشاره به اهمیت احداث این آزادراه اظهار داشت: آزادراه تبریز – مرند – بازرگان یکی از مسیرهای احیاکننده جاده ابریشم است که بخشی از آزادراه تهران – بازرگان به شمار می‌رود و مسیر میان تهران و مرز بازرگان را کوتاه‌تر کرده است.

علیرضا بیگی با تأکید بر اینکه احداث این طرح ملی می‌تواند باعث توسعه شمال غرب کشور شود، ادامه داد: منتظر شروع احداث این پروژه هستیم. باید دولت با کمک سرمایه‌گذار خارجی مقدمات اجرای این پروژه را فراهم کند و به وعده‌های خود در خصوص این طرح عمل کند.

آزادراه تبریز-بازرگان در بلا تکلیفی

آغاز احداث ۶۰ کیلومتر از آزادراه تبریز – بازرگان

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز از آغاز احداث ۶۰ کیلومتر از آزادراه تبریز – بازرگان با صرف اعتبار شش هزار میلیارد ریالی خبر داد و گفت: آزادراه تبریز- مرند- بازرگان یکی از طرح‌های اصلی حوزه راه کشور است که وزارت راه و شهرسازی تلاش زیادی برای آغاز این پروژه انجام می‌دهد.

محمدصادق پور مهدی بابیان اینکه این پروژه بااتصال به مرز کشور ترکیه و پس‌ازآن کشورهای اروپایی، شبکه ترانزیتی شرق به غرب را تکمیل خواهد کرد، ابراز داشت: برای این پروژه سرمایه‌گذار خارجی جذب‌شده و وزارت راه و شهرسازی نیز ۶۰ کیلومتر از راه را با صرف اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی زیر پیمان برده است.

وی سپس ادامه داد: محور تبریز – بازرگان ازنظر ترافیک بین‌المللی در مسیر آسیا – اروپا قرارگرفته که ازنظر رشد ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی کالا اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد.

پور مهدی در خصوص اهداف این طرح نیز گفت: احداث بخشی از آزادراه سراسری کریدور بین‌المللی شرق – غرب و شبکه بزرگراهی آسیایی یکی از اصلی‌ترین اهداف این پروژه است.

وی بابیان اینکه این آزادراه مسیر بین تهران و مرز بازرگان را کوتاه می‌کند، ادامه داد: تکمیل شبکه ترانزیتی کشور و اتصال آن به مرز کشور ترکیه و کشورهای اروپایی دیگر هدف مهم این پروژه است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در خصوص کاهش زمان سفر بعد از احداث این پروژه نیز افزود: کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی از دیگر اهداف این پروژه است.

آزادراه تبریز-بازرگان در بلا تکلیفی

پروژه احداث آزادراه تبریز- بازرگان تعطیل نشده است

مجری پروژه احداث آزادراه تبریز- بازرگان نیز در خصوص شایعاتی که در خصوص تعطیلی این طرح وجود دارد گفت: پروژه احداث آزادراه تبریز- بازرگان تعطیل نشده است و منتظر نهایی شدن قرارداد با سرمایه‌گذار خارجی هستیم.

اروجعلی علیزاده بابیان اینکه این پروژه یکی از اصلی‌ترین طرح‌های وزارت راه است و هرگز تعطیل شدنی نیست، افزود: بااینکه مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در احداث این آزادراه نهایی نشده ولی همکاران ما به‌موازات طی مراحل نهایی شدن قرارداد در حال انجام امور پیش اجرایی هستند.

وی با اشاره به اینکه تملک زمین موردنیاز برای احداث این آزادراه در مسیر تبریز- مرند اجرا می‌شود، ادامه داد: ۲هزار میلیارد ریال از منابع این طرح از فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه تأمین می‌شود و برای سال جاری نیز از محل بودجه سالانه ۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال برای این پروژه اختصاص‌یافته است.

علیزاده همچنین ادامه داد: ساخت این آزادراه بر اساس اولویت‌های مسیر انجام می‌گیرد که اولویت اول احداث آزادراه شش خطه تبریز – صوفیان به طول ۳۷ کیلومتر است.

وی ادامه داد: اولویت دوم احداث آزادراه شش خطه صوفیان – مرند به طول ۲۶ کیلومتر و اولویت سوم احداث باند سه خطه بازرگان – مرند به طول ۱۹۰ کیلومتر است.

علیزاده در پایان گفت: تلاش می‌کنیم روند اداری احداث این پروژه انجام شود و هرچه سریع‌تر شاهد تسریع عملیات اجرایی این آزادراه باشیم.

محور تبریز – بازرگان ازنظر ترافیک بین‌المللی و موقعیتی که در شبکه شرقی – غربی (جاده ابریشم) و مسیر آسیا – اروپا و شبکه بزرگراهی آسیا دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که امیدواریم احداث این پروژه با جدیت تمام آغاز شود و شاهد تحقق اصلی‌ترین وعده دولت یازدهم به مردم آذربایجان شرقی باشیم.

.